1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Litecoin fiyatındaki yükselişin sebebi belli oldu!

Litecoin fiyatındaki yükselişin sebebi belli oldu!

Litecoin fiyatındaki yükselişin sebebi belli oldu!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve en eski kripto paralardan biri olan Litecoin, 9 Kasım’dan bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Peki Litecoin fiyatındaki %100’lük bu rallinin rakasında ne var?

Litecoin fiyatı neden yükseliyor?

Santiment’e göre Litecoin (LTC) rallisinin arkasında, özellikle son birkaç ay içinde 108 milyon dolardan fazla token biriktiren köpekbalığı adreslerinden gelen büyük destek var.

Kripto analiz firması Santiment, köpekbalığı adreslerinin Temmuz 2022’den bu yana yoğun bir şekilde LTC biriktirdiğini söylüyor. Santiment’e göre, Litecoin fiyatının 100 dolara çıkmasına bu adresler tarafından yapılan akümülasyonlar yardımcı oldu.

İlginizi çekebilir:

 

https://twitter.com/santimentfeed/status/1620285470998663168

 

“Litecoin fiyatı, 9 Kasım’da 50 doların altına düştükten sonra, yaklaşık %100 artış kaydetti. Bu artışın arkasında, son altı ayda %4,92 artışla 1,15 milyonluk daha akümülasyon yapan 100-10.000 LTC’ye sahip adresler yer alıyor.

 

Büyük LTC yatırımcılarının akümülasyon yapmasının en önemli sebeplerinden biri ise, ağustos ayında gerçekleşmesi beklenen halving olayıdır.

 

Litecoin fiyatındaki yükselişin sebebi belli oldu!

 

Blok ödülünün yarıya indirileceği bir etkinlik olan yarılanmanın (halving) bu yıl ağustos ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Tarihsel olarak halving, arz-talep dinamikleri nedeniyle, kripto para birimlerinin fiyatları üzerinde genellikle yükseliş etkisi yaratmıştır.

Madencilere oluşturdukları blok başına verilen ödül miktarının yarıya indirildiği Litecoin halving (yarılama), Bitcoin’de olduğu gibi, her dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır.

Son Litecoin halving, 5 Ağustos 2019’da gerçekleşti. Ödül oranı 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşürüldü. Bir sonraki halving ise tahminen Ağustos 2023’de gerçekleşecek. 2023’te, Litecoin madencilik ödülü 6.25 LTC olacak. Bu etkinliğin 2124 yılına kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

(Litecoin CoinMarketCap verilerine göre, yazımızı yayına hazırlarken 100 dolar değerinde.)

İlginizi çekebilir:

Bitcoin’de yükseliş devam eder mi? – Güncel BTC teknik analizi

Santiment ayrıca merkezsiz borsa Curve Finance’in yerel tokeni olan Curve (CRV)’nin balina işlem etkinliğindeki artışa da bakıyor. Bu arada balina faaliyetlerindeki artış, potansiyel olarak yükseliş sinyalidir.

 

https://twitter.com/santimentfeed/status/1620162269475921920

 

“Curve’nin dolaşımdaki arzı nispeten sabit kaldı ve balina işlemlerinde de son zamanlarda inanılmaz bir artış kaydedildi. Bu da büyük yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen işlemler artarken; küçük ve orta ölçekli yatırımcıların durgun kaldığını gösteriyor.”

CRV, şu anda 1,02 dolardan işlem görüyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.