Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?

Vitalik Buterin DOGE'yi çok daha değerli hale getirmek için yeni hamleler yapıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dogecoin piyasa kurallarını alt üst etti! Bir yılda %14.000’den fazla değer kazandı! Durdurulamayan yükselişin perde arkasında tam olarak ne vardı? Son zamanlarda herkesin bahsettiği bu kripto para bir kez daha yükselecek mi?

Dogecoin piyasa kurallarına neden ayak uydurmuyor? İşte DOGE gerçekleri ve yükselişin perde arkası!

Dogecoin (DOGE), Nisan ayında bir kez daha kripto gündemine bomba gibi oturdu! Herkes onu konuşur oldu. Şöyle ki; nisan ayının ilk gününde, 0.05 dolar aralığında işlem görüyordu.

1 Nisan’da Tesla CEO’su Elon Musk kripto para hakkında bir kez daha tweet attı. Tweetinde “SpaceX, gerçek aya gerçek bir Dogecoin gönderecek” dedi. Tweet, 1 Nisan şakası olarak atılmış olsa da DOGE fiyatını eş benzeri olmayan bir ralliye hazırladı.

İki saat içinde, fiyat %35’ten fazla artarak 0,07 dolara yükseldi. Sonrasında bir miktar geri çekilse de elde ettiği kazanımları büyük ölçüde korudu.

Fiyattaki bir sonraki artış 14 Nisan’da gerçekleşti ve tokenin değeri sadece bir gün içinde ikiye katlanarak 0.10 doları kırdı. Bu, Musk’ın dikkatini tekrar Dogecoin’e çevirmesine neden oldu. Bu arada İspanyol ressam Joan Miró da ünlü bir tablosunu Twitter’da paylaşarak “Doge aya sesleniyor” dedi. Bu tweet, sosyal medyada yükselen duyarlılıkla birlikte, fiyatı 16 Nisan’da 0,45 dolara kadar yükseltti.

dogecoin piyasa Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?

Peki DOGE fiyatının yükselişinin arkasında yalnızca bu tarz tweetler ve sosyla medya duyarlılığı mı vardı? DOGE’yi bu kadar popüler yapan şey neydi?

Dijital varlık borsası CrossTower’ın başkanı ve kurucu ortağı Kristin Boggiano, yükselişin arkasındaki nedenleri şöyle açıklıyor: 

  • Coinbase’de listelenme genel olarak kriptoya yönelik ilgi ve heyecan yarattı.
  • Popüler Reddit forumu “r/Wallstreetbets”, aralarında DOGE’nin de yer aldığı kripto tartışmalarına izin vermek için topluluk kurallarını bir günlüğüne değiştirdi.

Fiyat artışı, Dogecoin’i piyasa kapitalizasyonunda ilk beşe kadar götürdü. Dahası kriptonun piyasa değeri, 50 milyar doları da geçti. Gerçekten de bu, şaka olarak tasarlanan böyle bir para için yüksek bir rakamdı. Ancak kısa süre sonra gelen düzeltmenin ardından fiyat ile birlikte piyasa değeri de düştü.

dogecoin piyasa Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, 30 milyar dolarlık piyasa değeri ile ilk 10’da 7. sırada yer alıyor. Fiyat ise şu anda 0.23$ civarında düzeltmeye devam ediyor.)

Thomson Reuters’ın finansal hukuk editörü Eric Berman, Dogecoine yönelik aşırı talep ile ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Duyarlılık şöyle görünüyor: Bitcoin zenginler için, Ethereum orta sınıf için ve Dogecoin ise sıradan insanlar içindir.”

“Doge Günü” tarihi bir coşku yarattı!

Dogecoin hayranları, 20 Nisan’ı Doge Day olarak ilan etti ve kripto paranın fiyatını 0,420 dolara çıkardı. Kısa süreliğine de olsa görünüşe göre topluluk, DOGE’nin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmak için bir araya geldi.

Doge Günü: Dogecoin piyasa kurallarını alt üst etti!

Sosyal medya analiz platformu The TIE’nin kurucu ortağı ve CEO’su Joshua Frank, Dogecoin için sosyal medya duyarlılığının hala güçlü olduğunu açıkladı:

“DOGE için uzun vadeli duyarlılık, standart sapmanın dışına çıktı. Bu arada  r/SatoshiStreetBets’ten Redditor’lar, GameStop hisseleri gibi Dogecoin’e pump yaptırmak için harekete geçtiklerinde, (28 Ocak 2021’de) rekor kıran duyarlılık puanı 139 olarak kaydedildi. Duyarlılık şu sıralar 72’de ve hala güçlü. Elon Musk’tan 14 Nisan’da Dogecoin ile ilgili gelen tweetler de artmasına yardımcı oldu. “

dogecoin piyasa Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?

Esasen Dogecoin gibi mizah içerikli anılara dayanan bir projenin 50 milyar doların üzerinde bir değere sahip olması çok şaşırtıcı olsa da 2013 yılında piyasaya sürülen kripto para, aslında kripto dünyasındaki eski paralardan biridir. Ayrıca piyasa değerinin böyle bir para için çok yüksek olması güçlü bir topluluğa sahip olduğunun kanıtlarından biri. 

Bu arada Binance ve OKEx gibi borsalarda listelenmesi, likiditesini arttırarak topluluk arasında daha popüler olmasını sağladı.

Bu arada OKCoin, Doge Günü’nde bir müjde verdi ve borsanın, tokeni Nisan ayının son haftasında listeleyeceğini duyurdu. OKCoin CEO’su Jason Lau, DOGE hakkında şunları söyledi:

“DOGE, ödemeler için oldukça uygun bir para. Son derece hızlı ve etkili. İşlemlerin maliyeti bir centten daha az. Diğerlerinden daha az düğüme sahip olmasına rağmen, proof of work ile güvence altına alınmıştır ve bu zamana kadar herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadı. “

DOGE gerçek kullanım alanına sahip

Kullanıcıların çoğu Dogecoin’i gerçek işlemler için kullanır ve bu özelliği ile borsa işlemleri dışında bir kullanım alanı bulunmayan kriptolardan ayrılır. Aynı zamanda, aktif bir ağa sahip olan Dogecoin, en yüksek günlük işlem hacmine sahip olan kripto paralardan biridir. Ki zaten son pump sırasında inanılmaz bir işlem hacmi elde etti.

https://twitter.com/mcuban/status/1382170216986120193

DOGE şu anda, ünlü yatırımcı Mark Cuban’a ait Dallas Mavericks’de bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Kulüp Twitter’da, Dogecoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyurmasından bu yana ürün satışlarının %550 arttığını bildirdi. Ayrıca spor takımı, satışlardan gelen DOGE’leri de satmayacağını ve uzun vadede hodl edeceğini belirtti.

Ancak, benimsenmede yaşanan bu artış henüz sürdürülebilir bir boyuta ulaşmadı. Lau ayrıca kripto için şunları söyledi: 

“Dogecoin kod tabanında yıllardır herhangi bir güncelleme yapılmadığını ve aktif bir şekilde korunmadığını da belirtmek gerekiyor.”

Ayrıca Boggiano’ya göre, bazı traderler, Dogecoin’in bir şaka olarak yaratıldığı gerçeğini eğlenceli bir deney aracına, adeta bir kumar oyununa dönüştürüyor. Ve dolayısıyla DOGE bir rekabet aracı olarak kullanılıyor.

“Kripto topluluğu şaka olarak yola çıkan bu hikayeyi devam ettirmek istedi. DOGE’nin kripto topluluğu için, bir şaka olarak yaratıldığını biliyoruz. Bitcoin ile dalga geçmek için yaratıldı. Ancak, Bitcoin meşru bir varlık sınıfı olarak kendini kanıtladı. Bu nedenle bu, genel olarak kripto para birimlerinin özünü yeniden tanımlamanın bir yolu olabilir. “

DOGE bir kez daha pump and dump aracı olabilir mi?

Dogecoin geçmişte birçok kez pump ve dump için kullanılan bir araç oldu. Peki son yaşananlar da bundan ibaret miydi?

DOGE, belirli bir maksimum arza sahip olmayan, yaratılışı gereği büyük ölçüde enflasyonist bir kripto paradır. Bu da her yıl dolaşıma 5 milyar yeni tokenin girmesi demek. Esasen yüksek ve sürekli artan arz nedeniyle, token üzerinde her zaman aşağı yönlü bir baskı olmaya devam edecek.

Hepimizin bildiği gibi bir önceki piyasa çöküşü sırasında, Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm kriptolar çökerken; Dogeinanılmaz bir yükseliş kaydetmişti. Doge’de son zamanlarda yaşananlar üzerine Frank, ilginç bir noktaya dikkat çekti.

Son rallinin, en az “1,3 milyar dolar değerinde Dogecoin biriktiren ve short emirler açarak vadeli işlemler piyasasını manipüle eden tek bir kişi tarafından kontrol edildiğini belirtti. Burada balinanın amacı, 760 milyon doları aşan likidasyonlarda türev işlemlerin patlamasına yol açan negatif bir fonlama döngüsü yaratmaktı.

dogecoin piyasa Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?

Lightcrypto isimli bir Twitter kullanıcısına göre ise, bu balina DOGE’ye yönelik sosyal medya duyarlılığını ve coşkusunu beslerken birçok kez tokenin fiyatını yükseltti. Ve görünüşe göre, bu büyük oyuncu spot varlıklarını tasfiye ederek türev piyasasında 760 milyon doların üzerinde likidasyon yarattı. 

Berman ise duruma, bundan farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor:

“Dogecoin olayı, birkaç hafta önceki Reddit/GameStop hadisesine biraz benziyor. Son günlerde popülerligindeki artış, kısmen Coinbase’in halka arzına atfedildi. Oysa çoğu kriptonun da benzer bir sıçrama yapması gerekirken öyle olmadı.[…] Bitcoin’deki fırsatları kaçırmış gibi hisseden insanlar, belki de bunun kendileri için bir şans olduğunu düşündüler. “

Dogecoin’in fiyatı bu kez piyasa genelinde yaşanan büyük düzeltmeye ayak uydursa da tokenin, şaka parası olma statüsünün ötesinde bir kullanım bulduğu ve artık kripto para ekosisteminde gerçek bir büyüme gördüğü anlaşılıyor.

Nitekim, zirveyi gördüğü sıradaki piyasa değeri, Barclays ve Ford gibi uzun süredir faaliyet gösteren çok uluslu şirketleri bile geride bıraktı. Dogecoin’in sürdürülebilirliği hakkında konuşan Lau, ayrıca şunları söyledi:

“DOGE’nin piyasadaki gücünü asla küçümseyemem. Birçoğu için, sahip olduğu ya da ilk duyduğu kripto olabilir. Şimdi ise kripto topluluğunun da ötesine derinlemesine nüfuz eden birkaç tokenden biri. “

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dogecoin piyasa kurallarını altüst etti, şimdi ne olacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.