Loading...
btc
BTC
0.17%
Bitcoin
66.889,24 USDT
eth
ETH
0.34%
Ethereum
3.481,11 USDT
bch
BCH
-0.92%
Bitcoin Cash
427,70 USDT
xrp
XRP
-0.22%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
0.01%
Litecoin
79,15 USDT
bnb
BNB
0.7%
Binance Coin
603,97 USDT
sol
SOL
-1.69%
Solana
144,79 USDT
avax
AVAX
0.03%
Avalanche
31,00 USDT
ada
ADA
-1.04%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-1.51%
Poladot
6,26 USDT
doge
DOGE
-0.52%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
0.11%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto paralar nasıl hacklenir?

Kripto paralar nasıl hacklenir Upbit borsası hacklendi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paralar nasıl hacklenir ya da sizin Kripto paranız hacklenebilir mi? Kripto paralar ile ilgiliyseniz blockchain sistemlerinin hacklenemez olduğunu duymuşsunuzdur. Peki gerçekten öyle mi? Ya da kripto paranız hacklenebilir mi?


Kripto Paralar Nasıl Hacklenir?

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, kriptografi temelleri ve ispat kanıtı mekanizmaları nedeniyle genellikle “hacklenemez” olarak övülmektedir. Ancak, kripto para birimlerinin dayandığı blokchainleri vurmak için kullanılabilecek belirli bir teorik saldırı vardır.

Ayrıca Bakınız: Blockchain Nedir?

Bu, bir saldırganın ağın geri kalanından daha fazla madencilik gücünü kontrol etmesiyle mümkün olan %51′ lik veya “çift harcama” saldırıdır.

Bu saldırıyı, eşit dağılmış karma güç ve çoklu düğümlerle büyük blokçulara karşı gerçekleştirmek oldukça zor olabilir ancak teorik olarak mümkündür.

Daha küçük kripto paralar daha az toplam karma güçleri ile, kısa bir süre önce bir dizi küçük coinde görüldüğü gibi, bu tür saldırılara karşı daha savunmasızdır.

Bu saldırıların karlılığı, blockchain’in madencilik gücünün dayanıklılığına bağlı olarak değişebilir.

Ana bloklar şimdiye kadar çift harcama saldırılarından korunurken, nasıl çalıştıklarının temel mekanizmalarını ve uygulanabilirliğini belirledik.

Çift Harcama Saldırıları

Çift harcama ya da %51′ lik saldırı Kripto paralar nasıl hacklenir sorusunun cevabı olduğunu yukarıda anlattık. Peki nedir ve ne yapar Çift harcama ya da %51′ lik saldırısı?

Çift harcama saldırıları, esas olarak kötü niyetli aktörlerin blockchaindeki işlemleri tersine çevirerek başkalarından para çalmalarına izin verir.

Bir saldırgan, Bitcoin blokchainine karşı% 51’lik bir saldırı yapmak isterse, ağdaki toplam karma gücün % 51’ini kontrol etmesi gerekir.

Bu, ya büyük madencilik havuzlarıyla iş birliği yapmaları ya da ASIC madencilik donanımını bir araya getiren ve diğer her bir madenciden daha fazla işlem gücü elde etmek için aşırı miktarda para harcaması gerektiği anlamına gelir.

Bunu takiben, diğer madencilere bloğun tamamlanmasını yayınlamaksızın gizlice bloklar kurabilirler ve bu bloklara hangi işlemlerin dahil edildiğini seçebilirler.

Aynı zamanda, saldırgan, Bitcoin’i diğer sanal para birimine harcayabilir veya bir takas için para gönderebilir.

Bitcoin’lerini harcadıklarında, “gizli” blok zincirini diğer madencilere de yayınlayabilirler.

Bitcoin protokolü, blockchainin arkasındaki karma gücün iyi bir ölçüsü olarak en uzun blok zincirini doğru olarak kabul eder.

Saldırganın ağın geri kalanından daha fazla gücü olduğu için, meşru madenciler blok zincirlerini “doğru” kayıt olarak kabul etmek zorunda kalıyorlar.

Bununla birlikte, saldırgan hangi işlemlerin bloklara ekleneceğini seçebileceğinden bu blockchain, diğer adreslere yapılan gerçek ödemeleri içermez böylece aynı Bitcoin’ler iki kez harcanabilir.

Bu, gereken kaynak miktarını göz önünde bulundurarak para çalmanın dolambaçlı bir yolu gibi görünebilir, ancak Bitcoin’in kriptografisi, diğer adreslerden doğrudan hırsızlığı engelliyor.

Saldırganlar sadece, yalnızca gönderenin özel anahtarı ile kriptografik olarak imzalanması gerektiği ve herhangi bir yanlış işlemin protokol tarafından reddedileceği işlemleri yapamazlar.

Bu saldırıyı “gerçek” versiyondan daha uzun bir blockchain inşa etmek için yeterince uzun süre korumak son derece pahalı olacağından, büyük blokchainlere karşı saldırıları kârsız hale getirir.

Uygulanabilirlik

Kripto paralar nasıl hacklenir sorusunun yanıtı kadar önemli olan diğer soru bu hackleme saldırısı uygulanabilir mi? Kripto paranız hacklenebilir mi sorusunun da cevabını içerdiğinden uygulanabilirlik konusu önemlidir.

Bitcoin ve Ethereum gibi bloklar, %51’lik saldırılardan nispeten güvenli kalırken, bu saldırıların uygulanabilirliği, bir kripto para biriminin ağının toplam karma gücü azaldıkça gelişir.

Bu nedenle, saldırganlar yüksek piyasa hacmi ve düşük toplam karma gücü olan kripto paraları (ByteCoin, LiteCoin Cash ve Bitcoin Gold gibi) hedefleyebilirler.

Bu tür bir saldırıyı gerçekleştirmek için bilgisayar korsanları, hazır bulunan bulut madenciliği hizmetlerinden yararlanabilir ve NiceHash gibi bir platformdan güç sağlayabilirler.

Crypto51’e göre, Bitcoin’e karşı bir saat boyunca %51’lik bir atak yapmak yaklaşık 700.000 $ ‘a mal olurken, ByteCoin gibi daha küçük bir kripto para birimi için 600 milyon $’ lık piyasa hacmine rağmen sadece 539 dolar.

Bu saldırılar, düşük ağ karma gücü ile daha küçük kripto para birimleri için bir gerçeklik haline geliyor ve bu coinlerin sahipleri, sahip oldukları potansiyel risklerden haberdar olmalıdır.

Bir Blockchain’de %51’lik bir saldırı gerçekleşirse, saldırganın adreslerini tanıdığınızdan ve bunlara herhangi bir işlem göndermediğinizden emin olun.

Bu yazımızda Kripto paralar nasıl hacklenir ve kripto paranız hacklenebilir mi sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Kripto para piyasasında yaygın olarak kullanılan “herkes kendi aklını kullanmalı ve kendi araştırmasını yapmalı” düsturunca siz de var olan yatırımlarınıza bir de yazımızdaki konuları göz önüne alarak bakmalı gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.

Ayrıca bakınızBitcoin (BTC) nedir? ve Ethereum (ETH) nedir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.