BTC : 82173 ₺ ETH : 1.845 ₺ XRP : 45.79 ₺ LTC : 7.671 ₺ USDT : 352.3 ₺ XLM : 0.2406 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kadınlar Olmasaydı Bitcoin Olur Muydu? İşte Bitcoin ve kadınlar!

Kadınlar Olmasaydı Bitcoin Olur Muydu? İşte Bitcoin ve kadınlar!

Kadınlar Olmasaydı Bitcoin Olur Muydu? İşte Bitcoin ve kadınlar!
0

Şüphesiz her endüstrinin içinde daha akıllı ve güçlü kadınlara ihtiyacı var. Özellikle blockchain ve kriptopara dünyasında, teknoloji endüstrisi erkekler tarafından yönetilmektedir.Hatta günümüzde Bitcoin’in mümkün hale getirse bile bu sektörlerde aktif olan kadınları bulmak hiç de kolay değil.


Kadınlar Olmasaydı Bitcoin Olmazdı

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini asla bilemesek de, bu kişi – veya grup – erkektir. Bu durum cinsiyete dayalı bir yanlılık gibi görünse de, kripto para biriminin tümünün ilk günden erkeklerin egemen olduğu açıktır. Ancak, bu dünyada da oldukça aktif birkaç kadın var, ki bu da hoş bir gelişme.

Erkekler çoğu zaman çoğu kadının bildiğimiz ve sevdiğimiz teknolojiyi mümkün kıldığı gerçeğini göz ardı etme eğilimindedirler. Bu aynı zamanda bugün piyasadaki Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimlerine kadar uzanır. Her şey 19th yüzyılın sonlarında Ada Lovelace olarak bilinen bir kadınla başladı.Çünkü bayan Lovelace dünyanın ilk bilgisayar programcısıydı. Onun vizyonu olmadan, bugün çoğu bilgisayar programında döngü sürecine sahip olmazdık. Aslında, hiç bilgisayarımız veya programımız olmayabilirdi.

Grace Hopper, gözden kaçırmaması gereken güçlü başka bir kadındır. COBOL kullanarak bilgisayarların nasıl programlanacağını keşfetti. 1991 yılına kadar resmen tanınmamış olmasına rağmen, bu durum, Grace Hopper’ın, piyasadaki Bitcoin ve diğer yazılım türlerinin temellerini attığı açıktır. Katherine Johnson ile birlikte, bu hanimlar bilgisayar endüstrisi üzerinde önemli bir etki yaptı.

koinmedya_brave

Jean Jennings Bartik olmasaydı, tam elektronik genel amaçlı bir bilgisayarımız olmazdı. Dahası, Margaret Hamilton, bugün bildiğimiz gibi yazılım mühendisliği kavramını getirdi. Ayrıca, ABD uçaklarının düşman uçaklarını tanımlayabilmesi için yazılım geliştirdi ve bu da bilgisayar bölümlerinde bir tür silah yarışının oluşturulmasına yardımcı oldu.

Teknolojideki diğer ünlü kadınlar, şu anda Bluetooth olarak bilinen radyo frekansı atlama teknolojisini patentleyen Hedy Lamarr’ı; İnternetin annesi sayılan Radia Perlman; ve kemerinin altında 200’ün üzerinde patenti olan Dr. Mary Lou Jepsen. Blockchain endüstrisinde, diğer önemli isimler arasında Kathryn Haun ve Crystal Rose sayılabilir. Teknolojide çoğu insanın düşündüğünden çok daha fazla kadın var.

Gerçek Satoshi Nakamoto, bir kadın da olabilir. Gerçeği öğrenip öğrenemeyeceğimiz tamamen farklı bir konudur. Şimdilik, yukarıda bahsedilen tüm kadınların – aynı zamanda tanınmayı hak edenlerin ve aşağıdaki infografide yer almayanların – kripto-para birimi ekosisteminin gelişiminde rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu hanımlar olmadan, bugün bildiğimiz gibi Bitcoin mümkün olmazdı. Hepsine büyük bir teşekkür ve çok şükran borçluyuz.

 

bitcoin kadınlar Kadınlar Olmasaydı Bitcoin Olur Muydu? İşte Bitcoin ve kadınlar!
Teknoloji Sektöründeki Başarılı Kadınlar

Kaynak:themerkle

Etiketler: