okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.31%
Bitcoin
68.185,51 USDT
eth
ETH
-1.6%
Ethereum
3.722,90 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
490,39 USDT
xrp
XRP
1.14%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.6%
Litecoin
84,95 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
598,65 USDT
sol
SOL
-4.57%
Solana
168,13 USDT
avax
AVAX
-0.29%
Avalanche
38,41 USDT
ada
ADA
-0.74%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.95%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
5.75%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin FOMO Google’da göründü!

Google Bitcoin aramaları zirve yaptı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin FOMO şimdi de Google’da! Bitcoin fiyatı, 2020’nin zirvesine ulaşırken; Google aramaları oldukça çarpıcı veriler ortaya koyuyor.


Google Bitcoin aramaları zirvede! Bu neye işaret?

Yatırımcılar, yakın vadeli trende dair güçlü işaretler arıyorsa; Google Trends’deki Bitcoin aramalarına bakmalı!

Peki Google Bitcoin aramaları şu anda neye işaret ediyor?

BTC fiyatı 19.400$ a yükselirken, Google Trends verilerine göre; Bitcoin aramaları yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yani Bitcoin FOMO*, tüm çıplaklığıyla kendini göstermeye başladı diyebiliriz.

google-bitcoin-aramalari-ve-trendleri

( Bitcoin FOMO: Fırsatları kaçırma korkusu anlamına gelen FOMO, başkalarının deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusuyla ifade edilen bir tür sosyal kaygıdır. FOMO aynı zamanda, pişmanlık duygusu olarak da tanımlanır. Kişi bu durumda eğlenceli bir etkinlikten veya karlı bir yatırımdan mahrum kalma korkusu yaşar.)

Google Bitcoin aramaları, 2020’nin en yüksek seviyesinde!

Bugün Bitcoin (BTC) fiyatı, sabahın erken saatlerinde 19.412$’a yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştı. 19,400 bin doları aşmasıyla birlikte, Bitcon Google Trendler listesinde zirveye yükseldi.

Aslında BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi için tek bir fiyat söylemek mümkün değil. Kripto, tüm borsalarda aynı fiyattan işlem görmediği için Bitcoin’in ATH seviyesi biraz tartışmalı bir konu.

Örneğin; 2017’de Coinbase’de, Bitcoin’in zirvesi 19.892$’dı. Oysa BitMEX ve Binance, sırasıyla 19.891$ ve 19.799$ olmak üzere farklı ATH seviyeleri kaydetti.

Bitcoin neden yükseliyor?

 Bu nedenle Bitcoin, 20.000 doları bulduğunda, kesin olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı diyebiliriz.

Bitcoin fiyatı özellikle 23 Kasım’da akşam saatlerinde 18.000$’a düştükten sonra 19.000$’ı beklenenden daha hızlı bir şekilde kırdı. Bu düşüş XRP’nin 0.92$’a pump yaptıktan sonra Coinbase’de %30 düşmesiyle aynı saatlere denk geldi.

google bitcoin aramaları Bitcoin FOMO Google'da göründü!
Bitcoin fiyat ve duyarlılık grafiği (saatlik) – Kaynak: TheTIE

Sosyal analiz veri platformu TheTie’den elde edilen veriler, Bitcoin fiyatı 22 Kasım ve 23 Kasım’da ivme kaybederken, yatırımcıların 18.000$’ın altındaki daha düşük desteklerin yeniden test edilmesini beklediğini gösteriyor. Nitekim verilerde de piyasa duyarlılığının bu dönemde gözle görülür bir darbe aldığı anlaşılıyor.

google bitcoin aramaları Bitcoin FOMO Google'da göründü!

TheTIE’nin kurucusu Joshua Frank, konuya şöyle yaklaşıyor:

“Son 20 günlük duyarlılığı içeren bu puan, yatırımcıların son 24 saat içinde ne kadar olumlu veya olumsuz olduğunu gösterir. Bu metrik (yatırımcıların günlük duyarlılığı), Bitcoin’in 16 Kasım’da 16K$’a yaklaştığından beri pozitif (50’nin üzerinde).

Günlük duyarlılık skorunun pozitif kalması için, Bitcoin ile ilgili beklentilerin giderek daha da olumlu olması gerekir. Dolayısıyla, yatırımcıların, son 20 gün içinde olumlu olması tek başına yeterli değil. Bu puanın 50’nin üzerinde kalması için, yatırımcların son 24 saat içinde son 20 güne kıyasla daha da olumlu olmaları gerekir. “

Mevcut veriler, 18.000$’ın altına doğru gerçekleşen son güçlü geri çekilmelere rağmen, Bitcoin fiyatına yatırım yapan veya takip eden insanların çoğunluğunun, tarihsel fiyat ve duyarlılık verilerine kıyasla dijital varlığın fiyat hareketi konusunda inanılmaz bir yükseliş duygusuna kapıldıklarını gösteriyor.

google bitcoin aramaları Bitcoin FOMO Google'da göründü!
Google Bitcoin aramaları 2020’nin zirvesinde – Kaynak: Google Trendler

Google Trends verilerine göre ayrıca, fiyat 19.000$’ın üzerine çıktıktan sonra, bugün Google Bitcoin aramaları da 2020’nin en yüksek seviyesine ulaştı. Fakat veriler, ilginç bir şekilde bu rakamın, Aralık 2017’de görülen en yüksek seviyeye yakın olmadığını da gösteriyor.

2017’de Bitcoin FOMO ve Google aramaları arasında nasıl bir ilişki vardı?

2017’de Bitcoin çılgınlığı zirve yapmış ve bunu de neredeyse duymayan kalmamıştı. Fiyat roket hızıyla yükselirken, kripto para ile ilgili aramalar da artmıştı. Daha önce Bitcoin aramaları ile BTC alımların arasında bir korelasyon olduğunu biliyoruz. Şimdi de aramalar ile alımlar arasında benzer bir bağlantı görüyoruz.

SemRush’a göre, arama motorlarındaki Bitcoin’e olan ilgi 2017’deki seviyelere doğru yükseliyor. BTC o zaman 20,000 dolara sıçramıştı.

CryptoCompare’in analizine göre, Ocak 2017’de kullanıcılar Google üzerinden 3.3 milyon defa Bitcoin aratmış. O zaman BTC fiyatı daha 1,000 dolardı. Aynı yıl Aralık’ta BTC fiyatı 20,000 dolar olduğunda ise “Bitcoin” terimi aramaları 45.5 milyona defaya ulaşmıştı.

Daha sonra Mart 2018’de BTC fiyatı düşerken, “Bitcoin” aramaları da yüzde 86 düşmüştü.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

 Bitcoin ticareti yapanlar bir trend işareti arıyorsa Google’daki kripto para ve BTC aramalarına bakmalı. Peki, Google Trends’deki Bitcoin aramaları son aylarda neye işaret ediyor.

CryptoCompare ilginç bir duruma da dikkat çekiyor. Hisse senetleri ve geleneksel piyasalar ağır darbe aldığında Bitcoin aramaları yükseliyor.

Şöyle ki; bu yılın Mart ayında finansal dünya ciddi bir çalkantılı dönem yaşadı. Bu sırada Bitcoin aramaları da 13.6 milyona çıktı. Birçok uzman bu yükselişi olumlu bir şey olarak yorumluyor. Çünkü onlara göre yatırımcılar Bitcoin ve diğer kripto paraları hisse senetlerindeki volatilite karşısında bir koruma olarak görüyor ve bu da BTC’ye yatırım ilgisini artırıyor.

İlgili – Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

2020’de Bitcoin ile ilgili beklentileri yükselten şey ise mayıs ayında yaşanan üçüncü Bitcoin halving olayı. Çünkü bu yılın başında da “Bitcoin halving” aramalarının zirve yaptığını görmüştük.

Sonuç itibariyle Bitcoin ile ilgili aramaların yükseldiği dönemde BTC fiyatının da yükselişte olduğunu görüyoruz. Çünkü aynı dönemde BTC alım ilgisi de artıyor. Daha önce Digital Assets Data CEO’su Mike Alfred de arama motorlarında Bitcoin’in popüleritesinin artması ile BTC değeri arasındaki ilişkiye dikkat çekmişti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.