1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kurumsal yatırımcı gözünü DeFi’ye dikti

Kurumsal yatırımcı gözünü DeFi’ye dikti

Kurumsal yatırımcı gözünü DeFi’ye dikti
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kurumsal yatırımcılar Defi’ye girmeye hazırlanıyor. Kurumsalların DeFi zamanlaması oldukça önemli. büyük yatırımcılar merkezsiz finans alanına girerse ne olur? DeFi token fiyatları nasıl etkilenir?

Kurumsal yatırımcı DeFi alanına girmeye hazırlanıyor

Kripto para ve Bitcoin kurumsal yatırımcılar için aşırı riskli bir alan olarak gürüldü. Şirketler uzun yıllar piyasaya girmedi, en azından resmi olarak, ve yatırım yapmadılar.

Ancak geçen yıl MicroStrategy ile başlayan ve Tesla ile devam eden önemli bir kurumsal yatırımcı ilgisi gözlemlendi.

Sırada diğer büyük teknoloji firmaları olduğu da söylenti halinde piyasada dillendiriliyor.

Elbette Bitcoin ile ilgilenen yalnız teknoloji şirketleri değil. Bankalarda işin içinde.

Hiç şüphesiz Bank of America dünyanın en büyük bankalarından biri olmanın yanı sıra, son derece tutucu ve muhafazakar bir kurum olarak öne çıkıyor.

Son yayımlanan Bank of America raporunda “dijital varlık alanının görmezden gerilemeyecek kadar büyük” olduğu dile getirildi.

Peki ya DeFi? Anlaşılan şimdi sırada DeFi var.

kurumsal yatırımcı defi

DeFi kurumsal yatımcıların ilgi alanında

30 Eylül’de Société Générale bünyesinde yer alan dijital varlık şirketi FORGE kripto firması MakerDAO’un düzenlediği bir foruma katıldı. Forumda, Societe Generale-Forge adına, Menkul kıymetler Token başvurusu konusunda tartışılması istendi.

Forge tarafından yapılan tekliften, geleneksel ve açık kaynaklı girişimler arası ilk ortaklık deneyimi olarak bahsedildi. Buna göre Societe Generale’nin yaptığı teklifte, Banka tarafından teminatlı tahvillerin tokenize edilmesi dile getiriliyor. FORGE tarafından “OFH” olarak adlandırılan bu tokenize edilmiş tahvillerin, Fransız kanunları çerçevesinde, gayri menkul kredileri ile desteklenebileceği bildiriliyor.

1864 yılında kurulan, Société Générale 1.7 trilyon dolarlık varlık yapısıyla Fransa’nın en büyük 3. yatırım bankası konumunda.

FORGE’un tahvilleri OFH olarak tokenize etmesinden sonra, bu tokenlerle DAI alınabilecek ve DeFi ortamında farklı coinlerle swap yapılabilecek.

MetaMask ve Kurumsal yatırımcılar

MetaMask Institutional, 5 Ekim’de üç ağır kripto emanetçisi ile bir ortaklık duyurdu: BitGo, Qredo ve Cactus Custody.

Kripto emanetçisi, ekli kriptoyu belirli bir adrese taşıyabilen varlıktır. DeFi alanında eğer anahtar kelime gurubunuzu hatırlamıyorsanız cüzdanınızı açamazsınız. Bu büyük bankaların sisteme girmesi önünde önemli bir engel olarak duruyor. Zira mudilerinden para toplayan bir bankanın anahtar kelime sırasını yanlış girdiği ya da sistemlerinde kaynaklanan küçük bir güvenlik açığı nedeniyle bütün yatırımlarını kaybetme riski var.

Geleneksel kurumlar böyle riskleri göze alamazlar. Ancak emanetçi kurumlar, DeFi alanında güvenlik sağlar. Bu açıdan kurumsal yatırımcılar için bu tür emanetçiler oldukça çekici görülüyor. Dolayısıyla MetaMask’ın emanetçi kurumlarla ortaklıkları, kurumsal yatırımcının alana girmesini hızlandıracaktır.

 

DeFi alanında daha fazla haber için tıklayınız

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.