Loading...
btc
BTC
0.77%
Bitcoin
67.173,14 USDT
eth
ETH
0.45%
Ethereum
3.519,51 USDT
bch
BCH
0.91%
Bitcoin Cash
394,85 USDT
xrp
XRP
3.92%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
-0.49%
Litecoin
73,04 USDT
bnb
BNB
0.07%
Binance Coin
593,79 USDT
sol
SOL
2.92%
Solana
174,06 USDT
avax
AVAX
3.29%
Avalanche
29,09 USDT
ada
ADA
-0.48%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.2%
Poladot
6,33 USDT
doge
DOGE
7.04%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.94%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. LUNA coin fiyatındaki %90’lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!

LUNA coin fiyatındaki %90’lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!

terra
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

LUNA coin fiyatı, kripto piyasalarını derinden sarsan jeopolitik çatışmalarla dolu bir ay olan şubat ayının başından bu yana yaklaşık %90 oranında değer kazandı. Peki kripto paralar bu dönemde genel olarak düşerken; Terra (LUNA) fiyatı neden yükseldi?

Terra LUNA coin fiyatı neden yükseliyor?

Terra (LUNA), kripto piyasası üzerinde olumsuz etkiler yaratan jeopolitik çatışmalarla dolu bir ay olan şubat ayında en iyi performans gösteren finansal varlıklardan biri oldu.

Terra fiyatı, 2,57 milyar$’lık coin burn işleminden sonra, şubat ayında yaklaşık %90 oranında değer kazandı.

LUNA coin fiyatındaki %90'lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!

LUNA kripto piyasalarından ayrışıyor!

LUNA’nın fiyatı, aylık kapanışı ortalama %75’lik bir artışla 91.50$’a ulaşarak yaptı. Diğer kripto paralarla karşılaştırıldığında, bu gerçekten de inanılmaz bir performans. Nitekim aynı dönemde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sırasıyla %12,25 ve %9 civarında yükseldi.

İlginç bir şekilde, LUNA’nın şubat ayında elde ettiği kazanımların çoğu, ayın son gününde gerçekleşti. Terra’nın LUNA tokeni, kripto piyasalarındaki benzer yukarı yönlü hareketleri takip etti. Ancak BTC ve ETH 28 Şubat’ta, sırasıyla %14.50 ve %11.50’nin üzerinde yükselirken; LUNA %26 oranında arttı. 

LUNA coin fiyatındaki %90'lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!

TradingView verilerine göre; 21 Şubat’ta iki kripto para arasındaki korelasyon 0.81’e ulaştıktan sonra düşmüş olsa da LUNA hala, Bitcoin ile 0.09 gibi pozitif bir korelasyona sahip.

(1 korelasyonu, iki varlığın fiyat hareketlerinin birbirine yakın olduğu anlamına gelirken; 0 korelasyon, fiyatlarının bağımsız olarak hareket ettiğini gösterir.)

Bu arada LUNABTC paritesi de diğer kriptopara birimlerine kıyasla çok daha fazla değer kazandı. Şöyle ki; LUNABTC paritesi, şubat ayında %56’nın üzerinde artışla 21.171 satoshi’ye yükseldi. Bu da Bitcoin’in hisse senetleri piyasası ile arasındaki korelasyonun bu yılın başlarında 0.70’e ulaşarak düşüş eğilimi göstermesi ile birlikte, traderların Terra tokeninde riskten korunma arayışına girdiğini gösteriyor.

LUNA coin fiyatındaki %90'lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!
LUNA coin fiyatındaki %90'lık yükselişin arkasındaki 3 faktör!

Peki yatırımcılar neden Terra’ya yöneldi?

Şimdi traderların neden ilk etapta LUNA’yı geçici bir güvenli liman olarak gördükleri sorusuna gelelim: İlk cevap Terra’nın token ekonomisine bağlı olabilir.

29 milyon Terra tokeni yakıldı!

Kripto analitik veri platformu Smart Stake tarafından paylaşılan veriler, Terra protokolünün son zamanlarda 2,57 milyar dolar değerinde 29 milyon LUNA tokeni yaktığını gösteriyor. Bu, hem ABD doları hem de LUNA destekli bir stabil coin olan Terra USD (UST) arzının yaklaşık %14.75’lik bir artışla1 Şubat’ta 11.26 milyondan 28 Şubat’ta 12.92 milyona yükselmesinden sonra gerçekleşti.

İkincisi; traderlar, artan bu UST arzının, temelde USTLUNA token modeline bağlı olarak, LUNA için bir yükseliş katalizörü olduğunu düşünüyor. Biraz daha detaya inmek gerekirse; Terra, esnek bir para politikası yoluyla UST’nin USD karşısındaki sabit değerini koruyor. Böylece UST’nin değeri 1 doların üzerine çıktığında Terra, kullanıcılarını ödül karşılığında LUNA’yı yakmaya ve UST çıkarmaya teşvik ediyor.

İlgili: Kripto para Terra LUNA’nın yeni stratejisi: Yak ve yüksel 

LUNA fiyatındaki yükselişin arkasındaki nedenlerden bir diğeri ise; 

22 Şubat’ta, Terra blockchain ekosistemini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard (LFG)’ın, bir risk sermayesi şirketi olan Three Arrows Capital liderliğindeki bir LUNA token satış turunda 1 milyar dolar topladığını duyurmasıydı.

Nitekim LFG, gelirleri bir “UST Forex Rezervi” oluşturmak için kullanacağını açıkladı ve bu da stablecoinin arzını bir milyar dolarlık başka bir LUNA destekli tokenle artırma ihtimalini güçlendirdi.

Bununla birlikte LUNA coin fiyatı, LFG’nin duyurusundan bu yana yaklaşık %90’ın üzerinde arttı. Buna karşılık, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, aynı dönemde sadece %13 oranında arttı.

İlgili: Güncel Terra – LUNA coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.