1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Facebook Libra coin konusunda yeniden harekete geçti

Facebook Libra coin konusunda yeniden harekete geçti

Facebook Libra coin konusunda yeniden harekete geçti
0

Facebook’un desteklediği stabil coin Libra, eski bir HSBC kıdemli yöneticisini ödeme biriminin direktörü olarak işe aldı.


Facebook Libra coin konusunda yeniden harekete geçti

Öyle görünüyor ki sosyal medya devi Facebook’un önderliğinde geliştirilen kripto para Libra konusunda yeni gelişmeler var. Libra coinin geliştirilmesinden sorumlu Libra Association, bugün uzun süredir bankacılık alanında çalışan kıdemli bir isim olan Ian Jenkins’i işe aldı. Eski bir HSBC yöneticisi olan Jenkins, stabil coin Libra’nın ödeme biriminde finans ve risk operasyonlarında sorumlu finans müdürü olarak görev yapacak.

Jenkins, Libra Ağı’nda Finans Direktörü ve Risk Direktörü olarak görev yapacak. Libra Networks, Libra grubunun dijital ödemeler için olan bir alt birimi.

Jenkins, daha önce uluslararası finans devi HSBC’nin finans alanında yöneticiliğini yapmıştı. 1990’dan bu yana bankacılık ve finans alanı ile ilgili farklı görevler yürüttü.

koinmedya_brave

Öyle görünüyor ki Libra bu yeni atama ile yeni bir HSBC çalışanını işe almış oldu. Uluslararası bankacılık devinin eski CEO’su James Emmet de 1 Ekim’de Libra saflarına katılmıştı.

İlgili – Facebook Libra coin nedir, ne zaman çıkıyor, geleceği var mı?

Merkezi Cenevre’de olan Libra Association, Libra coin ismi verilen bir kripto para çıkarmayı planlıyor. Libra bir stabil coin ve değeri farklı ülkelerin fiat para birimlerinden oluşan bir sepete bağlanacak.

Facebook, Libra coinin tanıtımını geçen sene Haziran ayından yapmıştı. Bu coinin 2020 yılı başında piyasaya sürülmesi planlanıyordu. Ancak Facebook bu ve diğer konularda bir dizi baskı ile karşılaştı. Özellikle Facebook bir sosyal medya olarak kullanıcılarının gizliliğini temin edip edememesi sorgulanıyor. Yaklaşık 1 milyar kullanıcısı olan sosyal medya ağının finans alanına böyle bir kripto para ile çıkması ise birden fazla soru işareti doğuruyor.

Hükümetlerin endişeleri sonucu Facebook bir süredir Libra konusundaki çalışmaları askıya almıştı. Şimdi ise son zamanlarda Libra cephesinde yeni bir hareketlilik dikkat çekiyor. Yakında daha fazla gelişme de bekleyebiliriz.

Kaynak

Facebook Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir

Libra projesi 3 aşamadan sonra hayat bulabilir. Bu nedenle projenin 2021 yılına sarkma ihtimali var. Facebook, Haziran 2019’da Libra beyaz kâğıdını duyurduğunda piyasada ciddi heyecan oluşturdu.

Libra projesi 3 aşamayı tamamlaması gerekiyor

Facebook’un Libra isimli kripto para projesi, küresel kullanım alanı olan bir dijital para birimi çıkarma hedefi ile başlatıldı. Libra, Haziran 2019’da beyaz kâğıdını yayınladığında Libra coin’in 2020 yılında piyasaya sürüleceği duyuruldu. Ancak bu tarih 2021 yılına sarkabilir. Libra projesinin ertelenmesinde AB ve ABD merkezli kamusal tepkiler etkili oldu. FED ve ECB Libra’nın para politikalarını etkinsizleştireceğini düşünüyor.

Libra Birliği başkan yardımcısı Dante Disparte, projenin hayat bulması için 3 aşamanın tamamlanması gerektiğini ifade etti. Bu aşamalar şu şekilde:

İlk olarak Libra Birliğinin yönetim şeklinin ve statüsünün milyarlarca kişiyi ilgilendiren bir ödeme sistemini yönetebilecek bir şekilde oluşturulması gerekiyor.

İkinci aşama olarak küresel ödeme sisteminin teknolojik altyapısının kusursuz biçimde geliştirilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere Libra bir blockchain ağı üzerinden hizmet görecek. Bu ağın düğümlerini ise Facebook harici firmalar tarafından kontrol edilmesi planlanıyor. Libra bu konuda kendilerine 1500’ün üzerinde firma tarafından talep geldiğini ileri sürdü.

Üçüncü önemli faktör ise Libra’nın ülkelerin finansal mevzuatları ile uyumlu hale gelmesi gerekiyor. Libra değerini dolar, euro, yen ve sterlin gibi fiat paralardan oluşmuş bir sepete sabitliyor. Libra, bu para birimlerinin bağlı olduğu ülkelerindeki regülasyonlarla uyumlu olmalı. Aksi durumda bu ülkeler, Libra’nın kullanımına izin vermeyecektir.

Kaynak