BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. EOS tabanlı stabil coinler rehberi
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

EOS tabanlı stabil coinler rehberi

EOS tabanlı stabil coinler rehberi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stabil coinler popülerlik kazanmaya devam ediyor. EOS blockchaini üzerinde çıkarılan birkaç stabil coini inceleyelim. 


İşte EOS tabanlı stabil coinler

2020’de de stabil coinlerin kripto para sektöründe hızlı yayılmasına şahit oluyoruz. Farklı projeler, özel bankalar ve hatta hükümetler değeri fiat paraya bağlanan kripto paraların potansiyelini görmeye başladı.

Bknz: EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Stable coinler, kullanıcılar arasında da popüler. Çünkü borsalarda işlem yapmayı ve DeFi kredi ve ödünç platformlarına katılmayı kolaylaştırıyor. EOS da birkaç yeni ve yakında çıkacak stabil coin projeleri için tercih edilen blockchain protokolü haline geliyor. Şimdi bu stabil coinlere bakalım.

Şu an EOS blockchaini üzerinde sadece bir avuç stabil coin var. Ancak burada yüksek kaliteli birkaç seçenek bulabilirsiniz. Mesela USDE, EOSDT ve VIGOR, değeri ABD Doları’na bağlı birkaç ilgi çekici stabil coin projesi.

Pizza.live (USDE)

EOS tabanlı stabil coinlere kısa bir bakış. Stabil coinler popülerlik kazanmaya devam ediyor ve EOS blockchain üzerinden çıkarılan birkaçına bakalım.

EOS tabanlı stabil coinlerden biri USDE. USDE, iki tokenli bir sistemin bir parçası. Bu sistemde bir USDE ve bir de PIZZA var. USDE, Pizza.live’de CDP’lerin (Teminatlı Borç Pozisyonları) oluşturulmasıyla çıkarılan değeri ABD Dolarına sabitlenmiş bir stabil coin. Kullanıcılar teminat olarak EOS yatırarak USDE oluşturabilirler. Borç/değer oranı (Loan-to-Value – LTV) ise yüzde 10 ile yüzde 70 arasında.

PIZZA ise stabil coin olmayan bir kripto para. CDP sahiplerine teminat ödüllerini dağıtmak için kullanılıyor. PIZZA ayrıca yönetim için oy olarak da kullanılıyor. Projenin ayrıca kendi EOS tabalı bir merkeziyetsiz borası var ve adı da PIZZA DEX.

Equilibrium (EOSDT)

EOS tabanlı stabil coinler EOSDT

EOS tabanlı stabil coinlere bir örnek de EOSDT. EOSDT, Equilibrium üzerine kurulan ilk stabil coin. Equilibrium ise kripto destekli stabil coinler ve DeFi ürünleri için EOS tabanlı çok kanallı bir çerçeve. Kullanıcılar EOSDT Gateway üzerinde teminatlı borçlar aracılığıyla EOSDT çıkarabilirler. Burada teminat olarak EOS kullanılıyor. En düşük teminat oranı ise yüzde 130.

Pizza.live gibi burada da iki tokenli bir sistem var. Stabil coin olmayan kripto para NUT, yönetici ücretleri, EOS teminatları ve yönetim amaçlı kullanılıyor.

İlgili – Bitcoin bazlı stabil coin olur mu? RSK Network örneği

VIGOR (VIGOR)

EOS tabanlı stabil coinler

VIGOR, VIGOR Protokolü için olan bir stabil coin. Projenin sitesinde ticker sembolü olarak VIGOR yer alıyor. Ancak bazı sitelerde ticker sembolü olarak vUSD ya da VIG de görebilirsiniz.

Bu protokol şu an EOS Jungle testnetinde mevcut ve EOS mainnette 23 Mart 2020’de resmen başlaması planlanıyor. Kullanıcılar EOS’u stake ederek VIGOR’u ödünç alabilecek ya da doğrudan ana sayfada VIGOR ile teminat vererek ödül kazanabilecek. Kredi için en düşük teminat oranı yüzde 111. Ancak kullanıcılar ek sigorta maliyetlerini de karşılamalı.

Carbon Money (CUSD ) nerede?

EOS tabanlı stabil coinlerden CUSD nerede diye merak ediyor olabilirsiniz. Carbon Money (CUSD), EOS blockchaininde çıkarılan ilk stabil coindi. Ancak takım Ocak 2020 itibariyle projeyi terk etme kararı aldı.

Token sahipleri de bunları 1:1 oranında USDT ile değiştirebildi. Zaten stabil coinin toplam piyasa değerinin 30,000 dolar civarında olduğu bildiriliyordu. Aynı ekip şimdi dikkatini American Express, Visa, MasterCard ve Apple Pay ile kripto para satın almak için bir API oluşturmaya odaklanıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0