1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İran’dan kripto ekosistemi için güzel haber: Kripto para destekli ithalat…

İran’dan kripto ekosistemi için güzel haber: Kripto para destekli ithalat…

İran’dan kripto ekosistemi için güzel haber: Kripto para destekli ithalat…
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İran, ticari ithalatlarda kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılması yönünde bir süredir devam eden çalışmalara son noktayı nihayet koydu!

 

İran, kripto para destekli ithalat yasasını onayladı!

İran uzun yıllardır Amerika ve Batı’nın ekonomik yaptırımları ile karşı karşıya. Ve bu durumdan kurtulmak için alternatifler aradığını ve ekonomik yaptırımlara karşı uluslararası ticaret anlaşmalarında değişim aracı olarak kripto kullanmayı planladığını hepimiz biliyoruz.

Nitekim kısa bir süre önce Orta Doğu ülkesinin ticari ithalatlar için kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanılması yönünde çalışmalara devam ettiğini ve sona yaklaştığı haberini Koinmedya olarak, sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de ithalatta kripto para destekli ödemenin önünü açacak yasayı resmen onayladı.

Ülkede mevcut yasal süreçleri tamamlayarak, onaydan geçen ticari ithalatlar için kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılması, aslında daha geniş bir kripto düzenleyici işlemlerinin bir parçası olarak görülüyor. 

İlgili: İran ekonomik yaptırımlara karşı kripto para ile mücadeleye hazırlanıyor! 

İran kapsamlı bir kripto düzenleyici çerçeve oluşturuyor 

Prag merkezli bir medya kuruluşu olan Radio Free Europe/Radio Liberty Pazartesi günü konuyla ilgili gelişmeleri duyurdu. Haber kaynağına göre, İranlı yetkililer bir dizi kripto düzenleyici işlemin oluşturulmasını resmi olarak onayladı. Şüphesiz bu işlemlerden en önemlisi dijital varlıkların ithalat için kullanılmasıydı. 

Bu önlemler, ülkedeki kripto para birimi faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda daha fazla çalışma yapılması konusunda temel bir rol oynayacak.

İran'dan kripto ekosistemi için güzel haber: Kripto para destekli ithalat...

İlginizi çekebilir:

Katar Merkez Bankası’ndan bir ilk! – Dijital ödeme lisansı için düğmeye bastı!

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Seyed Reza Fatemi Amin, bu hareketin önemine dair bazı detaylar paylaştı.

Düzenleyici çerçevenin kripto para birimleriyle ilgili tüm mevcut sorunları ele aldığını belirtti:

“Bunlar arasında, madencilik için nasıl yakıt ve enerji sağlanır, nasıl ruhsat verilir gibi konular var.”

Esasen bu çaba, İran hükümetinin dijital varlıklara yönelik artan ilgisini gösteriyor. Beklendiği gibi, ülkenin büyük bir kısmı, kripto para birimlerine bağımlılığı bir zorunluluk olarak görüyor. Bu hareketle hükümet, kriptoların benimsenmesini daha da artırmak için ülke içindeki kripto para sektörünü düzenlemeye çalışıyor.

Bu minvalde ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman-Pak, dış ticarette kripto kullanımının ülke çapında yaygınlaşacağını söyledi.

Bu onay, ülkenin kripto para destekli, yani kriptolar ile finanse edilen ilk ithalat siparişini vermesinden üç hafta sonra geldi. Peyman-Pak, 8 Ağustos tarihinde Twitter’dan, İran’ın kripto kullanarak ilk ithalat siparişi verdiğini duyurmuştu.

Yapılan açıklamada hangi malların ithal edileceği veya hangi kripto varlığın kullanılacağı konusundaki detaylar paylaşılmasa da ithalat için yapılacak olan ödemenin 10 milyon dolar değerinde olduğu belirtilmişti.

İran'dan kripto ekosistemi için güzel haber: Kripto para destekli ithalat...

Paymanpak ayrıca, ülkenin gelecekte daha fazla kripto para destekli ithalat gerçekleştirmeyi planladığını belirtti. Ve konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“. . . Eylül ayı sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygınlaşacak.” 

İran’ın kripto para birimini benimseme oranı yavaş olsa da son yıllarda bu alanda büyük ilerleme kaydedildi. Nitekim İran’da 2017 ve sonrasında kripto para birimlerine olan talep artmaya başladı. Ekim 2020’de, yapılan mevzuat değişikliği ile kripto paranın ithalatı finanse etmek için kullanılmasının önü açıldı. 

Haziran 2021’de İran Ticaret Bakanlığı, kripto para madenciliği yapmak üzere İranlı madencilere 30 adet işletme lisansı verdi. Ancak bu işletmeler çıkarmış oldukları kripto paraları sadece İran merkez bankasına satabileceklerdi. İran şu anda bu kripto paraları ithalat ödemeleri için kullanacak.

Diğer yandan İran, mevcut finansal altyapısını iyileştirmek amacı ile, Hyperledger Fabric protokolü üzerine inşa edilen bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) üzerinde çalışmalar yürütüyor.

ilginizi çekebilir:

Ünlü NFT platformu OpenSea, Ethereum Merge sonrası tarafını seçti!

Cardano NFT destekli kredi platformunda önemli dönüm noktası!

 

Kaynak