1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bitcoin’de bu endeks 5 ayın en düşük seviyesini gördü! Ne ifade ediyor?

Bitcoin’de bu endeks 5 ayın en düşük seviyesini gördü! Ne ifade ediyor?

Bitcoin’de bu endeks 5 ayın en düşük seviyesini gördü! Ne ifade ediyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı 50,000 doların biraz altında yatay seyir izlerken bu endeks 5 ayın en düşük seviyesinde. Bitcoin için ne anlamı var? Detaylar ve teknik veriler haberimizde.

Bitcoin’de bu endeks 5 ayın en düşük seviyesini gördü! Ne ifade ediyor?

Lider kripto para birimi yaşadığı düzeltmenin şokunu üzerinden atmış gibi gözükse de artçı sarsıntılar devam ediyor. Bitcoin, 50,000 dolarlık güçlü direnç noktasının üzerine sıçrayamıyor. 47,000-49,500 dolar arasında yatay bir seyir izleyen kripto para, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 49,080 dolardan işlem görüyor.

4 Aralık’ta yaşanan büyük düzeltme esnasında 42,000 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, mayıs ayından bu yana ilk defa böylesine kötü bir işlem günü yaşadı. 24 saatten kısa bir sürede değerinden 16,000 dolar silen BTC 58,000 dolardan düştü. Bu düşüşün ardından Bitcoin için önemli göstergelerden biri olan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi bir kez daha “aşırı korku” bölgesine girdi.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin yatırımcılarının anlık duygularının bir göstergesi olarak çalışıyor. Bu endeks 0 ile 100 arasında bir değerle ifade ediliyor. 0 aşırı korkuyu, 100 ise aşırı aç gözlülüğü temsil ediyor.

bitcoin

Varlığın oynaklığı, hacim, sosyal medya yorumları, anketler gibi çeşitli değişkenleri takip ederek belirlenen bu değer Bitcoin fiyatının 42,000 dolara düşmesinin ardından endeks 16’ya geriledi. Bu seviye yatırımcıların aşırı korkuya kapıldığını gösteriyor. Endeksin en son temmuz ayında bu seviyede olduğunu belirtelim. O dönemde Bitcoin 30,000 doların altına gerilemişti.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Güney Afrika’da tespit edilen Covid-19 virüsünün yeni varyantı Omicron’un yaygınlaşmasının yarattığı finansal belirsizliğin kripto piyasasını da vurduğu değerlendiriliyor. Ayrıca son zamanlarda büyük Bitcoin balinalarının varlıklarını borsalara taşıması da Bitcoin’de satış baskılarını kuvvetlendirdi.

Balinalar daha çok Bitcoin satacak mı?

CryptoQuant, en büyük 10 Bitcoin balinasının hareketlerini takip ederek belirli verilere ulaştı. Borsalara taşınan Bitcoin miktarındaki artış dikkat çekerken Exchange Whale Ratio, %91’e yükseldi. Bu oran boğa piyasasında %85 ve altında kalıyor. Bu endeksin yükselmesi bir düşüş göstergesi olarak kabul ediliyor. Balinalar Bitcoin satışına karar verirse yakında bir Bitcoin düzeltmesi daha görebiliriz.

Bitcoin için alım zamanı mı?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, aşırı korku alanına girdiğinde alım yapma kararı yatırımcılar açısından verilmesi zor bir karar olsa da birçok uzman bu alanın iyi bir alım fırsatı olduğunu belirtiyor. Milyarder yatırımcı Warren Buffett’in kalabalıklar korkuyorken yatırımcıların aç gözlü olması gerekir şeklindeki değerlendirmesini hatırlıyoruz.

Bitcoin düştüğü sırada alım yaparak dikkatleri üzerine çeken El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, Warren Buffett’in yolundan gidiyor. Bukele 48,600 dolar ortalama ile 150 Bitcoin aldığını açıklamıştı.

Kaynak

Etiketler: