Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Gucci’den heyecan veren DOGE ve Shiba açılımı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Moda, metaverse ile yepyeni bir boyut kazanıyor! Artık moda kavramı; podyum defileleri, şovlar, sosyal medya postları ve mağaza deneyimlerinden sonra, şimdide eşsiz bir teknoloji olan metaverse sayesinde gerçek dünyanın ötesinde yepyeni bir algıyla kendine yer buluyor.

Dünyanın ilk Metaverse Moda Haftasında neler oldu?

Uzun zamandır bilişim ve yazılım teknolojileri ile etkileşim halinde olan moda sektöründe, şimdilerde yapay zekâ ve 3D yazılımlar aracılığı ile yaratıcılık, yenilik, değişim, üretim, tasarım ve sürdürülebilirlik gibi konularda önemli mesafeler kat edildi.

İlgili: Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Metaversenin popülaritesinin her geçen gün arttığı bir dünyada, moda endüstrisinin de dijitalleşmesi kaçınılmaz bir hal aldı.

Bu alanda ivme kazanmak için teknolojik gelişmelere hala çok ihtiyaç olsa da moda ve teknolojinin yakaladığı bu sinerji son dönemin gözde kavramı metaverseye de yayıldı. Yapay zekâ, blockchain, kripto para ve Non-Fungible Token NFT gibi son zamanların en popüler alanlarını bir araya getiren yeni bir yapı olan Metaverse kendini, bu özellikler ile şimdi de moda dünyasını dijitalleştirmeye adadı.

https://youtu.be/kbDEojkAt9c

İnanılmaz gibi görünse de metaverse ile birlikte dijital moda o kadar gelişti ki; işin boyutu, yeni koleksiyon sunumlarından gerçek DJ’lerin olduğu halka açık konuşmalara ve partilere kadar her şeyi kapsayan moda haftalarına kadar uzandı.

İlgili: İşte dünya devlerini metaverse çılgınlığına sürükleyen en makul sebepler!


İlk dijital moda haftası 23-27 Mart tarihlerinde Ethereum blok zincirinde merkezsiz bir sanal sosyal platform olan Decentraland’da gerçekleşti.

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

 Decentraland, bu dijital moda haftasının metaversede bir ilk olduğunu iddia etse de metaversedeki ilk defile aslında 2021 yılında gerçekleşmişti. Daha önce bu kadar geniş kapsamlı olmasa da Collina Strada ve Mimi Wade gibi bazı markalar metaverse IMVU’da moda şovlarına ev sahipliği yapmıştı.

Daha önce Jonathan Simkhai, koleksiyonunu New York Moda Haftası’ndan hemen önce Second Life’da sunmuştu. 

Ve gösteriden sonra, Second Life’ta kullanıcıların avatarlarını süslemesi için NFT’den gece kıyafetleri satın alınabiliyordu.

Şimdi ise, Decentraland dört gün süren tarihin ilk tam teşekküllü moda haftasını düzenledi. Aslında blokckchain tabanlı metaverse platformu Decentraland’de gerçekleşen ve ünlü markaların yer aldığı Metaverse Moda Haftası (MVFW) ile birlikte, moda haftası kapsamında böyle geniş çaplı bir organizasyon ilk kez gerçekleşti denebilir.

https://youtu.be/pa2HVUk5s5c

Peki gerçek dünyayı sanal dünyaya taşıyan Metaverse Moda Haftası’nda neler oldu?

Dijital moda şirketlerinin yanı sıra, fiziksel giysiler üreten birçok marka da bu etkinliğe katıldı. Etkinliğe katılan ünlü markalar arasında Dolce& Gabbana, Estée Lauder,  Forever 21, Estée Lauder, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Philipp Plein, Hogan, Selfridges, Tommy Hilfiger, DUNDAS, DKNY, Vogue & Hype, Fresh Couture, Placebo, SHOW studio, Forever 21,  Karl Lagerfeld, D-CAVE, Perry Ellis America ve dijital tasarımcılar The Fabricant ve Auroboros yer aldı.

İlk gün Selfridges, şu anda Londra’da düzenlenen gerçek serginin NFT’sinin sunulduğu bir mağaza açtı. Burada oyuncular, NFT kıyafetlerinin yanı sıra Fondation Vasarely sanat eserlerini de satın aldılar.

Metaverse Moda Haftası’nda ikinci gün

Metaverse Moda Haftası (MVFW)’nın ikinci gününde çok sayıda panel tartışması, modelleme atölyeleri, röportajlar, UNXD Luxury District açılışı ve mini oyunlar yer aldı. Sonuçta oyun alanındayız. Bu yüzden belki de en önemli ve en dikkat çeken bölümler, Dolce & Gabbana ve Philip Plein’ın iki şovuydu. Çünkü hem oyuncuların hem de moda tutkunlarının MVFW’ye ilgi duymasının nedeni buydu.

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Metaverse Moda Haftasına yöneltilen eleştiriler

Decentraland’ın grafikleri, markaların MVFW ile ilgili gönderilerine yorum yapan birçok Instagram kullanıcısının eşleştirilerine hedef oldu.

2017’de beta olarak piyasaya sürülen Decentraland’da grafikler, aynı zamanda birçok içerik oluşturucu tarafından da eleştiriliyor. Nitekim defilede kalite nedeniyle bazı şovlar gülünç görünüyordu ve bu da markaları yalnızca oyun içinde satın alınabilecek görünümlerin resimlerini yayınlamaya zorladı.

Örneğin; Dolce & Gabbana, dijital modeller olarak gözlüklü ve saçlı kedileri seçti. Ve gösteriler, dairesel bir podyum ve çiçeklerle dolu sanal bir salonda yapıldı.

Bununla birlikte her kedinin kendine has stili vardı. Ve koleksiyon, hem set tasarımında hem de sunulan dış görünümler açısından markanın gerçek şovunu yansıtıyordu.

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Nitekim bu sezon, D&G hayranları Metaverse’de yoğun bir şekilde logomania’yaya maruz kalacak. Markanın logosunun ön plana çıktığı bu tasarımlarda hayvan desenli, kuş tüyü ceketler, hacimli omuzlar ve güneş gözlükleri ön plana çıkacak.

Philipp Plein de yine şovunu markanın sembolüne dikkat çeken kocaman bir kafatasıyla gerçekleştirdi. Kafatası açıldı ve gösteride yürüyen modelleri sahneye davet etti. Bu metaverse sezonunda Philip Plein hayranlarının parlak gözlükler veya solunum maskeleri, kedi kulaklı kasklar, kuş tüyü ceketler, kanatlar ve bornozlar giymeleri bekleniyor.

Bu arada markanın web sitesinde, defilenin hemen ardından satılan skinlerin fiyatları Moon $urfer için 1.500 dolardan başladı ve Platinum $urfer için 15.000 dolara yükseldi. 

Gösteriden sonra herkes, Plein’ın evden yayın yaptığı bir partiye davet edildi. Ve Plein, Instagram hikayelerinde kıyafetlerinin Metaverse’de ilk kez sunulmasından gurur duyduğunu ifade etti.

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Ayrıca birçok marka Metaverse’de dijital butikler açtı. Luxury District’te alışveriş yapanlar Dolce & Gabbana ve Philip Plein’in yanı sıra lüks saat markası Jacob & Co’yu ve Hèrmes Birkin çantalarını da bulabilirler. 

Bu arada Jacob & Co, Güneş Sistemi’ndeki bir gezegen temalı saatlerin yer aldığı bir NFT koleksiyonu olan “Astronomia Metaverso”yu piyasaya sürdü. 

 

Metaverse Moda Haftası’nda üçüncü gün

Üçüncü gün ise Etro gösterisi ve Dress X koleksiyonunun tanıtımı yapıldı. Etro gösterisi, tüm MVFW’nin en büyük başarısızlığı olarak lanse edildi. Gösteri Dolce & Gabbana ile aynı yerde yapıldı, ancak tasarımlar özel efekt, yeterli parlaklık ve stil yönünden yoksun bulundu. 

Dahası seyircilerin davranışı da gösterinin profesyonellikten uzaklaşmasına neden oldu. Birçok kullanıcı sahneye doğru koşup gösteriyi mahvetmeye başladı. Ki organizatörlerin bunu engelleyecek herhangi bir teknik kısıtlaması olmadığı ya da böyle bir şeyin beklenmediği de açıktı. Hayranlar gösteriyi beğenmedi ve koleksiyonun sunumu adeta bir fiyaskoya dönüştü.

Metaverse Moda Haftası’nda dördüncü gün

Son gün Metaverse’de başarılı bir performans sergileyen ilk kozmetik markası Estée Lauder’ın sunumu vardı. Avatarlara muhteşem görünüme sahip, atın parıltılı bir peçe veren bir ürün sunuldu. Estée Lauder’dan akıllı bir marka bilinci oluşturma hareketinin göstergesi olarak, bu altın parıltıyı ücretsiz dağıttı. Bu da avatarları parlayan kullanıcıları mutlu etmeye yetti.

 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Son olarak, Grimes’ın performans gösterdiği Auroboros x Grimes Sürükleyici Deneyim partisi vardı. Grimes, metaversede standart avatarlardan ve hatta podyumdaki modellerden çok daha iyi hareket ediyordu.

Üzerinde yılan pulları olan bir takım elbise vardı ve uzun örgüleri vardı. Grimes uzun süredir Metaverse’de yaşıyor gibi görünüyordu.

 Gösteriler, sosyal medya paylaşımlarından da anlaşılacağı üzere, markaların beklediği gibi gitmedi. Nitekim markalar, pikselli avatarların ve basit görünümlerin gerçekliğini değil, gösterideki en iyi fotoğrafları yayınlamayı tercih etti. Belki de grafikler, izleyenleri nostaljik hissettirmek için özel olarak yaratılmıştı.

Yine de eksikliklerine rağmen; yapılan hazırlıklar, yatırımlar ve katılımcıların ilgisi gibi faktörler, modanın gelecekte varacağı son noktayı anlamada önemli bir gösterge olabilir.

Dört günlük MVFW’den sonra, bu deneyin sonucu tam anlamıyla tahmin edilemese de moda endüstrisi tarihinde açılan bu yeni sayfada bu kadar çok markanın yer aldığını görmek harika.

https://youtu.be/ZXlk7QskzrY

Son olarak, önümüzdeki moda haftasının teknolojik anlamda daha gelişmiş olmasını ve lüks moda evreninde dijital modanın öncüsü gibi görünen Balenciaga’nın da listeye girmesini umuyoruz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
 Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.