1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. İşte büyük Bitcoin düzeltmesinin ağır bilançosu!

İşte büyük Bitcoin düzeltmesinin ağır bilançosu!

İşte büyük Bitcoin düzeltmesinin ağır bilançosu!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son Bitcoin düzeltmesinin bilançosu ağır oldu! Dünyanın en büyük dijital varlığı, son 7 gün içinde %20 oranında değer kaybederken; kripto para piyasasından milyarlarca dolar buhar oldu!

Son Bitcoin düzeltmesinin ardından yaşananlar

Kripto piyasalarında yaşanan düzeltme, Bitcoin (BTC) fiyatı hafta sonu 45.000 doların altına düştükten sonra yoğunlaştı. Bitcoin son 7 gün içinde %20 oranında değer kaybederken; kripto para piyasasından 500 milyar dolar buhar oldu!

Dünyanın en büyük dijital para birimi, cumartesi günü büyük bir fiyat düzeltmesi gördü ve 1 saat içinde değerinin yaklaşık %10’unu kaybetti. Bitcoin, geçen hafta en çok etkilenen dijital varlıklardan biriydi. Genel olarak, BTCUSD paritesi son 7 günde neredeyse %20 düştü. 

Bununla birlikte, BTC’nin piyasa değeri yaklaşık 200 milyar dolara düşerken; kripto varlık piyasası toplam değerinden neredeyse 500 milyar dolar kaybetti. Ayrıca Ethereum, Binance Coin, Solana, Cardano, XRP dahil neredeyse tüm kripto paralar, hafta sonu büyük düşüşler kaydetti.

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

İşte büyük Bitcoin düzeltmesinin ağır bilançosu!

Bitcoin’de son birkaç gün içinde meydana gelen bir diğer dikkat çeken şey, piyasa hakimiyetindeki düşüş oldu. Bir zamanlar dijital varlık piyasasının toplam değerinin neredeyse %60’ını oluşturan BTC, şimdi yalnızca %40’ını oluşturuyor.

Popüler on chain veri ve analiz platformu Santiment 4 Aralık’ta Twitter’da şunları paylaştı: 

“Bitcoin yaklaşık bir saat önce 43.5 bin dolara; Ethereum da 3.540 dolara kadar düştü. Bununla birlikte, fiyatlar son 3 ayın en büyük dipten satın alma baskısıyla geri sıçradı.”

https://twitter.com/santimentfeed/status/1467023868514553856

Bitcoin vadeli işlemler piyasasında büyük kayıp!

Bitcoin fiyatında yaşanan son büyük düzeltme sonrasında, vadeli işlemlerde toplam açık pozisyonlarda kayda değer bir düşüş oldu. Glassnode tarafından paylaşılan son verilere göre, BTC’nin vadeli işlemlerdeki açık pozisyonları bir günde %25 düştü. 

“BTC vadeli işlem piyasaları, dün kapatılan 5,4 milyar dolardan fazla açık pozisyonla, piyasaları kaldıraçtan temizleme girişimi ile karşı karşıya kaldı. Vadeli işlemlerdeki toplam açık pozisyonların oranı, bir günde %24,5 düşüşle, 22 milyar dolardan 16,6 milyar dolara düştü,” 

Bitcoin şu anda 48.000$’ın üzerinde istikrar kazanmaya çalışıyor. Buna karşılık, kripto piyasasının değeri 2,5 trilyon dolarlık önemli bir eşiği kaybetti.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Kripto piyasasının kapitalizasyonu şu anda 2.2 trilyon dolara yakın. Bu da Ekim 2021’den bu yana görülen en düşük seviye. Ancak neredeyse tüm coinler düşerken; bazıları da önemli çıkışlar kaydetti. Örneğin; Terra (LUNA), en değerli 10 kripto para birimi arasına girdi. LUNA şu anda 24 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip.

Kaynak

Etiketler: