1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte en son Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler!

İşte en son Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler!

İşte en son Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin hafta boyunca devam eden yükseliş eğilimi ile birlikte, psikolojik olarak önemli bir fiyat aralığını korumayı başardı. Piyasaya devasa miktarda nakit girişi olurken; kripto piyasasının günlük işlem hacmi de 100 milyar doları aştı. Peki bu nakit akışının arkasındaki faktörler neydi? Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler neler?

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kriptosu Bitcoin (BTC), hafta boyunca devam eden ralli ile birlikte, 40 bin dolar aralığını korudu.

Aynı zamanda piyasaya devasa miktarda nakit akışı olurken; günlük toplam kripto alım satım hacmi de 100 milyar doları aştı. Bu da piyasa genelinde yükselişleri tetikledi. Peki bu nakit akışının arkasındaki ve en son Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler neydi? Bitcoin neden yükseldi?

Analistler, Bitcoin’deki son yükselişin arkasındaki nedenler olarak, özellikle Rusya’nın enerji ödemeleri konusunda yaptığı son açıklamaya ve Terra’nın devasa Bitcoin alımına işaret ediyor.

İlgili: “Rusya Ukrayna savaşı Bitcoin için mucizeler yaratabilir!”

İşte en son Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler!

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler!

1. Bitcoin boğa koşusu sinyalleri veriyor!

Stabil bir hafta sonunun ardından Bitcoin, yeni haftaya sürprizlerle başladı ve boğa piyasasına dair umutları yeniden yeşertti.

İlgili: Bitcoin ağında boğa koşusuna işaret eden metrikler!

Dünyanın en büyük dijital para birimi kritik bir seviye olan 42.000$’lık destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Ayrıca, Bitcoin 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanış yaptıktan sonra temel ve teknik göstergeler de kripto piyasasında boğa koşusuna dair beklentileri katalize etti.

Ve CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Şubat 2022’den bu yana ilk kez, 25 Mart 2022 Cuma günü 45.000$’a ulaştı.

Bitcoin’deki toparlanma ile birlikte, altcoin piyasaları da yeşillendi. Örneğin; Solana 100 doları, Ethereum 3 bin doları ve Cardano’nun yerel tokeni ADA da yeniden 1 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

ThorChain (RUNE) ise, kaybettiği destek bölgesini geri aldıktan ve 9 doların üzerine çıktıktan sonra da inanılmaz bir ivme yakaladı.

2. Bitcoin ağ verilerinden ralliye tam destek!

On chain veriler, BTC hodl eden cüzdan sayısının Mart 2018’den bu yana %90’ın üzerinde arttığını gösteriyor. Şöyle ki; 5 yıl önce, yaklaşık 20,8 milyon dijital cüzdanda Bitcoin bulunuyordu. Ancak bu hafta, bu sayı 40 milyonu aşarak, dijital varlık ekosistemi için bir dönüm noktası oldu.

İlgili: Bitcoin tarihinde bir ilk! Rekor üstüne rekor!

Bu arada CoinMarketCap’ten alınan veriler, Bitcoin’in piyasa değerinin 800 milyar doları aştığını ve kripto piyasasının toplam değerinin 2 trilyon doların üzerinde olduğunu gösteriyor. BTC’nin son 24 saatteki işlem hacmi ise 30 milyar doların üzerinde. 

3. Rusya, enerji kaynakları ödemelerinde Bitcoin kabul edecek!

 Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ekonomik yaptırımların etkilerini hafifletmek adına tasarladığı planını açıkladı.

Bitcoin’in yükselişi de bu açıklamanın hemen ardından başladı. Rusya’nın Duma enerji komitesi başkan yardımcısı Pavel Zavalny, dost ülkeler için esnek bir ödeme yapısı uygulama planlarından bahsetti.

Haberi perşembe günü düzenlediği basın toplantısında duyuran Pavel, dost ülkelerin ödemeleri farklı para birimleri ile yapabileceğini, hatta ödemelerde Bitcoin bile kullanabileceklerini söyledi.

4. Terra, UST Rezervleri için 3 milyar dolar değerinde BTC satın aldı

Terra’nın kurucusu Do Kwan, popüler traderlar Algod.ust ve GCR arasında devam eden LUNA bahsi, Bitcoin’in yükselişini açıklayan faktörlerden biri olarak görülüyor.

https://twitter.com/stablekwon/status/1503296630396645376?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1503296630396645376%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.fxstreet.com%2Fcryptocurrencies%2Fnews%2Fhere-is-why-bitcoin-is-pumping-and-ethereum-price-hit-3-000-202203220437

Şöyle ki; TerraLabs’ın kurucusu 14 Mart’ta bahse Bitcoin’i de dahil ederek, LUNA ve platformun stablecoin’i UST’nin temellerini daha da güçlendireceklerini açıklamıştı. 

İlgili: ‘Bitcoin neden yükseldi’ sorusuna en makul 3 cevap! 

 Terra’nın UST rezervlerini desteklemek için en az 125 milyon dolarlık yatırım yaptığı iddia ediliyor. 

Ayrıca Kwan ilk olarak, UST kullanarak 3 milyar dolar değerinde BTC satın alacaklarını belirtmişti.

Do Kwon’un tweetlerine göre Terra, satın alınan BTC’yi şirketin stablecoini UST için rezerv olarak kullanacak. Hatta bir başka tweette ünlü kurucu, Bitcoin rezervini güvence altına almak için kullanacakları bu rakamı 3 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkardı.

Kwon, Terra’nın UST kasası için Ethereum veya BNB gibi önde gelen altcoinler yerine neden Bitcoin’i seçtiklerini ise şöyle açıkladı:

“Aslında burada birkaç neden var. Ancak en basitini söylemek gerekirse, Bitcoin dijital para birimleri içinde kendini kanıtlanmış tek sabit rezerv varlıktır… Kripto ekosisteminde yer alan birinin Bitcoin’i sorgulaması çok zordur.”

Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: