1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto sektörünün yeni gündemi Metaverse ETF

Kripto sektörünün yeni gündemi Metaverse ETF

Kripto sektörünün yeni gündemi Metaverse ETF
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yatırım şirketi Fidelity, şimdi de Metaverse ETF ile kripto para sektörü ve yatırımcıların karşısına çıkıyor. Metaverse ve bu alanda çıkarılan coinler son günlerde sektörün en sıcak gündeminin oluşturuyor.


Kripto sektörünün yeni gündemi Metaverse ETF

Fidelity Investments, gelişmekte olan blockchain ve kripto alanında rakiplerinin önüne geçmek için iki yeni kripto odaklı ETF (exchange-traded fund) çıkardı.

Fidelity Metaverse ETF (FMET) ve Fidelity Crypto Industry and Digital Payments ETF (FDIG), dün işlem görmeye başladı.

Metaverse ETF, temel olarak “internetin geleceğini” yani metaverse projelerini inşa eden şirketlere yatırım yapacak. Yapılan açıklamaya göre FDIG ise daha çok blockchain ve dijital ödemeleri işleyen şirketleri izleyecek.

Fidelity, bir dizi kripto temalı hisse senetleri EFT’si olan piyasaya yeni ürünleri ile adım atıyor.

İlgili – Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

Metaverse ETP coin nedir ? ETP coin geleceği nasıldır?
Metaverse ETP coin nedir ? ETP coin geleceği nasıldır?

Fidelity aynı zamanda spot Bitcoin ETF de çıkarmak istemişti. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurusuna bu yıl ret kararı vermişti. SEC aynı zamanda diğer şirketlerin de benzer spot Bitcoin ETF başvurularına henüz onay vermedi.

İlgili – Bitcoin ETF bekleyenler için güzel bir haber daha

Fidelity, metaverse alanında da büyük bir rekabetle karşı karşıya. Çünkü çok sayıda şirket bu alana yatırım yapıyor ve milyonlarca dolarlık fon akışı var. Mesela, BlackRock bu alanda dikkat çeken bir ekibe sahip.

WallachBeth Capital Genel Müdürü Jennica Ross, yine de Fidelity’nin bu alana girmesinin önemli olduğunu düşünüyor. En başta kurumsal yatırım şirketlerinden olması sektöre yeni bir boyut kazandıracak. Ross şöyle diyor:

“İnsanlar giderek daha fazla metaverse’in en olduğu konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Aynı zamanda gelecek de burada olabilir. Doğal olarak yatırımcılar da burada yer almak istiyor.”

Tabii, bu alanda ilk olmak da önemli. Çünkü bu alandaki ilk adımı Roundhill METV atmıştı.

Metaverse ETF’ler arasında ilk olarak Roundhill Ball Metaverse ETF (METV) çıkmıştı. Çıkarılmasından bir yıldan kısa bir sürede yönetimi altında 705 milyon dolarlık bir varlığa sahip.

Fidelity Metaverse ETF (FMET) dışında piyasada 4 diğer benzer ETF var.

Kaynak