Home Altcoin Altcoin Haber Blockchain Nedir? Bir Trader En Azından Bu Kadarını Bilmeli, Değil mi?

Blockchain Nedir? Bir Trader En Azından Bu Kadarını Bilmeli, Değil mi?

Blockchain Nedir? Bir Trader En Azından Bu Kadarını Bilmeli, Değil mi?


0
Blockchain nedir, ne değildir gibi sorular özellikle sektöre yabancı olanların kafasında cevap bekliyor. Konuyu sizler için biraz kolaylaştırdık. Buyrun..

Blockchain Nedir – Ne İşe Yarar?

Keşke size kısaca Blockchain’in tanımı şudur diyebilseydim.  Blockchain nedir sorusu tam olarak izah edilemez, mutlaka eksik kalan birşeyler vardır. Blockchain,  Bitcoin gibi, çoğu zaman insanların aklını karıştırmıştır. Nasıl ki, Bitcoin dijital bir altın olarak adlandırılıyorsa, blockchain de Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan dijital bir ortak defterdir. Satoshi Nakamoto, tek bir insan mı, yoksa bir grup insan mı olduğuna kimsenin bir bilgisi yok.

Bloklardan meydana gelen zincir” olarak da anlayabileceğimiz blok zincirini, zincirin halkaları gibi birbirine bağlı bloklardan oluşan bir çeşit ağ olarak da düşünebilirsiniz.

Bu nedenle blok zinciri, anonim  sahipliği belli olmayan işlemlerle ilgili bilgilerin dağıtılmış halde depolandığı ve paylaşıldığı bir defterdir. Yani bir nevi düzeli bir kaos yapısından söz edebiliriz. Bu yapıya girilen bilgiler değiştirilemez veya silinemez. Ancak yeni veri girişi söz konusu olabilir. Yani hep ileri adım atılmasını zorun kılan bir işleyişi söz konusu.

Blockchain nedir?

Doğrulanmış bir algoritma Blockchain‘i daha iyi anlamanız için kafanızda bir excel tablosu canlandırın. Bu tabloda dört adet sütundan olsun. Bunlar; isim, miktar, veriyi giren ve girildiği tarih. Bunun bir blok olduğunu düşünürseniz, bir blok, tüm son işlemlerin kayıtlarının yer aldığı bir blok zincirinin “mevcut-güncel” bir parçasıdır. Blok bittiğinde, hemen yeni bir tane oluşturulur. Blockchain, kronolojik sırayla birbirine bağlı çok sayıda blok içerebilir.

Her bir blok, bir öncekinde karışmış (hash) olarak devam eden, tıpkı bildiğimiz zincir gibi. Blockchain, birbirinden farklı kullanıcıların adresleri ve ilk başlangıcından itibaren en son noktadaki tamamlanmış bloğa kadar olan blokların her birinin durumları hakkında eksiksiz bilgiye sahiptir. Buradaki önemli nokta ise, kaydedilen tüm verilerin şifrelenerek, kopyalamaya karşı güvenliğini koruma altına alınmasıdır.

Blockchain nedir cevaplayabilmek için bazı kavramları anlamamız gerekiyor.

HASH Nedir?

Blockchain Nedir? 2Yukarıda bahsettiğimiz sadece bir tablo içindi. Bunun sayıca çok olduğunu ve içerdiği verinin de çok daha komplex olduğunu düşünelim. Bunları kontrol etmek ve güncellemek çok zor. Özellikle de yeni giriş yapmak isteyen çok fazla insan olduğunda.

Buradan yeni bir fikir ortaya çıkıyor. Artık blok zinciri formlarında yapılan değişiklikler, katılımcıların bilgisayarları tarafından oluşturulmakta. Pc’den elde edilen işlem gücü, hesaplamaları yapmak ve işlemleri doğrulayarak “tablo” nun düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Bu işleri hızlandırmak ve benzersizliği korumaya devam etmek için en kolay yol ise, her belgede matematiksel olarak benzersiz bir değer olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Bu da bizi “hash”lara ve hash değerlerine getiriyor.

Blockchain Nedir? 3Her bir tabloda sahibinin benzersiz bir sayısal kimliği bulunmaktadır. Parmak izi gibi düşünebilirsiniz bunu.  Tüm gerekli verileri girdiğimiz takdirde, bu, ilk işlem girişi için hash değeri olarak saklanır. Bu değer, tablonun sütunlarından elde edilen bir formülle sürdürülür. Devam eden veri girişleri için aynı formül kullanılır. Sonuç olarak, oluşan bloklar, üretilen gerçek hash değerlerinden oluşan bir zincir meydana getirir.

Ve bir kez daha hatırlatalım, eğer birileri tablolarda önceki girişleri değiştirmeye çalışırsa, başarısız olacaktır. Çünkü bunun için mevcut zincirdeki tüm kayıtların değiştirilmesi gerekir ki bu da imkansızdır.

NOD Nedir?

Blockchain Nedir? 4Türkçe’ye direk çevirdiğimizde düğüm, boğum gibi bir şey çıkıyor. İşlem olarak ise “nod”lar bir blockchain‘in ayrılmaz parçasıdır. Nodlar, işlemleri doğrulama ve yürütme görevini gerçekleştiren bir istemci kullanır. Bunlar, blockchain ağına bağlandıkları anda o blok zincirinin bir kopyasını otomatik olarak kendilerine alırlar. Nitecede, ağa bağlanan her bilgisayar, ağda yürütülen gerçekleştirilen tüm işlemlerin kayıtlarına ait onaylı bilgileri almış olur.

Tüm nodlar, bildiğimiz internet ağından çok daha başka bir ağ yapısıyla işlem görür. İşleyiş olarak her nod ağa gönüllü katılır ve katıldığı o blockchain ağının bir yöneticisi konumunu alır.

Ağa katılan nodların Bitcoins kazanma veya madencilik yapma şansı olduğunu ekleyelim. Tüm nodlar, sayısal bulmacaları çözmeye ve karşılığını almaya çalışır. Sonuç olarak, yeni blok 5-10 dakika içinde oluşmaya başlar.

Ağdaki her nod, blockchain’in tam bir kopyasına sahiptir. Peki bu nasıl oluyor?

Decentralization (Merkeziyetsizlik)

Blockchain Nedir? 5Yenilikçi bir teknoloji olan blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olmayı planlanıyordu. Bu durumda, merkeziyetsiz şebekenin, kullanıcıdan-kullanıcıya doğrudan bir yapıda çalışması anlamına geliyor.

Merkezi sistem tek bir otoriteye sahiptir: tüm nodlar tek bir kişinin komutlarını takip etmeli. Ancak merkeziyetsiz sistemde tek bir yetkili yoktur. Birkaç uç nod (mavi) bulunur. Bunlar kendi aralarında bağlantılı olan ikincil nodlara (sarı) bağlıdır.

Blockchain’in en yaygın kullanımı kripto para birimini temsil etmektir. Bugüne kadar, hiçbir token ve kripto para merkezi bir otorite tarafından oluşturulmamış veya kontrol edilmemiştir. Bu, kripto para birimlerinin fiyat bazlı finansal modelden birkaç adım öne geçmesine ve merkeziyetsiz kalmasına yardımcı olmaktadır.

Blockchain Kullanım Alanları

Günümüzde birçok teknoloji şirketi, merkeziyetsizliği amaçlayan bu teknolojiyi benimsiyor.

Bazı şirketler ürünlerini ve hizmetlerini oluşturmak için blockchain kullanmayı başardılar bile. Bununla birlikte, sadece ekonomik temalı sektörlerin haricinde de bu teknolojiyi uygulayabiliriz.

  • Sağlık Hizmetleri

Blockchain teknolojisi, çevrimiçi olarak yeni ve kolayca erişilebilen bir kataloglama sistemi sağlayabilir. Hastanın sağlık bilgileri kriptolu olarak şifrelenir ve bir doktor o bilgilere ihtiyaç duyuncaya kadar da güvenli bir şekilde saklanır. Patientory ve Factom gibi bazı şirketler bu şimdiden bu fikri hayata geçirme girişimlerine başladılar bile.

  • Turizm

Birçok ülke turistlerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Ve şimdi bunların dikkatlerini çekebilmek için blockchain teknolojisini kullanıyorlar. Bazı şirketler, İsviçre’deki Crypto Valley gibi yerlere, kripto para birimi temalı geziler düzenlemekte.

  • Gıda

XYZcan tarafından oluşturulan bir “Gıda Tedarik Zinciri 2.0” block zinciri var. Sensör sistemleri, akıllı sözleşmeler ve blockchain teknolojisinden meydana geliyor. Foodcoin, insanlara, işlem ücretlerinden ve fiyat dalgalanmalarından korkmadan dünya çapında işlemler yapma olanağı veren bir token.

  • Sosyal Hizmetler

2017 yılında, kullanıcılar arasında iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bazı arkadaşlık ICO’larını ve benzeri diğer projeleri biliyoruz. Blockchain tabanı, kullanıcılara erişimi kolay, kullanışlı ve güvenilir bir ortam sağlamakta.

  • Hayır İşleri

Blockchain teknolojisi yardım işlerinde de adını duyurmuştur. Kripto para birimleri, bağış yapmanın en hızlı ve en güvenli yollarından biridir. Hele de bazı küçük ülkelere yardım etmek istiyorsanız, -bu en iyi yoldur diyebiliriz. AidCoin veya GiftCoin bunlara en güzel örnekler. Yolsuzluklar, bankalar aracılığıyla dağıtılan devlet yardımlarının itibarını azalttığı için, yardım kurumları, kriptoların potansiyeli ile daha çok ilgileniyorlar.

Blockchain’in ​​Avantajları

Blockchain nedir konusunu tamamladık… Hadi birazda avantajlarına bakalım. Blockchain teknolojisi, güvenilirliği garanti altına alınmış bilgilerin, belirli bir projede yer alan tüm taraflar arasında güvenli bir şekilde paylaşılmasının yeni bir yolunu bize göstermektedir. Yine de, hepsi bu kadar değil.

  • İzlenebilirlik

Tahsilat işlerinde çalışıyorsunuz diyelim, blockchain üzerinde kayıtlar tutulabilir. Kazanların geldiği noktalar veya kazanların kesildiği noktalar kolayca tespit edilebilir. İşlemlerdeki veri akışlarının sıkı takibi, sahtekârlığı önlemeye yardımcı olabilir.

  • Verimliliği Arttırmak

Herkesin aynı bilgiye erişebilmesi, o topluluktaki insanların birbirlerine güvenmelerini kolaylaştırır. Ve tek bir dijital defter, insanları birleştirmek için doğru bir seçenek olabilir. Ayrıca, blockchain ile yapılan işlemler daha hızlı ve daha etkin bir şekilde tamamlanabilir.

  • Üçüncü Kişiler Yok

İşletmeler için, üçüncü kişilere veya aracılara ihtiyaç duymamak bir önemlidir. Bunun yerine, blok zincirinde dağıtılan belgeleri kullanarak ortağınıza güvenmek çok daha kolaylaşır.

  • Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmelerin yardımıyla, sözleşmeleri ya da benzeri mutabakatları otomatik olarak onaylamak ve imzalamak için bir blockchain uygulaması kullanılabilir. Bu kesinlikle şirketiniz için zaman ve para kaybını azaltacaktır. İlgilenenler için, bu konudaki blockchain çözümlerinden birisi CREDITS’dir.

  • Döviz İşlemleri

Güvenlik hizmetleri bir süredir blockchain teknolojisini benimsemeye çalışıyor. Ve bunu uygulamak, hem borsalar hem de kripto para birimi değişim işlemleri için ileriye yönelik büyük bir adımdır.

Yazarın Notu:

Biliyoruz Blockchain nedir sorusunun tam olarak cevabını vermiş değiliz. En azından bir fikir vermesi için faydalı olduğunu umuyoruz.  İster kripto para birimi ticareti yapın isterseniz de sadece bir kripto para birimlerine meraklı ve açık birisi olun farketmez, blockchain teknolojisi, hayatımızın birçok alanında devrimler yapmak için hazır. Bunu şimdi kabul edersiniz ve yaşarsınız ya da direnir onun sizi nasıl değiştirdiğini zaman içinde kendi gözlerinizle görürsünüz. Karar sizin.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya