1. Anasayfa
 2. İncelemeBorsa
 3. Kripto para borsası nedir, nasıl kurulur ve nasıl para kazanır?

Kripto para borsası nedir, nasıl kurulur ve nasıl para kazanır?

Kripto para borsası nedir, nasıl kurulur ve nasıl para kazanır?
0

Kripto para borsası nedir?

Kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi onlarca coin ve tokeni alıp satabildiği veya yatırım amaçlı saklayabildiği platformlara kripto para borsası denir.


Şunu da belirtmekte fayda var. Borsa ifadesi hisse senetlerinin alınıp satıldığı ortamlara verilen hukuki bir isim. Ancak İngilizce olarak kullanılan “exchange” ifadesinin Türkçe karşılığı borsa olmasından dolayı kripto para platformları da borsa olarak adlandırılıyor. Yani İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için kullanılan borsa tabiri hukuki olarak kripto para piyasası borsaları ile aynı anlamada kullanılmaz. Özetle hukuki bir kimliğe kavuşana kadar Kripto Para Takas Platformu demek şu an hukuken kullanılabilecek uygun tanımlama.

Kripto para borsaları nasıl çalışır?

Kripto para borsaları nasıl çalışır? Bir kripto para birimini diğeriyle takas etmeye, coin alım satımına ve fiat paranın kriptoya dönüştürülmesine olanak sağlıyorlar. Borsalar, bu işlemler için kullanıcılardan komisyon ücreti alır. Ayrıca, bu ticaret platformları hesaptan para çekmek için de ücret alır.

Kripto para borsası ifadesinin yerine Bitcoin borsası, altcoin borsası, dijital para borsası ve sanal para borsası gibi bir çok farklı ifade de piyasada yaygın olarak kullanılıyor.

koinmedya_brave

Kripto para borsası nasıl kurulur?

Şu an Türkiye’de kripto para borsasının nasıl kurulması gerektiği ile ilgili özel bir kanun, yönetmelik veya düzenleme yok. Özetle Türkiye’de, hatta dünyanın birçok ülkesinde kripto para borsalarının hukuki durumunun gri bölgede olduğu söylenebilir. Yani yasa dışı değil ama yasal çerçevesi de oluşturulmamış bir pozisyonda bulunuyorlar.

Piyasanın gereksinimleri, ekonomik şartlar, ortaklı yapısı gibi durumları bir kenara bırakacak olursak kripto para borsası kurmak için temelde üç unsura gereksinim vardır. Bunlar:

 1. Ticari statü
 2. İşlemlerin yapılacağı yazılım platformu
 3. Kripto para işlemleri için yeterli sermayeye sahip olmak.

Bu konuyu açmak gerekirse:

1 – Ticari Statü

Ticari statüden kasıt, limited veya anonim şirket için kurulum işlemlerini tamamlanmış, ofisi ve çalışanları belli, kullanıcı sözleşmeleri hazır,  fatura kesip vergi öder bir statüden bahsediyoruz. Maalesef kripto para borsası adıyla faaliyet göstermesine rağmen ticari statüsü belli olmayan bir çok platform vardır. Türk kullanıcılara önerim işlem yapmak istedikleri kripto para platformunu iyice araştırmaları ve sonrasında mağdur duruma düşmemeleridir.

2 – Yazılım Platformu

Kripto para borsanın kalbi konumundaki yazılım platformu kullanıcıların işlem yaptığı ve her türlü finansal hesaplananın yapıldığı yerdir. Bundan dolayı platformun kesintisiz ve hızlı çalışması önemlidir. Bu noktada bir çok borsa belirli periyotlarda sistem bakımı çalışmalarıyla hem teknik olarak kendilerini geliştirirler hemde olası problemlerin önüne geçerler. Örnek vermek gerekirse Crypto.com  2020 yılı Temmuz ayında sistem bakım çalışması yapmak için platformunu kapatmış sonrasında 10 kat daha hızlı ve kapasiteli  bir sistem ile hizmet vermeye devam etmiştir.

3 – Sermaye

Borsada kazanç elde eden kullanıcıların kazandıkları miktarı banka hesaplarına yatırmak veya borsaya yatırdıkları para ile kripto para almak gibi temel davranışları vardır. Kullanıcıların Bu beklentilerini yerine getirebilmek için yeterli ise kasasında yeteli bakiye bulundurmak ve kripto cüzdanlarında yeterli koin saklamak olmazsa olmazdır.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/04/artis.jpg

Türkiye’de hangi kripto para borsaları faaliyet gösteriyor?

İnternet üzerinde kısa bir araştırma yapıldığında Türk sermayesi ile kurulmuş onlarca yerli borsasının olduğu rahatça görülebilir. Ancak bu borsaların birçoğu sadece internet sitesi olan, ancak müşterilerine hizmet veremez duruma gelmiş borsalar.

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarının listesini yaparsak BtcTurk, Paribu, Vebitcoin, Thodex, coinzo, Felixo, bithesap, Bitexen, Bitci, Koinim, Bittrt, Bitfeks, BitTurk, Cryptosa, COINY ve BARIMEKS olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik olarak herhangi bir Türk vatandaşı dünyadaki istediği kripto para borsasında hesap açtırabilir. Ancak şimdi Türk pazarına ilgi duyan, Türkçe dil desteği sunan, Türkiye’de ofisi ve/veya yetkilileri olan global kripto para borsalarından bahsedelim.

Türkiye’de ofisi ve çalışanları olan kripto para borsaları:

 1. Binance
 2. Huobi
 3. FTX
 4. Okex

Türkiye’de temsilcileri olan kripto para borsaları:

 1. Crypto.com
 2. SnapEx
 3. Bibox
 4. PrimeBit

Kripto para borsaları nasıl para kazanır?

Kripto para borsalarının sadece alım satım işlemlerinden komisyon kazandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başlıca kazanç kalemleri arasında alım satım komisyonu, stake gelirleri, fork gelirleri, banka transferi komisyonu gelirleri ve diğerleri var. Şimdi bunları tüm yönleriyle inceleyelim.

Alım satım komisyonu:

 • Kullanıcıların yaptıkları alım-satım (trade) işlemleri neticesinde borsaların kazandığı daha önceden belirlenmiş komisyon oranlarıdır. Gün içerisinde binlerce hatta on binlerce işlem yapıldığı düşünüldüğünde borsalar hatırı sayılır  yüksek oranda komisyon kazandığını söylenebilir.

Stake gelirleri:

 • Özellikle 2018-2019 sürecinde kripto para piyasaları fiyat yükselişi anlamında beklentileri karşılayamadı ve birçok coinin değeri ciddi oranda düştü. Bu durum borsa kullanıcılarının güvenini sarsan ve piyasa hacmini ciddi düşüren bir etmen olarak karşımıza çıktı. Kullanıcıların zararlarını bir miktarda olsa telafi etmeye yönelik bir uygulama olan stake verme yöntemi özetle kullanıcının sahip olduğu koin miktarına göre aylık bazda borsa tarafından kullanıcının bakiyesine bir miktar daha koin eklenmesi  olarak tanımlanabilir. Tabi ki bu coinler borsa tarafından değil koin firmaları tarafından kullanıcılara sağlanıyor. (Borsa burada sadece dağıtıcı konumda) Binlerce küsmüş, habersiz kullanıcıyı ve asgari işlem limitleri düşünüldüğünde bu coinler aslında borsaların sermayesine dönüşen gelirlerdir.

Fork gelirleri: 

 • Çatallanma olarak tarif edebileceğimiz Fork ifadesi özellikle Bitcoin için özel bir anlam taşır. Bazı dönemler kripto para ekosisteminde geniş kullanıcı grupları , madencilik havuzu şirketleri ve kripto ekosisteminde etki sahibi insanların yapmış olduğu anlaşmalar veya anlaşmazlıklar neticesinde Bitcoin forklanır ve ortaya yeni bir koin çıkar. Ancak hiçbir değişikliğe uğramadan Bitcoin yoluna devam ederken ortaya Bitcoin’in türevi yeni bir koin çıkmıştır ve bu yeni koin ekonomik bir değer taşır.  İşlem yapıtınız borsada örneğin 3 BTC bakiyeniz var fork gerçekleşti. Fork sonrası bakiyenizin 3 BTC + 3 Bitcoin Cash (BCH) olması gerekiyor ancak bazı borsalar fork sonrası oluşan yeni koini kullanıcılarına vermediği için buradan ekstra fork geliri kazanıyorlar.

Banka transferi komisyon gelirleri:

 • Kullanıcılar borsada sahip oldukları koinleri satıp nakite döndüklerinde, bu nakit parayı banka hesaplarına aktarmak isteyebilirler. Bu işlemi yapmak için bir çok borsa aktarılacak nakitten bir miktar komisyon keser ve yeni bir gelir elde etmiş olur.

Faiz gelirleri:

 • Kullanıcılarının borsaya transfer ettikleri fiat paraların bir kısmının borsa tarafından banka faizine yatırıldığı bilinmektedir. Faiz kazancı özellikle fiat para kabul eden borsaların tercih ettiği bir gelir elde etme yöntemidir.

Listeleme gelirleri:

 • 2017 yılı ile birlikte bir furyaya dönüşen ICO projeleri ile yeni birçok koin ve token piyasada işlem görmek için borsalarla görüşmeler yapmaya başladı. Bu durum piyasada borsalar için yeni bir gelir kapısı oluşturdu. Listelenme talebi arttıkça kaliteli borsaların istediği rakamlar yüz binlerce doları bulmaya başladı ve ciddi bir gelir kalemi oluşturdu. Sırf piyasadaki coinlerin listelenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve tercih sebebi olabilmek için sahte hacimler gösteren birçok borsa hala piyasada faaliyet göstermektedir. Hala bir çok borsa için listeleme ücreti (listing fee)  önemini korumaktadır.

Kripto para transfer gelirleri:

 • Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse A Borsasındaki hesabınızdan B Borsasındaki hesabınıza 5 Litecoin göndermek istiyorsunuz.  Bu işlem için A Borsası transfer komisyonu olarak 0,0007 LTC tutarında kesinti yapabilir. Bu kesinti A Borsası için gelir oluşturmasının yanında, kullanıcının başka bir yere transfer yapmasını caydırıcı bir etki oluşturmayı amaçlar.

Borsanın kendi tokenini üretmesi:

 • Kendi ekosistemini oluşturmak ve ekstra gelir kazanmak isteyen borsalar kendi tokenini oluştururlar. Ödedikleri yazılımcıya ödenen hizmet ücreti ve token protokol ödemesi dışında herhangi bir masrafı olmayan bu yöntem ile milyonlarca hatta milyarlarca tokeni bir çırpıda üretilebilir. İyi bir sistematik kurup müşterilerine fayda sağlayan borsalar piyasada ciddi bir büyüme ivmesi yakalamışlardır. Örnek vermek gerekirse Crypto.com’un CRO ve MCO tokenleri, Binance’ın BNB’si  ve Huobi’nin Huobi Tokeni bu alanlardaki en başarılı örnekler arasındadır.

Kredi kartı komisyon gelirleri:

 • Günümüzde internetten yapılan işlemlerde kullanılan en yaygın ödeme araçlarının başında kredi kartı gelmektedir. Kredi kartı ile kripto para borsasından coin almak son dönemde bir çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Tabi ki belirli bir komisyon karşılığında.  Kullanıcıların ödedikleri komisyonlar kripto para borsaları için ayrı bir gelir kapısını oluşturmaktadır.

Kripto para ve coin incelemeleri için tıklayın.