1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum Londra güncellemesinden bu yana yakılan token miktarına inanamayacaksınız!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ethereum Londra güncellemesinden bu yana yakılan token miktarına inanamayacaksınız!

Ethereum Londra güncellemesinden bu yana yakılan token miktarına inanamayacaksınız!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ağustos ayının başlarında gerçekleştirilen Ethereum Londra güncellemesinden bu yana yakılan ETH miktarı, önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Ethereum Londra güncellemesi ile 1 milyar dolarlık coin burn!

 EthHub ve Daily Gwei kurucusu Anthony Sassano, Twitter’dan 16 Eylül’de yakılan ETH miktarının 300.000’i aştığını duyurdu.

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, coin yanma sürecinin kaydını tutan ultrason.money platformuna göre, toplam 305.724 ETH yakıldı. Mevcut fiyatlarla, bu 1 milyar doları aşan bir değere tekabül ediyor.

Ethereum Londra güncellemesinden bu yana yakılan token miktarına inanamayacaksınız!

Ethereum ağında token yakma süreci, London yükseltmesi ile birlikte EIP-1559 güncellemesinin hayata geçirildiği tarih olan 5 Ağustos’ta başladı.

EIP-1559 güncellemesi nedir?

EIP-1559 güncellemesi, ağ üzerinden daha fazla işlemin gerçekleşebilmesi için blok boyutlarının genişlemesine ve işlem ücretlerinin yakılmasına izin veren bir kod değişikliğiydi. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 Yükseltme, işlem ücreti mekanizmasını değiştirerek açık artırma usulü ile belirlenen ücret sistemini ortadan kaldırdı ve ağ ücretinin bir kısmını yakarken gas hesaplamalarını daha öngörülebilir hale getirdi.

Ethereum deflasyonist bir ağa dönüşüyor!

Ethereum Londra güncellemesinden sonra, mevcut yanma oranı ile dakikada yaklaşık 5 ETH yakılıyor. Ve bu da günde 7,200 ETH, yılda ise 2,6 milyon ETH’ye karşılık geliyor. Bu, mevcut fiyatlarıdan teorik olarak yılda 9 milyar dolardan fazla olacak.

Ethereum ağı şu anda ağır bir yük altında, dolayısıyla bu rakamlar yüksek. Ve fiyatlar değişkenlere bağlı olduğu için, sabit değil. Ayrıca, yıllık 5,4 milyon ETH çıkarıldığı için mevcut enflasyon oranı şu an, için yıllık %2,3 olarak hesaplanıyor. 

Ancak Ethereum 2.0 ile tam olarak entegrasyon gerçekleştiğinde, üretilenden daha fazla ETH yakılacağı için token ekonomisinin deflasyonist olması bekleniyor. Şu an için bu oran -%1.9 olarak öngörülüyor.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum (ETH) protokolünün (PoS) versiyonudur. Tüm Ethereum (ETH) ağını birbirine bağlı parçalardan oluşan bir sisteme ayıracak ve blockchainin güvenliğinin temel bir mekanizması olan madenciliği staking sistemi ile değiştirecek. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

ETH 2.0 yükseltmesi, Proof-of-Stake konsensüsüne geçiş dahil olmak üzere, ağa çok sayıda yenilik getirecek. Bu büyük değişikliğin, resmi belgelere göre 2022’nin 1. veya 2. çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu arada, şu anda en büyük gas tüketicisi, son 24 saat içinde yaklaşık 850 ETH veya neredeyse 3 milyon dolarlık ücretten sorumlu olan popüler NFT platformu OpenSea’dir.

Etherscan‘a göre ortalama işlem ücretleri şu anda 23 dolar civarında ve daha karmaşık akıllı sözleşme işlemleri veya token takaslarında bu ücretler, 55 dolara kadar çıkıyor.

ETH fiyat görünümü

CoinGecko verilerine göre, en büyük altcoinin fiyatı, son 24 saat içinde %7 değer kazandı ve yazımızı yayına hazırladığımız sırada 3.600 dolar civarında işlem görüyor.

Etherum, 7 Eylül’deki piyasa düşüşünden bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ve son üç gündür istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Ethereum’un daha fazla kazanç elde edebilmesi için 3.900 dolarlık direnci kırması gerekiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: