1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto piyasasının 2022’de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri

Kripto piyasasının 2022’de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri

Kripto piyasasının 2022’de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası yılın başından bu yana birkaç yüz milyar dolar kaybetti. Yaşanan son gelişmeler ve bu büyük düşüşü etkileyen başlıca faktörlere bakalım.


Kripto piyasasının 2022’de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri

Kripto para piyasasında volatilite devam ediyor. En başta en büyük piyasa değerine sahip Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar sermaye kaybı kaydediyor.

Yılın başından bu yana kripto para piyasası 470 milyar dolar kaydetti. Toplam piyasa değeri 1 Ocak 2022’de 2.21 trilyon dolardı. 20 Şubat 2022 itibariyle 1.74 trilyon dolara yüzde 21.25’lik düşüş yaşadı. CoinMarketCap verileri bunu gösteriyor.

Kripto piyasasının 2022'de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri

2022 yılı başından bu yana kripto para piyasası toplam değeri Kaynak: CoinMarketCap

Piyasadan sermaye çıkışına liderliği Bitcoin yapıyor. BTC fiyatı 40,000 doların altına kaydı ve şu an 38,285 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum ise son bir haftada yüzde 10 civarında düzeltme yaptı. Yılın başından bu yana Bitcoin’in değeri yüzde 18 düştü.

İlgili – Bitcoin fiyatında düşüş ne zaman durur? BTC teknik analizi

Kripto piyasasının 2022'de 450 milyar dolarlık kaybının başlıca sebepleri

Yılın başından bu yana Bitcoin fiyatı Kaynak: CoinMarketCap

Düşüşün başlıca sebepleri

Kripto para piyasasında yılın başından bu yana yaşanan volatilitenin arkasındaki başlıca sebeplerden birisi olayın düzenleyici boyutu ile ilgili. Öyle görünüyor ki özellikle ABD’de düzenlemeler hız kazanıyor.

Mesela kısa süre önce ABD’de FBI yeni kripto suçları bölümünün duyurusunu yaptı. Diğer yandan Adalet Bakanlığı da yeni Ulusal Kripto Para Bölümüne ilk direktörü atadı.

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Buna ek olarak Başkan Joe Biden yönetiminin de yakında kripto paralarla ilgili bir karar imzalaması bekleniyor. Muhtemelen bu karardan sonra ABD federal kurumları ciddi bir şekilde kripto paraları mercek altına alacak. Yani ilgili düzenlemeler yakında geliyor.

Kripto piyasası aynı zamanda hisse senetleri ile de kol kola ilerliyor. Düşüşün başka sebebi de bu. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edebileceği haberleri tüm piyasalara olumsuz etkiliyor.

Bütün bunlardan dolayı analistler Bitcoin ve kripto paraların daha fazla düşebileceğini düşünüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.