1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Meta, yeni Facebook metaverse tokeni sürprizi yapabilir

Meta, yeni Facebook metaverse tokeni sürprizi yapabilir

Meta, yeni Facebook metaverse tokeni sürprizi yapabilir
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Facebook’ın ana şirketi olan Meta’nın kripto para Diem’i çıkarma planları iptal edilmiş olabilir. Buna rağmen öyle görünüyor ki Meta kendi metaverse projesini geliştirirken yeni token çıkarma planlarını yapıyor.


Meta, yeniden Facebook metaverse tokeni çıkarma planları ile gündemde

Facebook’un ana şirkeri olan Meta, yakın dönemde kendi stabil coini olan Diem çıkarma planlarından vazgeçtiğini açıklamıştı. Ancak yeni haberlere göre, Meta hala metaverse dünyasında kullanılabilecek token kurma planları yapıyor ve bu alana ilgi gösteriyor.

Financial Times’ta (FT) yer alan habere göre, Meta uygulama içi merkezi bir token konusunu araştırıyor. Tıpkı Roblox oyununda bulunan ROBUX gibi. Yani, bahsedilen bu token muhtemelen bir kripto para olmayacak. Financial Times’ın haberine göre Meta çalışanları artık bu tokenlere “ Zuck Bucks” (Zuck Paralar) ismini taktı.

Eski coin çıkarma projesini sonlardırması konusunda bakınız: Facebook kripto parasının fişini çekiyor; İşte, bilmeniz gerekenler

Facebook'un-libra-coini

FT’nin haberi şirket notları ve ismini açıklamak istemeyen kaynaklara dayanıyor. FT aynı zamanda Meta’nın başka potansiyel tokenler planları olduğunu da belirtiyor. Bu tokenleri sosyal tokenler (social token), itibar tokenleri (reputation token) ve kurucu tokenler (creator coin) olarak sıralıyor. Yine de Financial Times’a göre bu token planları henüz erken aşamada ve şirket içinde tartışılıyor. Bundan doları bu planların “değişebileceği ya da tamamen iptal edilebileceği” konusunda da okurlarını uyarıyor.

Metaverse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliği birleştiren internetin sürükleyici bir versiyonu. Metavese, “Snowcrash” ve “Ready Player One” gibi bilim kurgu kitaplarındaki fikirlerin online dünyaya dönüştürme çabası. Öyle ki gerçek dünyayı sanal dünyaya taşıyor.

Bakınız: Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

Şu an metaverse dünyaları kurma konusunda bir yarış var. Tabii Web3 şirketlerinin bu alanda önde olduğunu söyleyelin. Çünkü açık kaynak metaverse versiyonları ile Facebook’un çabalarından ayrılıyorlar.

FT ayrıca Meta’nın NFT yayınlama özelliği de çıkarmayı planladığını ve Mayıs ayında bu özelliğin pilot testlerine başlayacağını bildiriyor.

Kaynak