BTC : 80909 ₺ ETH : 1.753 ₺ XRP : 44.38 ₺ LTC : 7.623 ₺ USDT : 340.1 ₺ XLM : 0.2314 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin Haberleri
  3. Libra gündem: Facebook Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir

Libra gündem: Facebook Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir

Libra gündem: Facebook Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir
0

Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir. Bu nedenle projenin 2021 yılına sarkma ihtimali var. Facebook, Haziran 2019’da Libra beyaz kâğıdını duyurduğunda piyasada ciddi heyecan oluşturdu.


Libra projesi 3 aşamayı tamamlaması gerekiyor

Facebook’un Libra isimli kripto para projesi, küresel kullanım alanı olan bir dijital para birimi çıkarma hedefi ile başlatıldı. Libra, Haziran 2019’da beyaz kâğıdını yayınladığında Libra coin’in 2020 yılında piyasaya sürüleceği duyuruldu. Ancak bu tarih 2021 yılına sarkabilir. Libra projesinin ertelenmesinde AB ve ABD merkezli kamusal tepkiler etkili oldu. FED ve ECB Libra’nın para politikalarını etkinsizleştireceğini düşünüyor.

Lütfen Bkz: Altcoinler Bitcoin için var

Libra Birliği başkan yardımcısı Dante Disparte, projenin hayat bulması için 3 aşamanın tamamlanması gerektiğini ifade etti. Bu aşamalar şu şekilde:

koinmedya_brave

İlk olarak Libra Birliğinin yönetim şeklinin ve statüsünün milyarlarca kişiyi ilgilendiren bir ödeme sistemini yönetebilecek bir şekilde oluşturulması gerekiyor.

İkinci aşama olarak küresel ödeme sisteminin teknolojik altyapısının kusursuz biçimde geliştirilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere Libra bir blockchain ağı üzerinden hizmet görecek. Bu ağın düğümlerini ise Facebook harici firmalar tarafından kontrol edilmesi planlanıyor. Libra bu konuda kendilerine 1500’ün üzerinde firma tarafından talep geldiğini ileri sürdü.

Lütfen Bkz: Borsalardaki yüklü miktarda Bitcoin ve Ethereum risk oluşturuyor

Üçüncü önemli faktör ise Libra’nın ülkelerin finansal mevzuatları ile uyumlu hale gelmesi gerekiyor. Libra değerini dolar, euro, yen ve sterlin gibi fiat paralardan oluşmuş bir sepete sabitliyor. Libra, bu para birimlerinin bağlı olduğu ülkelerindeki regülasyonlarla uyumlu olmalı. Aksi durumda bu ülkeler, Libra’nın kullanımına izin vermeyecektir.

Kaynak