Loading...
btc
BTC
1.66%
Bitcoin
64.873,85 USDT
eth
ETH
3.22%
Ethereum
3.154,78 USDT
bch
BCH
8.2%
Bitcoin Cash
515,67 USDT
xrp
XRP
5.08%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
5.28%
Litecoin
85,12 USDT
bnb
BNB
3.07%
Binance Coin
570,98 USDT
sol
SOL
5.5%
Solana
150,33 USDT
avax
AVAX
11.01%
Avalanche
38,48 USDT
ada
ADA
8.15%
Cardano
0,51 USDT
dot
DOT
8.13%
Poladot
7,22 USDT
doge
DOGE
4%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
14.95%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum NFT satışlarında yeni rekor!

Solana NFT satışlarında dikkat çeken artış!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum ağındaki gas ücretleri ağustos ayından bu yana en düşük seviyeleri görürken, Ethereum NFT ekosistemi önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı!

Ethereum NFT ekosisteminde dev artış!

Londra harforkunun ardından Ethereum ağında gerçekleştirilen EIP-1559 güncellemesi, meyvelerini vermeye başladı. Ethereum 1 milyon NFT alıcısına ulaştı.

Geçtiğimiz yıl Ethereum ağında gerçekleştirilen EIP-1559 güncellemesi ile birlikte; gas ücretleri* düşerken, Ethereum ağında 1 milyon NFT alıcısı işlem yaptı.

Ethereum NFT satışlarında yeni rekor!

(*Ethereum gas: Ethereum blockchaini üzerindeki herhangi bir işlemin gerçekleşebilmesi için gereken hesaplama gücünü ölçen bir birimdir. Ethereum (ETH) ağında gerçekleşen bir işlem için, (bu, basit bir işlem veya akıllı sözleşme olabilir), her işlem için belirli bir miktar gas gerekir. Bu işlem için, işlemi gerçekleştirecek olan madencilere verilecek ücretin hesaplanması için gas kullanılır. https://mommabe.com  )

İlgili: Gassız, ücretsiz işlemler Web3 teknolojisinde devrim yaratacak!

Ethereum blockchain ağındaki gas ücretleri ağustos ayından bu yana en düşük seviyeleri gördü. Bununla birlikte, ekosistemdeki benzersiz değiştirilemeyen token (NFT) alıcılarının toplam sayısı, pazar günü 1 milyon müşteriye ulaşarak çok önemli bir kilometre taşını geçti.

Böylece Ethereum NFT satışları, son 24 saatte %36,06 artarak, diğer tüm blok zincirlerinden daha fazla artış kaydetti.

Ethereum NFT işlemleri hala Solana’dan pahalı!

Ethereum, kendi yerel tokeni ETH aracılığıyla, değişmez, programatik sözleşmeler ve uygulamalar gerçekleştirebilecek bir platform olarak tasarlandı. Ancak blockchain ağı büyüdükçe, bu büyüme yüksek gas ücretleri ve işlem sürelerinin uzunluğu gibi bazı tıkanıkları da beraberinde getirdi.

İlgili: Ethereum 2.0 ne zaman tamamlanacak? Yükseltmeye dair kapsamlı analiz 

Ethereum NFT satışlarında yeni rekor!

Bu tıkanıkların piyasayı olumsuz etkilemeye başlamasıyla birlikte; Ethereum geliştiricileri, ETH 2.0 yükseltmesi ile ağda aşamalı bir şekilde değişiklikler planladı.

Ve bu yükseltmeyi de Proof-of-Stake konsensüsüne geçiş dahil olmak üzere, ağa çok sayıda yenilik getirecek ve kullanıcılar ve geliştiriciler için büyük bir yük olarak görülen mevcut tıkanıklara yeni çözümler sunacak şekilde tasarladılar.

Bunlardan biri de blockchainin, açık artırmaya dayalı bir gas mekanizmasından temel bir ücret sistemine geçirilmesiydi. Nitekim, ağustos ayında faaliyete başlayan Londra hard forku kapsamında geliştirilen EIP-1559 güncellemesinin işlem ücretlerini düşürmesi bekleniyordu.

Aynı zamanda ağa ücret yakma mekanizması getiren EIP-1559 uygulaması, gas sistemine sabit bir ücret getirerek, Ethereum işlemlerini daha öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyordu. 

Nitekim bu güncelleme ile birlikte, Gas ücretleri giderek düştü. Ve hatta Ethereum blockchain ağındaki gas ücretleri ağustos ayından bu yana en düşük seviyeleri gördü. Bununla birlikte, ekosistemdeki NFT alıcılarının toplam sayısı da pazar günü 1 milyon müşteriye ulaşarak çok önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Şöyle ki; NFT’lerin büyük çoğunluğu ETH ağında faaliyet gösteriyor ve ETH genellikle ödemelerde bir para birimi olarak kullanılıyor. Ancak JP Morgan’a göre, Ethereum yüksek ücretler nedeniyle NFT satışlarında Solana gibi rakipleri karşısında dezavantajlı bir konumda.

Çünkü Ethereum ağında ortalama işlem ücreti, ocak ayının başından itibaren yaklaşık %80’lik bir indirimle 11 ABD Dolarına düşse de Solana’nın 0,00025 USD’lik ortalama ücretlerine kıyasla hala pahalı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.