1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. FBI’dan kripto İsraillilere büyük şafak operasyonu

FBI’dan kripto İsraillilere büyük şafak operasyonu

FBI’dan kripto İsraillilere büyük şafak operasyonu
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin Federal Araştırma Bürosu (FBI), İsrail polisi ile büyük bir kripto para operasyonu düzenledi. Onlarca gözaltı var.


FBI’dan kripto İsraillilere büyük şafak operasyonu

İstail polisi ile ortak operasyon düzenleyen FBI, 26 kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu kişilere kripto paralarla ilgili çeşitli suçlar yöneltiliyor. Başta da kripto para dolandırıcılığı ve kripto scam var. Operasyon Tel Aviv’de olsa da söz konusu kişilerin ağına düşerek dolandırılan kişilerin hepsinin başka ülkelerden olduğu açıklandı.

Kurbanların milyonlarca dolarlık kaybı

FBI ve İsrail polisinin raporuna göre, yapılan soruşturmada, söz konusu suçluların kurbanları milyonlarca dolar dolandırdığı ortaya çıkmış. Sonuçta yapılan ortak operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin aynı zamanda dijital forex işlemleri üzerinden kara para akladıkları da bildiriliyor.

Olay FBI soruşturması ile başlamış. Daha sonra İsrail polisine de bir grup kişinin kripto para kullanarak insanları dolandırıcı yatırım şemasına çektikleri bilgisi verilmiş. Söz konusu suçlular, insanlara vaat ettikleri hizmeti sağlamak yerine kurbanlardan milyonlarca dolar çalmış.

Soruşturma sonucu söz konusu kötü niyetli kişiler yakalanırken, gece operasyonunda ise dijital muhafaza donanımları ve bilgisayarlara delil olarak el konuldu.

İlgili – Dünyanın en büyük kripto dolandırıcısına ne ceza verildi?

kripto FBI'dan kripto İsraillilere büyük şafak operasyonu

Polisin yaptığı duyuruya göre, gözaltına alınanların hepsi İsrail’de yaşayan kişiler. Ancak çalıştıkları şirket ve isimleri açıklanmadı. Ancak mahkemenin 30 yaşlarında 2 kişinin hakim karşısına çıkması ile başlayacağı bildirildi. Dolandırıcıların kurbanlarının çoğu Amerikalı.

Diğer yandan İsrail’deki son operasyona ek olarak FBI diğer ülkelerde de benzer operasyonlar düzenlediğini açıkladı.

En sıcak dolandırıcılık güncemi Thodex borsası

Bu arada kripto para sektörünün en son dolandırıcılık güncemi Türk kripto para borsası Thodex ile ilgiliydi. Nisan ayında 400,000 kullanıcıya büyük şok yaşatmıştı. Türk kripto para kullanıcıları hesaplarına ve fonlarına erişememişti. Platform ve site kapanırken, CEO’nun ise 2 milyar dolarla kaçtığı bildirilmişti.

Türk polisi 62 kişiyi gözaltına alırken, 6 kişi tutuklanmıştı. Şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer ise hala kayıp.

İlgili – Thodex’in paraları bulundu!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: