Loading...
btc
BTC
1.09%
Bitcoin
58.522,97 USDT
eth
ETH
0.38%
Ethereum
3.145,80 USDT
bch
BCH
0.57%
Bitcoin Cash
370,79 USDT
xrp
XRP
9.24%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.53%
Litecoin
69,62 USDT
bnb
BNB
-0.78%
Binance Coin
529,63 USDT
sol
SOL
0.06%
Solana
139,54 USDT
avax
AVAX
-0.86%
Avalanche
25,74 USDT
ada
ADA
1.93%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
1.49%
Poladot
6,19 USDT
doge
DOGE
1.7%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
3.28%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Coin Haberleri
  3. Ethereum fiyatında 3 kat “halving” etkisine hazır mısınız?

Ethereum fiyatında 3 kat “halving” etkisine hazır mısınız?

Analistten Ethereum boğa sezonu için
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasında Bitcoin halving olayının fiyata yaptığı boğa etki bilinen bir şey. Şimdi düşüşün ki yaklaşan bir dizi olay sonucu Ethereum tam 3 kat bir halving etkisi yaşıyor. Bunun fiyata sağladığı avantajlara bakalım.


Ethereum fiyatında 3 kat “halving” etkisine hazır mısınız?

Ethereum Merge her geçen gün daha da yaklaşıyor. Piyasa da büyük bir beklenti içinde. Zaten Merge (ETH ağının PoS’a geçmesini sağlayacak güncelleme) şimdiden fiyattaki toparlanmanın arkasındaki itici güç olarak görülüyor. Ancak öyle görünüyor ki bu toparlanma ve Merge’in getirdiği avantajlar burada bitmiyor. Merge güncellemesinin tamamlanmasından sonra ETH’nin değerinin çok daha güçlü olacağı tahmin ediliyor.

Ethereum’da üçlü halving (yarılama)

Sprise kurucusu Montana Wong, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yaklaşan Merge’in Ethereum ve bu tokene sahip olanlara büyük yararlar sağlayacağını belirtiyor. Ona göre burada üçlü having (yarılama) olayı yaşanacak ki bununla da ağda yaşanacak bir dizi olaydan sonra arz da büyük ölçüde düşecek.

Halving terimi Bitcoin’inden alınan bir ifade ve BTC ağında her dört yılda bir otomatik olarak yaşanıyor. Ethereum için ise bu olay sadece Merge gibi çok önemli güncellemelerle oluyor.

İlgili – Ethereum fiyatında 1,800 dolardan düzeltme: Güncel ETH teknik analizi

Wong’a göre buradaki ilk halving olayı Ethereum’un “proof of work” konsensüs mekanizmasından “proof of stake” ağına geçmesi ile olacak. Bundan dolayı ağda madenciler yerine işlemleri doğrulayıcılar onaylayacak. Daha az enerji harcandığı için de doğrulayıcılara daha az ödül (ETH coinler) verilecek. Bu da yıllık ETH arzını yüzde 4.3’ten yüzde 0.4’e indirecek.

Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?

Ethereum fiyat grafiği TradingView.com

Uzmanın bahsettiği ikinci Ethereum halving şu an ağda zaten çalışan bir şey ve doğrulayıcılara ödenen işlem ücretleri ile ilgili. Ethereum’da uygulanan EIP-1559 güncellemesi işlem ücretlerini üçte bir oranında azaltmıştı. Merge sonrası ise 10x bir azalma daha olacak. Böylece dolaşımda yüzde 33 oranında daha az ETH token olacak. Böylece ETH arzını daha da düşürecek.

Üçüncü halving etkisi ise tokenlerin kilitlenme sürecinde başlıyor. Şu an Merge öncesi ETH tokenler ağda kilitleniyor ve çekilemezler. Bu stake yapanlar yıllık yüzde 4 oranında gelir elde ediyor. Merge sonrası bu tokenlerin piyasaya çıkacağı düşünüyor ama bu böyle olmayacak.

İlgili – ETH 2.0’a geçiş ile Ethereum madencileri ‘isyan’ başlatır mı?

Geliştiriciler, güncellemeye odaklanmak için Merge’e para çekmeyi eklemedi. Bu daha sonra yapılacak. Yani güncellemeden sonra stake yapılan coinler çekilemeyecek. Güncellemeden bir yıl sonra para çekme özelliği gelecek. Bu da piyasaya başka bir coin akınınn önünü alıyor.

Sonuç olarak bu üçlü halving etkisi, piyasadaki ETH tokenlerin akışını önlerken, daha az bulunur bir Ethereum ortaya çıkaracak ki bu da fiyata büyük bir yükseliş desteği veriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.