1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. ETH 2.0’a geçiş ile Ethereum madencileri ‘isyan’ başlatır mı?

ETH 2.0’a geçiş ile Ethereum madencileri ‘isyan’ başlatır mı?

ETH 2.0’a geçiş ile Ethereum madencileri ‘isyan’ başlatır mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum madencileri, ETH 2.0’a geçiş konusunda çok da mutlu değil. Önlerinde çok az seçenek var. Bazı kaynaklar ise ETH madencileri arasında bir hard fork girişimi olabileceği uyarısında bulunuyor. Neler olduğunun ayrıntılarına bakalım.


ETH 2.0’a geçiş ile Ethereum madenciler hard fork sürprizi yapar mı?

Ethereum ağında “merge” yani ağların birleşmesi olayına yaklaşıyoruz. Kripto para topluluğu da bu konuda görüşlerini daha açık bir şekilde dile getirmeye başladı. Uzun süredir merakla beklenen ETH 2.0, blockchainin konsensüs mekanizmasını Proof of Stake modele değişecek. Sonuçta ETH madencileri de artık işsiz kalacak. Peki, Ethereum madencileri bundan sonra ne yapabilir? Madenciliği bırakma dışında bir de Ethereum ağında bir hard fork yapma ihtimalleri de var. Tabii bir de farklı bir blockchaine geçerek burada madenciliğe devam edebilirler.

Peki, ETH madenciliğinde neler oluyor?

Hongcai “Chandler” Guo isimli eski bir ETH madencisi, kısa süre önce verdiği bir röportajda, Çinli Ethereum madencilik makineleri üretenlerin kendisine ulaşarak bir fork girişimi başlatmasını istediğini açıkladı. Gazeteci Colin Wu’ya göre, Merge’den sonra madenciliğe devam etmenin bir yolunu bulması gereken yaklaşık 5 milyar dolarlık grafik kartı madencilik makineleri ve ASIC Ethereum madencilik makineleri (A11 E9) var.

İlgili – Ethereum fiyatı bu sefer başarır mı? Güncel ETH teknik analizi

Wu aynı zamanda “Wu Blockchain” (@WuBlockchain) Twitter hesabı üzerinden şöyle diyor:

“Çinli madencilerin şu an Ethereum’un POS’a geçmesi ile ilgili üç farklı seçenekleri var.

1. @BITMAINtech ETC’yi destekliyor
2. @ChandlerGuo POW ETH’yi fork yapma tartışmalarına önderlik ediyor
3. @BixinWallet ise diğer POW’lara destek ifade etti. Kadena, starcoin aleo ckb ve conflux gibi.”

ETH’nin PoS’a geçmesi ağın enerji tüketimini minimuma indirecek. Ancak bazılarına göre ETH 2.0’a geçiş yarardan çok zarar getirecek. Bundan dolayı bir grup hard fork ile madenciliğe devam etmek istiyorlar.

Şimdiye kadar ise bir dizi madencilerin artık şimdiden ETC ağına geçmeye başladığını zaten biliyoruz. Bu Ethereum Classic ağındaki hash gücünün artışında görülüyor.

İlgili – Ethereum tokenler “merge” öncesi ikiye bölünmeye başladı

Kaynak

Etiketler: