1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. FTX borsasının çökmesinden kazançlı çıkan şirketler

FTX borsasının çökmesinden kazançlı çıkan şirketler

FTX borsasının çökmesinden kazançlı çıkan şirketler
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para borsası FTX’in çökmesi birçok yatırımcı ve traderi olumsuz etkilese de buradaki kriz bazı şirketleri kazançlı yaptı. Olayın ayrıntılarına ve yeni açıklanan rapora bakalım.


FTX borsasının çökmesinden kazançlı çıkan şirketler

Kripto para borsası Binance, günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası. Ancak son birkaç haftada bu pozisyonunu iyice pekiştirdi. Özellikle de elindeki FTT coinleri satmasından ve FTX borsasının çökmesinden sonra Binance bir adım daha öne çıktı.

Binance büyüyor

Binance, Kasım ayı boyunca günlük işlem hacminde önemli ölçüde yükseliş kaydetti. FTX borsasının çökmesi, bazı borsalara daha fazla kullanıcı çekti. FTX’in çöküşü en çok Binance, Coinbase ve Kraken’e yaradı. Tabii diğer borsalar da kendi ölçülerinde bu çöküşten kazanç sağladı.

İlgili – Elon Musk, yeni Twitter coin mi çıkarıyor? Dogecoin ne olacak?

FTX

Kripto veri sağlayıcısı Kaiko’nun yeni raporuna göre, günlük işlem hacmi Kasım’da yüzde 23 artarak 705 milyar dolara ulaştı. Bu büyümeden en çok Binance yararlandı ve borsanın güçlük işlem hacmi yüzde 30 yükseldi. Zamanla bunun daha da yükselmesi bekleniyor. Çünkü Binance bu alandaki mevcudiyetini daha da pekiştiriyor. Raporda şöyle deniliyor.

“Binance bundan daha fazla kazanç sağlayabilir. Her ne kadar resmi bir merkezi olmasa da. Çünkü özellikle kriz zamanında güçlü olduğunu gösterdi. En iyi likidite sağlayabilen merkezi kripto para borsası olarak.”

İlgili – Vitalik Buterin’in kripto borsa fikrine Binance ve Coinbase CEO’sundan tam destek

Bunun başka kanıtlarını da geçtiğimiz haftalarda gördük. Binance, Sektörü Kurtarma Girişimi (Industry Recovery Initiative – IRI) isimli bir fon kurdu. Bu fon ile FTX’in çöküşü ile olumsuz etkilenenlere destek sağlamayı amaçlıyor. Binance kendisi bu fona 1 milyar dolardan fazla para aktardı. Sektörün başka büyük oyuncularını da böylece teşvik ediyor.

Binance aynı zamanda borsalar arasında rezerv ispatı konusunda bir girişime öncülük ediyor. Diğer borsalar da Binance örneğini takip etti.

Kaynak