BTC : 84352 ₺ ETH : 2927 ₺ XRP : 1.922 ₺ LTC : 371.3 ₺ USDT : 7.609 ₺ XLM : 0.5965 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Mahremiyet coinlerine yatırım yapılır mı?

Mahremiyet coinlerine yatırım yapılır mı?

Mahremiyet coinlerine yatırım yapılır mı?
0

Mahremiyet coinlerine ilgi artıyor.Yeni yayınlanan bir rapora göre, Zcash, (ZEC), Monero (XMR) gibi mahremiyet odaklı dijital varlıkların fiyatı 2019’da arttı. Litecoin (LTC) gibi daha yüksek market kapasitesine sahip olan coinler de yeni mahremiyet özellikleri ile bu yarışa katılmayı umuyor olabilir.


Rapor, sosyal ticaret ve yatırım platformu eToro ve analitik ve finans yönetim şirketi The Tie işbirliğiyle hazırlandı. Rapora göre ZEC, 2020’nin ilk yarısında Bitcoin karşısında %26.97 yükseldi. Monero ise %4.61 ile daha mütevazi bir yükseliş sergiledi. Bu arada LTC, şu sıralar gelişmiş mahremiyet için eklediği Mimblewimble işlemleriyle BTC karşısında %8.97 performans artışı sergiledi.

Yatırımcının mahremiyet coinlerine odaklanması kar amacı mı güdüyor?

BTC gibi kripto paralar, diğer nedenlerin yanında, başlıca işlem anonimliği için yaratıldılar. 2020’de daha fazla kripto sahibinin, kullanıcı mahremiyetini korumaya odaklanmış coinleri tercih etmesi büyük bir sürpriz değil. Mahremiyete odaklanarak Google Chrome’a alternatif olarak yaratılan Brave tarayıcısı, 1 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde 35 milyon dolarlık BAT token sattı.

Bakınız:Bitcoin fiyat volatilitesi yeni rekorlar kırıyor – Fiyata etkisi ne olur?

koinmedya_brave

Cointelegraph’a konuşan TIE kurucularından CEO Joshua Frank, dijital varlık dünyasındaki mhremiyetle ilgili bazı endişelere değindi:

“ Hükumetler bireylerin hareketlerini ve verilerini COVID-19 salgınının ardından daha fazla kontrol etmeye çalışırken, sanırım insanların mahremiyet ve anonimlik için daha fazla yol aramaya devam ettiğini göreceğiz. Bu durum dijital varlıklar alanına yönelimi getirdi. Zcash, Monero ve Litecoin gibi mahremiyet coinlerine talepte artış yaşandı. Bu 3 varlık 2020’nin ilk çeyreğinde Bitcoin’e nazaran daha iyi performans sergiledi. “

Büyük satışlara rağmen Bitcoin’e ilgi büyüyor

Bu trendin, 2019 yazındaki değeri 2020 Nisan değerinin yarısı kadar olan BTC gibi daha büyük coinleri neden seçmediği sorusu devam ediyor. Ripple (XRP) için 2019 belki de en kötü yıldı. Ve Mart’ın kan banyosunda neredeyse 3 numaradaki yerini Tether (USDT)’e kaptırıyordu.

Rapora göre, “Bitcoin ve S&P 500 yatırımcıları arasındaki algı, son 12 ay içinde genel olarak birbirlerine daha yakındı.” 2020 Mart’ından bu yana, BTC S&P 500’e göre altınla daha fazla korele idi. Kripto ZEC ve XMR gibi mahremiyet coinlerine kıyasla fazla artış görmese de, Frank’in söylediğine göre BTC’nin geleneksel marketlere göre bu değişiminin gerçekten fayda getirip getirmeyeceğini söylemek için çok erken.

“Her ne kadar 12 Mart’ta, Bitcoin tarihinde gördüğü en büyük satışlardan biriyle karşılaşmış olsa da, coin esnekti. Ve tweet volümünde %47’lik bir artış yaşayan kripto, düştüğü seviyelerden önemli ölçüde geri sıçradı. Bitcoin’e ilgi büyüyor ve dijital altının etrafındaki hikaye yoluna devam ediyor.”

Corona virüs pandemisi finans dünyasında herşeyi değiştirdi. Geleneksel marketlerdeki düşüşü görmezden gelmek zor olsa da, Frank’e göre makro-ekonomik belirsizlik Bitcoin için pozitif bir rol oynayacak:

“Coronavirus ve çevreleyen makro belirsizlik, Bitcoin için halvingden daha önemli bir hikaye haline geldi. Mart ayında başlıklarda Bitcoin ve Coronavirus, Bitcoin ve halvinge göre 8 kat daha fazla. “

Dünya popülasyonunun büyük bir bölümünün hiç olmadığı kadar alarmda olmasıyla beraber, kriptonun pandemiyle ilkişkilendirildiği yazılar sürpriz değil. Bu tartışmalar, yatırımcılar arasında “likiditeye yönelimi” tetikler mi? Frank Bitcoin’in sonunda oyunda kalacağına inanıyor:

“Toz duman çekildiğinde, yatırımcılar hisse senetleri ve tahvillere alternatif arayacaklar. Ve kripto, onların baktığı yönde duruyor olacak.”

Kaynak

Etiketler: