okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-2.61%
Bitcoin
69.571,59 USDT
eth
ETH
2.13%
Ethereum
3.739,59 USDT
bch
BCH
-1.16%
Bitcoin Cash
511,85 USDT
xrp
XRP
-0.95%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.13%
Litecoin
87,65 USDT
bnb
BNB
1.77%
Binance Coin
610,23 USDT
sol
SOL
-5.01%
Solana
177,35 USDT
avax
AVAX
1.1%
Avalanche
40,57 USDT
ada
ADA
-2.19%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-0.5%
Poladot
7,54 USDT
doge
DOGE
-0.31%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

‘Bitcoin neden yükseldi’ sorusuna en makul 3 cevap!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı, bugün sabah saatlerinde Ethereum liderliğinde altcoin piyasalarının da yükselmesine neden olan ani bir satın alma baskısı ile karşılaştı. Peki Bitcoin neden yükseldi?

Bugün Bitcoin neden yükseldi?

Dünyanın en büyük dijital varlığı Bitcoin (BTC), bugün sabah saatlerinde ani bir satın alma baskısı ile karşılaştı. Bitcoin fiyatındaki bu yükseliş, Ethereum liderliğindeki altcoin piyasalarında da yükseliş başlattı.

Peki Bitcoin neden yükseldi?

Esasen yukarı yönlü bu hareket, birbirini tamamlayan teknik ve on chain metriklerdeki değişimle açıklanabilir.

İlgili: Bitcoin ağında boğa koşusuna işaret eden metrikler!

"Bitcoin yükseliş trendi için önce 'bunları' yapmalı!"

Bitcoin ve LUNA bahsi

Terra’nın kurucusu Do Kwan, popüler traderlar Algod.ust ve GCR arasında devam eden bahis, Bitcoin’in neden pump yaptığını açıklayan faktörlerden biri olabilir. Traderlar, Terra (LUNA) fiyatının 14 Mart’taki fiyatından daha düşük olacağını tahmin ederken; Do Kwan, altcoine yönelik talebin artacağını savunuyor.

TerraLabs’ın kurucusu ise bahse Bitcoin’i de dahil ederek, LUNA ve platformun stablecoin’i UST’nin temellerini daha da güçlendireceklerini açıkladı.

Dahası Do Kwan, Udi Wertheimer ile yaptığı yakın tarihli bir tartışmada UST kullanarak, 3 milyar dolar değerinde BTC satın alacaklarını belirtti.

Do Kwan, satın alınan BTC’nin şirketin stablecoini UST için rezerv olarak kullanılacağını belirtti. Hatta yakın tarihli bir tweette ünlü kurucu, bu rakamı 3 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkardı.

Nitekim milyarlarca dolarlık BTC satın alma düşüncesi piyasa duyarlılığı açısından oldukça pozitif bir gelişme. 

İlgili: Bitcoin adreslerinde şaşırtan değişim! Aralık 2018’den bu yana artıyor!

Borsalara stabil coin akıyor!

 Henüz doğrulanmamış olsa da zincir üzerindeki verilere daha yakından bakıldığında, borsalara olağandışı girişler olduğu ortaya çıkıyor. Bu da TerraLabs’ın Bitcoin satın almasının bir sonucu olabilir.

'Bitcoin neden yükseldi' sorusuna en makul 3 cevap!

Bu arada Etherscan verileri, 125 milyon dolarlık bir stabilcoinin borsalara aktarıldığını gösteriyor ve bu da traderlar arasında spekülasyonlara yol açıyor.

Şöyle ki; on chain metrikler, büyük miktarda stabil coin girişleri olduğunu ortaya koyuyor. Stabilcoin girişlerine baktığımızda, birden fazla ani artış görüyoruz., yani 21 Mart’tan itibaren toplam 385 milyon dolara kadar dört büyük giriş olduğu görülüyor.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyatı 41.100 dolardan 42.500’e yükseldi ve bu da %3.4’lük bir artışa işaret ediyor.

İlginç bir şekilde, stabilcoin girişi en son 99 milyon dolara yükseldiğinde, BTC fiyatında da benzer bir artış görüldü. Mevcut hareket, çok fazla olmasa da kripto ekosisteminde altcoinlerin kontrolsüz bir şekilde yükselmesine neden oldu.

bitcoin neden yükseldi 'Bitcoin neden yükseldi' sorusuna en makul 3 cevap!

Özellikle Ethereum (ETH) fiyatı %5 arttı ve 3.000 dolarlık psikolojik seviyeyi nihayet kırdı.

Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Bitcoin simetrik üçgeni kırmaya hazırlanıyor!

Bitcoin fiyatı, şu anda simetrik bir üçgen içinde konsolide oluyor ve bu da daha yüksek bir hareket olasılığına işaret ediyor. Bu teknik formasyon, ilk swing high ve swing low (kırılmadan sonraki zirve-dip) arasındaki mesafeyi kırılma noktasına ekleyerek elde edilen %26’lık bir hareket öngörüyor.

Yükseliş, 43.300 dolarlık üçgenin üst trend çizgisinin üzerinde bir günlük mum çubuğu oluşturursa, bu yukarı yönlü bir patlamanın sinyalini verecek. Bu hareket, bir higher high (bir öncekine göre daha yüksek bir zirve) oluşturacak ve bir boğa koşusunun başladığını gösterecek. Nihayetinde Bitcoin, %26’lık bir artışla 54.381 dolara çıkacak.

Böyle bir senaryoda, yatırımcılar bu yükseliş trendinin devam etmesini, bir higher low (bir öncekine göre daha yüksek bir dip) ortaya çıkmasını ve sonunda BTC fiyatının 60.000$ psikolojik seviyesine geri dönmesini bekleyebilirler.

İlgili: Bitcoin fiyatına 60.000 dolar kapısını açacak 3 neden!

'Bitcoin neden yükseldi' sorusuna en makul 3 cevap!
1 günlük BTCUSDT grafiği

Bununla birlikte, BTC, 35.000$’da yani üçgenin alt trend çizgisinin altında gerçekleşecek bir günlük mum çubuğu ise, düşüş eğilimi yaratarak, 30.000$’a doğru bir düşüşe yol açabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.