1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Güney Kore Merkez Bankası CBDC açılımında önemli gelişme!

Güney Kore Merkez Bankası CBDC açılımında önemli gelişme!

Güney Kore Merkez Bankası CBDC açılımında önemli gelişme!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Kore Merkez Bankası (Bank of Korea), Aralık 2021’de başlattığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) açılımında önemli bir aşamayı daha tamamladı!

Güney Kore Merkez Bankası CBDC açılımında ilk aşamayı tamamladı

Kore Merkez Bankası (Bank of Korea), Aralık 2021’de başlattığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) simülasyon testinin ilk aşamasını tamamladı. Şimdi regülatörler CBDC için bir sonraki aşamaya geçecek. İkinci aşamanın ise, haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

İlgili: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir? 

Pazartesi günü yayınlanan merkez bankası resmi raporuna göre, simülasyon testinin ilk aşamasında, dijital para biriminin üretim, ihraç ve dağıtım gibi temel işlevleri kontrol edildi. Tüm testler bir simülasyon ortamında gerçekleştirildi ve merkez bankası dijital wonun olması gerektiği gibi çalıştığı sonucuna vardı.

Güney Kore Merkez Bankası'nın CBDC açılımında önemli gelişme!

Esasen Kore regülatörleri, 2020 yılı nisan ayından bu yana ülkenin fiat para birimi olan Won’un dijital bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Ancak Kore Merkez Bankası (BoK), böyle bir testin CBDC’yi, piyasaya sürmeyi planladığı anlamına gelmediği konusunda çok net.

İlgili: Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor

CBDC açılımında ikinci aşama

Merkez bankası, dijital para biriminin ikinci aşamasında ise, dijital itibari paranın sınır ötesi havale, perakende ödemeler ve çevrimdışı ödemeler dahil olmak üzere gerçek işlevlerini test etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, bu aşamada kişisel bilgi geliştirme teknolojilerini de test edecek.

Merkez bankası tarafından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

 “Çevrimdışı ödemeler gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirme olasılığını ve testin ikinci aşamasında gizliliğin korunmasını güçlendirmeyi amaçlayan yeni teknolojilerin projeye uygulanmasını onaylayacağız.” 

Ayrıca Güney Kore merkez bankası, Haziran 2022’ye kadar tamamlanması planlanan ikinci aşama kapsamında, finansal kurumları ortak olarak kabul etmeyi düşünüyor.

Güney Kore Merkez Bankası'nın CBDC açılımında önemli gelişme!

Esasen Güney Kore, merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’ni aktif olarak test eden az gelişmiş ekonomiden birisidir. Bununla birlikte Çin, dijital yuan ile hala ön planda. Çin Merkez Bankası’nın farklı sosyal gruplar ve şehirlerdeki başarılı testlerine rağmen, eCNY için lansman tarihi henüz net olarak bilinmiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.