1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum’a kötü, Terra LUNA’ya ise iyi haber!

Ethereum’a kötü, Terra LUNA’ya ise iyi haber!

Ethereum’a kötü, Terra LUNA’ya ise iyi haber!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında dalgalanmalar devam ediyor. Toplam kripto para piyasalarının değeri 1.83 trilyon dolar seviyesindeyken DeFi (merkezsiz finans) platformlarında tutulan fon miktarı ise 195 milyar dolar seviyesine geriledi.


Ethereum’a en güçlü olduğu alandan kötü haber!

Yeni yıla girdiğimiz ilk günlerde DeFi’lerde (merkezsiz finans) tutulan fon miktarı 250 milyar dolar seviyesindeydi. Yazının kaleme alındığı saatte DeFi’lerin mevduat büyüklüğü 195 milyar dolara gerilemiş durumda.

Güncel verilere göre Ethereum tabanlı projelerde tutulan toplam fon miktarı ise 100 milyar dolar civarında. Bu rakama göre Ethereum’un toplam DeFi hakimiyeti %55 seviyelerinde. Bu oran son dönemde %14 geriledi. Terra ve Avalanche gibi aktörler DeFi alanındaki paylarını arttırıyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini 2022-2025

Hesabında en fazla fon bulunduran başlıca DeFi platformları şu şekilde:

Curve Finance: 17.88 milyar dolar

Maker Dao: 15.15 milyar dolar

Lido: 12.79 milyar dolar

Convex Financa: 12.5 milyar dolar.

defi

5 Ekim 2021’de DeFi platformları içerisinde Ethereum hakimiyeti %69 civarındayken 5 Mart 2022 itibariyle Ethereum hakimiyeti %55’e geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte Terra LUNA platformu Ethereum’dan sonra en fazla fon toplayan 2’nci blockchain oldu. Terra ağındaki toplam mevduat miktarı 22.67 milyar dolar seviyesinde. Bu mevduatların büyük kısmı ise Terra ağında faaliyet gösteren Anchor’da bulunuyor.

Lütfen Bkz: Güncel Terra LUNA fiyat tahmini 2022-2025

Terra’dan sonra DeFi alanında rekabet gücü olan projeler ise sırasıyla şunlar; BSC ($11.7 M.), Avalanche ($10.74 M.), Fantom ($7.69 M.) ve Solana ($6.83 M.).

An itibariyle DeX (Merkezsiz Borsa) platformlarında tutulan fon miktarı 64.65 milyar dolar seviyesinde. Coingecko istatistiklerine göre en popüler DeX platformu Uniswap v3.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.