1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dünyanın en büyük kripto dolandırıcısına ne ceza verildi?

Dünyanın en büyük kripto dolandırıcısına ne ceza verildi?

Dünyanın en büyük kripto dolandırıcısına ne ceza verildi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Roger Nils-Jonas Karlsson, 2011’den 2019 yılına kadar kripto para Ponzi şeması yürüterek binlerce kişiyi dolandırmıştı. Şimdi ise cezaya çarptırıldı.


Dünyanın en büyük kripto dolandırıcısına ne ceza verildi?

ABD yetkililer, Roger Nils-Jonas Karlsson’u dünyanın en büyük kripto para Ponzi şeması dolandırıcılarından biri olarak görüyor. 2011 yılından 2019 yılına kadar binlerce kişiyi dolandıran Karlsson, ABD’de 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kripto para dolandırıcılıkları artık yaygın hal almaya başladı. İsviçre vatandaşı Roger Nils-Jonas Karlsson ise neredeyse 10 yıl boyunca binlerce kurbanından milyonlarca dolar çaldı. Karlsson, 4 Mart’taki duruşmasında, menkul kıymetler ve elektronik dolandırıcılığın yanı sıra kara para aklama suçlamalarını da kabul etmişti.

ABD Adalet Bakanlığının verdiği bilgiye göre, Karlsson dolandırıcılık şemasını 2011 yılından 2019 yılında Tayland’da yakalanana kadar sürdürmüş. Daha çok yaşlı vatandaşları hedef almış. Bu kişilere değerli metaller tahvilleri alma vaadi ile kripto para kullanmalarına ikna etmiş. Tabii parayı aldıktan sonra da karşılığında hiçbir şeye yatırım yapmamış.

İlgili – Kripto para dolandırıcılığı nedir ve ponzi piramit yapılar nasıl tanınır?

Karlsson bu paralar ile lüks evler ve hatta Tayland’da bir tatil tesisi bile almış.

Parasını aldığı kişilere sahte hesaplar göstererek bir süre onları oyalamış. Paralarını geri isteyenlere ise çeşitli bahaneler sunmuş. Bunlardan biri SEC ile birlikte çalışma bahanesiydi. ABD mahkemesi, Karlsson’un evleri, tatil tesisi ve hesaplarına el konulmasını istedi. Ayrıca kurbanlarına da 16,263,820 dolar ceza ödemek zorunda.

“Korkunç bir dolandırıcılık şeması ortaya çıkardık”

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nden vekillik yapan Stephanie Hinds şunları söyledi:

“Roger Karlsson’ın sahtekarlığıyla ilgili soruşturma, korkunç boyutlarda bir dolandırıcılık şemasını ortaya çıkardı. Karlsson’ın, mali açıdan savunmasız yaşlılar da dahil olmak üzere binlerce kurbanı hedef alarak, varlıklarını duygusuzca çalmak ve hepsini lüks apartmanlarla çevrili abartılı bir yaşam tarzını beslemek için kullandığı görülüyor. Bu iş on yıldan fazla sürdü. Mahkemenin 180 aylık hapis cezası vermesi, Karlsson’un şimdiye kadarki en büyük kripto para Ponzi şemasını kurup işlettiğini gösteriyor. Kurbanlarını düşünecek yeterince zamanı olacak.”

İlgili – 170 Android kripto para madenciliği scam uygulaması kullanıcılardan 350,000 dolar çaldı

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.