BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. 170 Android kripto para madenciliği scam uygulaması kullanıcılardan 350,000 dolar çaldı
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

170 Android kripto para madenciliği scam uygulaması kullanıcılardan 350,000 dolar çaldı

170 Android kripto para madenciliği scam uygulaması kullanıcılardan 350,000 dolar çaldı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Piyasada çok sayıda uygulama var ki kullanıcılar bunlara para vererek kripto para madenciliği yaptıklarını düşünüyorlar. Aslında karşılığında hiçbir şey almıyorlar ve sadece dolandırıcılık kurbanı oluyorlar.


170 Android kripto para madenciliği scam uygulaması kullanıcılardan 350,000 dolar çaldı

Android ekosisteminde 170’den fazla scam uygulama tespit edildi. Bunlar kripto para madenciliği yapıyor süsü verilerek insanlardan para alıyor.

Lookout araştırmacıları bu 170 uygulamadan 25’inin Google Play’de de yer aldığını belirtiyor. Bu dolandırıcılık uygulamaları, insanlara bulut tabanlı madencilik hizmeti sözü vererek kullanıcıların paralarını alıyorlar.

Bu uygulamalar, bir işlem ücreti karşılığında, uygulamayı kullananların yerine kripto para madenciliği yapma sözü veriyorlar.

Kripto para madenciliği, kriptografik bulmacaları çözmek için kişisel bir cihazdan veya kiralık bir sistemin bilgi işlem gücünden yararlanır ve karşılığında kripto para kazanır.

Birçok kripto para madenciliği, kişisel bir bilgisayarın sağlayabileceğinden çok daha fazla güce ihtiyaç duyar. Bundan dolayı insanlar da çeşitli madencilik havuzlarına katılırlar.

İlgili – Bir gecede yüzde 1,000 yükselen coin için scam uyarısı

Lookout, firmanın radarına takılan her bir kripto para madenciliği uygulamasını analiz etti ve tek bir tanesinin herhangi bir meşru bulut tabanlı kripto para madenciliği yapmadığını tespit etti. Başka bir deyişle, kullanıcılar var olmayan bir hizmet için para ödüyorlar.

Bu şemalara dahil olan ve araştırmacılar tarafından “BitScams” ve “CloudScams” olarak sınıflandırılan iki ana dolandırıcılık uygulaması kategorisi var.

CloudScams türü uygulamalar, bulut bilgi işlem gücünü kullanarak madencilik seçenekleri sunduğunu iddia ederler. Bu uygulamanın geliştiricileri meşru görünmek için gerçekçi görünen madencilik hizmetleri oluştururlar. BitScam’ler ise kullanıcılara ek madencilik getirileri vaat eden mobil uygulamalardır. Bunlar 12.99 dolar ile 259.99 dolar arasında ek “sanal donanım” sunuyorlar. Tabii ki kullanıcılar karşılığında hiçbir şey almıyor.

Ödemeler de Google Play üzerinden ya da direkt olarak geliştiricinin cüzdanına Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olarak yapılıyor.

Araştırmaya göre, şimdiye kadar 93,000 kişi bu yolla kandırıldı ve toplam kayıpları da 350,000 dolar.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.