Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması

Bitcoin'deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasası yeni bir çöküş yaşadı. Bu çöküşle piyasa 500 milyar dolar kaydettti. İşte, yaşananları açıklayabilecek 3 muhtemel teori.


Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması

Kripto para ve Bitcoin destekçileri son 500 milyar dolarlık çöküşün sebebi olarak 3 önemli gelişmeye işaret ediyor. Bunların ne olduğuna geçmeden önce piyasada neler yaşandığına bakalım.

Kripto para piyasası toplam değeri bugün 500 milyar dolar kaybetti. Bu gelişme üzerine piyasada 700 milyon dolarlık tasfiye oldu. BTC fiyatı da 40,000 dolar kritik desteğin altına kaydı. ETH de 3,000 dolar desteğini kaybetti.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’de düşüş devam eder mi?

ABD’de Fed’in faiz önlemleri

ABD’de tüketici enflasyonu rekor seviyelere ulaştı ve yaklaşan Fed toplantısında yeni önlemlerin açıklanması bekleniyor.

Fed’in faiz oranlarını bu yıl 3 defa artırması bekleniyor. Buna bir de Omicron endişeleri de eklenince uzmanlar bu durumun Wall Street’te satışlara yol açtığını düşünüyor. Kripto piyasası da buradan etkileniyor.

Bitcoin piyasasının Wall Street ile artan korelasyonu

bitcoin wall street

Diğer yandan piyasa uzmanların Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyonun artmasının son çöküşün başka bir sebebi olabileceğini düşünüyor. ETF’ler ve kurumsal yatırımcılardan dolayı BTC artık hisse senetleri piyasası ile daha içli dışlı oldu. Kripto para piyasası da Wall Street’in adımlarını izlemeye başladı.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Rusya merkez bankasının topyekun kripto yasağı önerisi

Son olarak çöküşü açıklayan başka bir teori de Rusya ile ilgili. Son haberlere göre Rusya merkez bankası kripto para madenciliği ve ticaretini kapsayan geniş bir yasak talebinde bulunuyor.

Rusya merkez bankası Bitcoin’in “piramit” tarzı dolandırıcılık şemalarına benzeterek, ülke içinde kripto paraların kullanımın derhal yasaklanmasını istiyor. Merkez bankası aynı zamanda kripto paraların ulusal finansal sisteme karşı riskler de oluşturabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak bu yaşananların 2022’deki ilk kripto çöküşü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de kıdemli traderler HODL tavsiyesinde bulunuyor. Onlara göre boğa piyasasında yüzde 30’a varan çöküşler endişe verici değil.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.