1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Mahkemeden gelen olumlu haberler XRP’ye 25 cent kazandırdı! Bir de mahkeme sonuçlandığında görün!

Mahkemeden gelen olumlu haberler XRP’ye 25 cent kazandırdı! Bir de mahkeme sonuçlandığında görün!

Mahkemeden gelen olumlu haberler XRP’ye 25 cent kazandırdı! Bir de mahkeme sonuçlandığında görün!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple XRP yatırım kararı, oldukça hassas bir karar olacaktır. Zira XRP fiyatları hali hazırda devam eden mahkemesi sonucuna çok ciddi tepki göstermesi bekleniyor.


Mahkemeden gelen olumlu haberleri XRP’ye 25 cent kazandırdı Bir de mahkeme sonuçlandığında görün!

Kısaca geçmişi hatırlayalım: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin bir menkul değer olarak piyasaya sürüldüğünü iddia etti. SEC’e göre XRP’yi piyasaya süren Ripple Şirketinin menkul değer ihracı için gerekli standartları yerine getirerek SEC’ten gerekli lisansları alması gerekiyordu. Ne yazık ki Ripple gerekli lisansları almadan bu işe girişti.

Yukarıda bahsedilen gerekçe ile SEC, Ripple Şirketini piyasaya illegal biçimde menkul değer sunmak suçlaması ile mahkemeye verdi. Bu gelişmenin ardından Coinbase başta olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’ti liste dışı bıraktı.

Lütfen Bkz: En güncel Ripple fiyat tahminleri 2021-2025

Bir zamanlar en değerli 3 kripto paradan biri olan XRP, mahkeme kararından oldukça olumsuz etkilendi ve ilk 3’teki konumunu kaybetti. 2021 yılında yaşanan boğa sezonunun etkisi ile Bitcoin ve Ethereum 2017-2018 dönemi rekorlarını egale ederken XRP benzer performansı sergileyemedi.

Mahkeme süreci hali hazırda devam ediyor. Mahkeme bir düello alanı gibi SEC ve Ripple’ın salvolarına şahitlik ediyoruz. Ripple’ın başarılı salvoları, XRP fiyatlarının değer kazanmasına neden oluyor. Öyle ki mahkemedeki başarılı savunmaları Ekim ayında XRP’nin 25-30 cent değer kazanmasına neden oldu. Piyasadaki olumlu hava da bu değer artışına pozitif katkı sunuyor.

Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Mahkemeden gelen olumlu haberler XRP'ye 25 cent kazandırdı! Bir de mahkeme sonuçlandığında görün!

Eylül ayını 1 doların altında kapatan XRP, yazının kaleme alındığı saatte 1.20 dolar bandında işlem görüyor.

Mahkeme XRP lehinde sonuçlanırsa ne olur?

XRP, en yüksek değerini 4 Ocak 2018’de 3.84 dolar ile gördü. 2021’de yukarıda ifade edildiği gibi birçok kripto para 2018 dönemi rekorunu fazlası ile egale etti. Mahkemeden çıkacak olumlu karar XRP’nin de 2018 rekorunu kırmasına neden olabilir. XRP 5 doları bile görebilir. Mahkeme kararının çıktığı andaki piyasanın gelen durumu da etkili olacaktır.

Mahkeme XRP aleyhinde sonuçlanırsa ne olur?

Ripple şirketi ciddi ceza-i müeyyidelerle karşılaşır. XRP’nin ABD’deki ticareti yasaklanabilir. Bu durum XRP’de ciddi kan kayıplarına neden olur. Belki mahkemeden çıkacak olumsuz karar XRP’yi öldürmez ama XRP top 10’daki konumunun da kaybedebilir.

Kaynak