1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madenciliğinde Çin’i tarihi hatasından dolayı liderlik pozisyonunu ABD kaptı. Kazakistan olaylarının arsından Bitcoin merkezi daha da Batı’ya kayabilir.


Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Bitcoin ve kripto para piyasalarının değeri 2021’de 3 trilyon dolar büyüklüğe kadar ulaştı. Son günlerde kripto para piyasalarında yaşanan türbülansın etkisi ile toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar bandına kadar geriledi. Ancak Goldman Sachs gibi yatırım şirketlerinin tahminlerine göre kripto para piyasalarının değeri, yeni dijital ürünlerle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 7 trilyon dolarlık bir deve ulaşabilir.

Yeni nesil kripto ürünler arasında Non-Fungible Tokens, DeFi ve tokenizasyon dikkat çekiyor.

Kripto para piyasaları ile paralel büyüyen bir sektör daha var ki o da Bitcoin ve kripto para madenciliği. Madenciler çeşitli kompleks donanımlarla blockchain’ler üzerinde gerçekleşen işlemleri ağa kaydediyorlar: Madencilik jargonu ile Bitcoin ve kripto para kazıyorlar.

Son birkaç yıla kadar bu alanda Çin’in ezici üstünlüğü söz konusu idi. Öyle ki bu alanda Çin %75’lik monopol gücüne ulaştı. Ancak 2021’de Çin radikal bir karar alarak kendi toprakları üzerinde yapılan kripto para madenciliğini yasakladı. Sonrasında ise ciddi bir madenci göçü yaşandı. Madenciler girişimlerini ABD ve Kazakistan’a kaydırdı. Geldiğimiz noktada ise Bitcoin madencilik endüstrisinde lider güç ABD oldu. ABD’yi ise Kazakistan takip ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği nedir? Nasıl yapılır?

ABD son iki yılda Bitcoin madenciliğindeki oranlarını 8 kat arttırdı. Hali hazırda Bitcoin hash gücünün %35’ini ABD merkezli Bitcoin çiftlikleri üretiyor. İkinci sıradaki Kazakistan ise %18’lik bir güce sahip. Üçüncü sırada ise %11 ile Rusya geliyor.

Bitcoin'de liderliği Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Kazakistan olaylarının ardından madencilik dengeleri tekrardan karılıyor. Madencilik endüstrisinde son günlerde Almanya’nın da atak yaptığı gözlemleniyor. Almanya merkezli Bitcoin çiftlikleri yüklü miktarda Bitcoin madencilik donanımları satın alıyor.

Eğer Kazakistan’da politik istikrar sağlanamaz ise Kazakistan 2’ncilik konumunu kaybedebilir.

Kaynak

Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.