BTC : 83500 ₺ ETH : 2888 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 366.1 ₺ USDT : 7.619 ₺ XLM : 0.5922 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı

Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı

Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı
0

Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı. Bununla CBDC çıkarmak isteyen merkez bankalarına yol göstermek amaçlanıyor.


Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı

Dünya Ekonomik Forumu (DEF), dünyanın önde gelen merkez bankalarının bazıları ile birlikte, merkez bankası dijital parası (central bank digital currency – CBDC) için bir rehber hazırladı.

22 Ocak’ta yapılan açıklamaya göre, bu rehber hükümetlere ve devlet yöneticilerine bir CBDC çıkarmanın onlar için avantajlı olup olmayacağını anlamaya yardım edecek. Eğer çıkarmaya karar verirlerse, bu sefer de dijital para çıkarma süreçlerine yol gösterici olacak.

DEF, bu CBDC rehberini hazırlamak için düzenleyiciler, merkez bankası araştırmacıları, uluslararası örgütler ve 40’dan fazla kuruluştan uzmanlar ile işbirliği yaptı.

koinmedya_brave

İlgili – Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Dünya Ekonomik Forumu blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) başkanı Sheila Warren şöyle açıklıyor: “Merkez bankalarının küresel ekonomide oynadığı kritik roller göz önüne alındığında, potansiyel olarak blockchain teknolojisi de dahil olmak üzere herhangi bir merkez bankası dijital para birimi uygulamasının yurt içinde ve yurt dışında derin bir etkileri olacak. … Merkez bankalarının, ortaya çıkan fırsatların ve zorlukların titiz bir analiziyle ihtiyatlı bir şekilde ilerlemesi zorunlu hale geliyor.”

Bank of Thailand yöneticisi Veerathai Santiprabhob ise kurumlarının kendi CBDC uygulamasında iyi ölçüde ilerleme kaydettiğini bildirdi. Projeye ise “Project Inthanon” ismini verdiklerini belirtiyor. Yakın zamanda Hong Kong ve Tayland merkez bankalarının sınır ötesi ödemeleri için CBDC uygulaması alanında işbirliği yaptıkları haberleri çıkmıştı.

Santiprabhob, DEF’in merkez bankası dijital parası rehberi ve kendilerine nasıl yardımcı ve yol gösterici olabileceğini şöyle açıklıyor: “Deneyimlerimize göre, kullanım senaryolarından elde edilen faydalar ile bunların farklı boyutlardaki ilişkili riskleri arasındaki etkileşimi tanımlamamız gerekiyor. Bu rehber, CBDC için yararlı bir şekilde uygulanabilir bir çerçeve sağlayabilir. ”

Bahreyn merkez bankası yöneticisi ise kurum olarak DEF rehberini uygulayacaklarını ifade etti. Ayrıca merkez bankası dijital parası rehberi hakkında şu yorumda bulundu: “Dördüncü Sanayi Devrimi’ndeki değişiklikleri öğrenmek, büyümek ve bunlara uyum sağlamak için bir fırsat olacağını umuyoruz.”

CBDC: Artıları ve eksileri

DEF rehberi, CBDC’nin maliyet ve hız anlamında sınır ötesi bankalar arası ödemeleri iyileştirebileceğini kabul ediyor. Kuruluş ayrıca, dijital bir para biriminin aynı zamanda finansal veri iletimini ve raporlamasını geliştirebileceğini ve fiziksel paraya kıyasla izlenebilirliği artırabileceğini de belirtiyor.

Yine de bir CBDC çıkarılmadan önce diğer finansal çözümlere de bakılması gerektiğini vurguluyor. Zaten etkili bir şekilde çalışan sistemleri olan yerlerde CBDC fazla bir değer katmayabilir.

İlgili – Stabil coinlerin geleneksel piyasaları dönüştürme gücünü hafife almayın

Ayrıca CBDC yatırımının çok maliyetli olabileceği ve beraberinde bir dizi risk de getirebileceği kaydediliyor. Şöyle deniliyor: “Aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli finansal riskler üretir: 1) banka kârlarını ve borç verme faaliyetlerini azaltabilecek banka aracılık riski; 2) mevduat sahiplerinin ticari banka mevduatlarını hızlı bir şekilde CBDC’ye dönüştürebildiği için dijital banka riski. ”

Öyle görünüyor ki merkez bankası dijital parası rehberi ve bankaların kendi kripto paralarını çıkarması bundan sonra daha çok konuşulacak.

Kaynak