G7 ülkesi, kendi ulusal kripto parasını test etmeye başlıyor

Kriptopara G7
Kriptopara G7
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin birliği G7’nin üyesi olan bir ülke, kendi ulusal kripto parası, yani CBDC için testlere hazırlandığını açıkladı. İşte, bu önemli gelişmenin ayrıntıları.


G7 ülkesi, kendi ulusal kripto parasını test etmeye başlıyor

Japonya’nın merkez bankası Japonya Bankası, kendi merkez bankası dijital parası (central bank digital currency – CBDC) ya da diğer ismiyle dijital yen için testlere başlayacağını duyurdu. Bu testler, üç büyük banka ve bölgesel kurumların da yardımı ile yapılacak. Bu pilot programın ise iki yıl devam etmesi bekleniyor. Bu testler sırasında dijital yen birçok işlemde denenecek. Özellikle de internet bağlantısı olmayan ortamlarda da nasıl çalıştığı test edilecek.

Japonya Bankası’ndan dijital yen CBDC testleri

Japonya yerel medyası Nikkei’de yer alan bir habere göre, Japonya Bankası, kendi CBDC versiyonu olan dijital yen için testlere başlamayı planlıyor. Bu testler için üç büyük banka ve birkaç bölgesel kuruluşun yardımı ile gerçekleştirilecek. Bu testler iki yıl boyunca devam edecek ve buradan elde edilen sonuçlar da hükümetin gerçek bir dijital yen çıkarma kararı almasında etkili olacak.

İlgili – Ethereum fiyatının yükseliş için kırması gereken kritik bölge: Güncel ETH teknik analizi

Japonya beklenen kripto yasalarını önümüzdeki ay çıkarıyor. Bu yasalar, ülkedeki kripto kuruluşlar ve işlemleri için önemli ölçüde değişiklikler getiriyor.

Testler sırasında para yatırma ve çekme gibi günlük işlemler ve bu günlük işlemler sırasında dijital yenin nasıl çalıştığı denenecek. Ayrıca Japonya merkez bankası, internet bağlantısının sınırlı olduğu ya da bazen hiç olmadığı acil durumlarda dijital yenin işlevselliğini de test edecek.

Bu CBDC, Japonya merkez bankasının birkaç finansal kuruluş ile birlikte test edeceği ilk dijital yen çalışması olacak. Banka, Nisan 2021’den bu yana, dijital yenin fizibilitesini, temel işlevlerini ve özelliklerini test eden çalışmalar yürütüyor.

İlgili – Bitcoin fiyatı 16.500 dolardan yükselir mi, düşer mi? Güncel BTC teknik analizi

Henüz kesin dijital yen kararı yok

Tüm bu çalışmalar ve testlere rağmen, henüz kesin olarak dijital yen çıkarma ile ilgili bir karar yok. Dijital yenin çıkarılıp çıkarılmayacağı ile ilgili karar bu testlerden sonra alınacak. Japonya Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da Mart ayından yaptığı açıklamada, CBDC çıkarma niyetleri olmadığını, bu testlerin ise yaşanan gelişmelere hazırlık amaçlı olduğunu söylemişti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
G7 ülkesi, kendi ulusal kripto parasını test etmeye başlıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.