okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.04%
Bitcoin
67.998,62 USDT
eth
ETH
-3.03%
Ethereum
3.669,00 USDT
bch
BCH
-0.76%
Bitcoin Cash
487,39 USDT
xrp
XRP
0.37%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.54%
Litecoin
84,14 USDT
bnb
BNB
-0.66%
Binance Coin
595,37 USDT
sol
SOL
-6.2%
Solana
165,26 USDT
avax
AVAX
-1.86%
Avalanche
37,80 USDT
ada
ADA
-2.18%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
7,20 USDT
doge
DOGE
2.96%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.18%
Shiba Inu
0,00 USDT

“Bitcoin fiyatında artık düşüşe yer yok!” Ama tek bir şartla…

Ünlü boğadan Bitcoin fiyatını aya çıkaracak tahmin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Analistler, Bitcoin fiyatında hafta sonu yaşanan düşüşün, bir sonraki yükseliş dalgasından önceki son silkelenme olduğunu doğrulayan veriler ortaya koydu.

Bitcoin fiyatında düşüş döngüsü sona erdi mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı, hafta sonunda 42.000$’a kadar devam eden keskin bir düşüş yaşadı ve ardından 49.000$’a doğru güçlü bir sıçrama geldi.

Bitcoin’e kısa sürede yaklaşık 11.000 dolarlık değer kaybettiren bu düşüşün arkasında, vadeli işlem sözleşmelerinde kademeli olarak gerçekleşen tasfiyeler vardı. Yatırımcılar 58.202 BTC kaybetti ve bu, 2021’in en büyük ikinci tasfiye girişimiydi.

"Bitcoin fiyatında artık düşüşe yer yok!" Ama tek bir şartla...

Bu arada, 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana devam eden fiyat hareketinin yapısı, 1.618 Fib’e denk gelen önemli bir makro direnç seviyesinin altında uzun bir konsolidasyon dönemine işaret ediyor.

Dolayısıyla son büyük düşüşün, bir sonraki yükseliş dalgasından önceki son silkelenme olduğuna dair argümanlar var. Ancak mevcut fraktal ile önceki BTC döngülerini karşılaştırdığımızda; ortaya bazı benzerlikler ile birlikte yapısal sapmalar da ortaya çıkıyor.

İlgili: Son düzeltmeyi tahmin eden analist konuştu! Bitcoin ne olacak?

2021’de rekor Bitcoin tasfiyesi!

Daha önce de söylediğimiz gibi; Bitcoin’in 42.000$’a düşüşü, vadeli işlemlerde long pozisyonların kademeli olarak likide edilmesinden kaynaklandı.

Popüler on-chain analistlerden @TXMCtrades de Twitter’da, 2021’in başından bu yana açık pozisyonlardaki 1 günlük değişimin grafiğini paylaştı.

bitcoin fiyatında "Bitcoin fiyatında artık düşüşe yer yok!" Ama tek bir şartla...

Grafikte, 4 Aralık’taki tasfiyeler sonucunda, yatırımcıların toplamda 58.202 BTC kaybettiği görülüyor. Bu, tek bir günde 79 244 BTC’nin buhar olduğu 19 Mayıs 2021’deki çöküşün ardından gerçekleşen en büyük ikinci tasfiyeydi.

3 ila 4 Aralık arasında vadeli işlemlerdeki açık pozisyonları gösteren grafikteki değişime baktığımızda bu tasfiyelerin boyutu açık bir şekilde görülüyor. Buna göre; toplam pozisyonlar tek bir günde şaşırtıcı bir şekilde 4,3 milyar dolar azalırken; bu, %20,5’e varan (20,9 milyar dolardan 16,6 milyar dolara) bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Böyle dramatik bir olayın sonucunda genellikle perpetual (sürekli) vadeli fonlama oranında ani bir değişiklik yaşanır. Onchain analistlerinden @DylanLeClair de bu değişikliği gösteren bir grafiği paylaştı.

Grafiğe göre; Ağustos 2021’den itibaren son 4 ayda yaşanan yükselişler sayesinde, long pozisyondaki traderler genellikle pozisyonlarını korumak için ödeme yapmak zorunda kaldılar (grafikteki yeşil çubuklar da bunu net bir şekilde gösteriyor).

https://twitter.com/DylanLeClair_/status/1467326489985269766

4 Aralık’ta ise ani bir değişiklik oldu ve fonlama oranı -%0.03 civarına düştü. Bu komisyon ücretinin de şimdi short pozisyon sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Nitekim bu oran, Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en düşük değer.

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

Yükseliş öncesi Bitcoin’deki son çöküş müydü?

Yukarıdaki veriler, birçok piyasa katılımcısının bu kadar sert bir düşüş beklemediğini gösteriyor. Kasım 2021’de analistler, BTC için genel olarak yaklaşık 98.000 dolarlık bir fiyat öngörüyordu. Bu nedenle piyasa duyarlılığı oldukça yüksekti. Bu duygu, kasım ve aralık aylarının piyasada genellikle yükseliş ayları olduğunu gösteren tarihsel verilerle de destekleniyordu.

Parabolik bir yükselişe dair güçlü veriler olmamasına rağmen, hala boğa piyasasının devam edeceğine işaret eden birçok argüman var. Aynı zamanda bu argümanlar, Bitcoin’in uzama döngüleri hipotezinin yanı sıra, 2022’de bir zirve olasılığı ile de tutarlı görünüyor.

Bu argümalardan biri dün Twitter’da popüler kripto analisti @TechDev_52 tarafından yayınlandı. Analist, mevcut döngünün fraktal yapısının teknik yönleri ile birlikte, önceki iki döngüyü karşılaştırıyor.

bitcoin fiyatında "Bitcoin fiyatında artık düşüşe yer yok!" Ama tek bir şartla...

Hepsinde de ilginç dönemler, önceki boğa piyasasının zirvesinden bir sonraki döngünün dip seviyesine kadar hesaplanan, 1.618 Fib geri çekilmesinin makro direncine ulaşıldığı zamanlara denk geliyor.

Bu dönemlerin hepsinde de 1,618 Fib seviyesinin altında birkaç ay süren konsolidasyonlar görüyoruz. Önceki iki döngü de bu direncin üzerinde bir kırılma ve ardından yukarı yönlü parabolik bir ralli sonucu yeni bir ATH ile sona erdi.

İlginç bir şekilde, düzeltme her seferinde de 1.272 Fib geri çekilmesinin yakınına ulaştı. Ardından alçalan direnç çizgisi (sarı kesik çizgiler) itkisel bir şekilde kırıldı ve burası tekrar test edildi.

Ancak, hafta sonunda yaşanan çöküş açısından en önemlisi, tüm grafiklerde görünen beyaz yatay çizgidir. Burası önceki fraktallarda daha sonra yükselişle yeniden test edilen kırılmadan sonraki tepeyi (swing high) işaret ediyor. Bu da kilit bir seviye olan 1.618 FIB’deki makro direnç seviyesinin üzerindeki keskin kırılmadan hemen önce gerçekleşti.

BTC döngülerinde yapısal sapmalar

Ancak burada, @TechDev_52 “yapısal sapmalara” işaret ediyor. Bir önceki zirvenin beyaz çizgisi kırıldı. Buna ek olarak, fiyat, haftalık 20 MA ve 21 EMA ile oluşan sözde boğa piyasasının destek bandını koruyamadı.

Tarihsel olarak, bu genellikle mevcut trendin tersine çevrildiğine dair bir işaret olmuştur. Bu düşüş sinyallerine rağmen analist, fiyatın temmuz ayının en düşük seviyelerinde destek görevi gören haftalık 50 MA’dan sıçradığına dikkat çekiyor.

Yukarıda bahsedilen sapmalara rağmen fraktal yapı korunursa; hafta sonunda yaşananların, Bitcoin’in yükseliş trendinden önceki son çöküşü olma ihtimali var. Ancak bunun gerçekleşmesi için, paritenin 61.500 dolar civarında bulunan 1.618 Fib seviyesine tekrar ulaşması ve burayı destek olarak doğrulaması gerekiyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.