BTC : 82301 ₺ ETH : 1.86 ₺ XRP : 45.6 ₺ LTC : 7.678 ₺ USDT : 351 ₺ XLM : 0.2414 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. FED önümüzdeki ay Bitcoin piyasa değerinin 3 katı para basacak

FED önümüzdeki ay Bitcoin piyasa değerinin 3 katı para basacak

FED önümüzdeki ay Bitcoin piyasa değerinin 3 katı para basacak
0

FED önümüzdeki ay piyasaya Bitcoin piyasa değerinin 3 katı büyüklükte dolar sürecek. Oysa Bitcoin’in arzı önümüzdeki halving’den (yarılama) sonra (Mayıs 2020) yıllık yüzde 2’nin altına düşecek.


Piyasaya toplam Bitcoin piyasa değerinin 3 katı dolar sürülüyor

ABD Merkez Bankası FED, para musluklarını sonuna kadar açıyor. FED önümüzdeki ay piyasaya 425 milyar dolar enjekte edecek. Yazının kaleme alındığı saatte toplam kripto para piyasasının değeri 196 milyar dolar. Yani FED toplam kripto para piyasasının 2 katından fazla ve Bitcoin piyasa değerinin 3 katında fazla fonu piyasaya sürecek.

Önümüzdeki ay piyasadaki toplam ABD doları miktarı 425 milyar dolar artacak. Bu değer tek başına 2017 yılı verilerine göre Norveç (399) ve Avusturya (416) milli gelirinden fazla. Ve neredeyse İran’ın (454) milli gelirini aşacak düzeyde. Dolar arzında bu miktarda artış yaşanırken önümüzdeki ay Bitcoin arzı ise sadece 50 bin artacak ve 360 milyon dolar değerinde Bitcoin kazılmış olacak.

Lütfen Bkz: Merkez bankaları politikaları, enflasyon ve Bitcoin ilişkisi

koinmedya_brave

Bitcoin’in dolar ve diğer fiat paralar karşısındaki en önemli avantajı, arzının beli bir otorite tarafından kontrol edilmemesi. Bitcoin arzı 21 milyon adet ile sınırlı ve şu ana kadar 18,1 milyon Bitcoin kazılarak piyasaya sürüldü. Kalan kısmı ise belli bir oran dahilinde kazılıyor.

Bitcoin’in diğer avantajı ise transferinin ve saklanmasının güvenli, ucuz ve hızlı olması. Geçtiğimiz günlerde 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin sadece 700 dolarlık maliyet karşılığında transfer edildi ve bu transfer çok kısa sürede tamamlandı. Benzer transferin fiat paralar üzerinden gerçekleşmesi ciddi zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Lütfen Bkz: Bitfinex Bitcoin long grafiğine çok anlam yüklememek lazım

Kaynak

Etiketler: