Bitcoin ve Nasdaq’daki çöküşle “süper balon” patladı mı?

Tarihteki en büyük balon Bitcoin değil bono piyasalarıdır. Bu yönde bir görüşü Max Keiser dile getirdi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası ile ilgili sık sık “balon” benzetmesi yapılıyordu. Bitcoin ile ilgili balon uyarısı yapan isimlerden biri de Jeremy Grantham’dı. Uzmanın uyarıları ve yaşananların aslında ne olduğuna bakalım.


Bitcoin ve Nasdaq’daki çöküşle “süper balon” patladı mı?

Birçok yatırım yöneticisi müşterilerine fırsatlar ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyor. Boston merkezli yatırım şirketi GMO’nun kurucu ortağı 83 yaşındaki Jeremy Grantham ise tam aksini yapıyor.

2021 yılının başında şu uyarıda bulunmuştu:

“2009 yılından bu yana uzun uzun yıllar devam eden boğa piyasası şimdi tam teşekküllü epik bir balona dönüştü. Aşırı değerlenme, patlayıcı fiyat artışları, çılgın para basmalar ve histerik spekülatif yatırımcı davranışı içeren bu olayın, Güney Deniz Balonu, 1929 ve 2000 ile birlikte finans tarihinin en büyük balonlarından biri olarak kaydedileceğine inanıyorum.”

Grantham aynı zamanda böyle bir spekülastif balon ile ilgili tahminler yapmanın zorluğundan da bahsediyor. Ancak piyasada yaşanan birçok gelişmeyi göz önüne alarak müşterilerine dikkatli olma uyarıları yapıyor.

İlgili – Bitcoin fiyatının çöküşü bunlara yaradı; hemen harekete geçtiler

Grantham bu uyarıları yaptıktan sonra 2021’de S&P 500 yüzde 27 ve Nasdaq da yüzde 21 sıçramalar kaydetti. Eğer yatırımcılar 2020’de Grantham’ın tavsiyeleri ile satış yapmış olsalardı bu değer artışlarını kaybetmiş olurlardı.

bitcoin Bitcoin ve Nasdaq'daki çöküşle "süper balon" patladı mı?

Ancak son çöküşler bir kez daha Grantham’ın uyarılarını gündeme getirdi. Çünkü S&P 500 yüzde 8 ve Nasdaq da yüzde 13 düştü. Wall Street korku endeksi yüzde 73 fırladı. Alternatif para olması beklenen Bitcoin bile sadece bu ay yüzde 25 oranında değer kaybetti.

İlgili – Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması

Eğer Grantham’ın uyarıları temel bulursa hisse senetleri piyasasındaki düzeltme çok daha büyük bir şeye dönüşebilir ve daha fazla zarara yol açar. Grantham aynı zamanda bahsettiği balonun artık “süper balona” dönüştüğünü de söylüyor. Bu balona bonolar, gayri menkul ve artan oranda menkul kıymetler de dahil.

Tabii yüksek korelasyondan dolayı Bitcoin ve kripto para piyasası da hisse senetlerindeki bu durumundan etkileniyor. Bundan dolayı uzmanlar dikkatli olma uyarılarını artırdı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ve Nasdaq’daki çöküşle “süper balon” patladı mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.