fbpx
  1. Anasayfa
  2. İncelemeCüzdan
  3. MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

MetaMask nedir? MetaMask, tarayıcınıza Ethereum transfer etme imkanı sunan oldukça kullanışlı bir uygulamadadır. Bu uygulama Ethereum işlemlerini ortalama kullanıcı için oldukça kolaylaştıran ve Ethereum’un gelişmesine büyük katkı sunan bir uzantıdır.

 

Ethereum ekosisteminin gelişmesiyle Ethereum bir kripto para kullanıcısı için ulaşılması ve kullanılması en kolay kripto para oldu. Kripto para ve blockchain’in en sorunlu yönü ortalama kullanıcı için ne olduğunu anlamanın zorluğu yanında halen kullanımı konusunda yeterince kolaylığa sahip olmamasıdır. Bir grup arkadaşınıza kripto para ve kullanımından bahsettiğiniz genelde boş gözlerle sizi dinleyen bir kitle ile karşılaşırsınız. Hatta teknik kullanıcıların bile farklı bir uygulamaya giriş yaparak orada dApps kullanmaları kafalarını karıştırabilir.

koinmedya_paradex

İşte bu noktada farklı bir browser’a gitmeden bir Tarayıcı Uzantısı olarak çalışan oldukça basit görünümlü MetaMask devreye girer. Çok daha karmaşık sitelerde yapılabilecek işlemler tek tıkla önününe çıkan basit bir arayüzle kullanımınıza açılır. Bu nedenle bugüne kadar Ethereum’un geniş kitleler tarafından kullanılması konusunda MetaMask’in çok ciddi etkisi olmuştur.

MetaMask niçin kullanılmalı?

Chrome Uzantı Bağlantısı: https://chrome.google.com/webstore/detail/metamask/nkbihfbeogaeaoehlefnkodbefgpgknn

 

metamask-nedir

 

“koinmedya_binance”

 

 

 

 

 

koinmedya_brave

 

 

 

 

 

 

Düşünün bir eticaret sitesine girdiniz ürünü eklediniz ve ödemeyi tamamlama ekranına gittiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girdiniz, bankadan mesaj geldi, açılan arayüzde bunu girip işlemi onayladınız. Yada tanımlı bir  kartla hemen işlemi tamamladınız. Eğer aynı ödeme işlemini Ethereum ile yapmak isterseniz ne olacak?

Ethereum merkeziyetsiz bir ağ. Eğer Etheruem ile ödemek isterseniz işlemi bir nod aracılığıyla blockchain ağına yazmanız ve nod’un işlemi ağa yayması ve geçerli hale gelmesini sağlaması gerek. Alışveriş yaptığınız sitenin ağı kontrol etmesi ve sizin hesabınızdan onun hesabına gerekli miktarda Ethereum’un geçtiğini teyit etmesi  gerek. Bu işlemler çok fazla gibi geliyor değil mi?

Böyle bile olsa sıradan bir tarayıcıdan Ethereum ağına nasıl bağlanacaksınız ve işlem yapacaksınız. Ödeme almak yada göndermek olsun kendi kullanıcı bilginize dayalı olarak ağa giriş yapmalı ve Ethereum adresinizi doğru ve tam olarak girmelisiniz. Bu konuda yapacağınız çok küçük bir hata tüm ödemenizin uzaya gitmesine neden olur.

MetaMask hangi sorunu çözüyor?

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

Ethereum çekirdek ekibi tarafından geliştirilen bir javascript kütüphanesi olan web3.js’in dahil olduğu bir eklenti sayesinde tarayıcınızdan bu işlemi yapabiliyorsunuz. Bu sayede tarayıcınızın her hangi bir websitesinde Ethereum blockchain’i için bilgi okuyarak işlem talebinde bulunmasını sağlayabiliyorsunuz.

Asıl nefes kesen tarafıysa bu uygulama talebin gönderileceği Ethereum Nodunu belirleme kabiliyetine sahip. Bu oldukça önemli bir özellik. Böylece bir kullanıcı basit bir işlem için bilgisayarına 10 GB’ın üzerindeki tüm Ethereum Blockchain’ini indirmek zorunda kalmıyor.

 Ethereum blockchainini için neden önemli?

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

 

 

 

 

MetaMask eklentisi Ethereum blockchain ve dApps(merkeziyetsiz uygulamalar) akıllı kontratlarına erişim için oldukça kullanışlı bir arayüz sunarak genel kullanıcının kullanım bariyerini düşürür. Örneğin Saturn (STN) tokenını Radex merkeziyetsiz borsasında kullanmak istediğimizi düşünelim. Bunun için kontrat adresini bilmeniz yeterli.

Eğer token kontrat adresini bilmiyorsanız etherscan‘e girerek Saturn token’ı bulmanız gerek;

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

Token kontrat adresini bulun ve kopyalayın

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

 arayüzünde yer alan ”Add Token” (token ekle)’ye tıklayın;

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

Kontrat adresini küçük kutucuğa yapıştırın;

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

”Add” (ekle)’ye tıkladıktan sonra token’ın artık cüzdanınızda görülmesi gerek! Hepsi bu kadar.

metamask MetaMask nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Kullanılmalıdır?

 

MetaMask eklentisi nasıl ve nerden yüklenir?

Bazı kullanıcılar MetaMask etlentisini Chrome ve Firefox ile kullanırken bazı Cashe sorunları yaşayabilirler. Bu eklentinin kendi doğasından kaynaklı bir hata olarak karşılaşılabilir. Eğer yeni bir kullanıcıysanız bu tür bir durumda sadece bir çıkış yapıp tekrar girerek sorunu çözebilirsiniz.

Bir opsiyon olarak  Brave Tarayıcısıyla da kullanılabildiğini hatırlatırız.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.