okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
66.769,84 USDT
eth
ETH
-0.17%
Ethereum
3.086,63 USDT
bch
BCH
-0.37%
Bitcoin Cash
464,76 USDT
xrp
XRP
-0.25%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.36%
Litecoin
83,84 USDT
bnb
BNB
-0.24%
Binance Coin
579,51 USDT
sol
SOL
-0.33%
Solana
168,87 USDT
avax
AVAX
0.34%
Avalanche
36,55 USDT
ada
ADA
-0.49%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
-0.34%
Poladot
7,17 USDT
doge
DOGE
-0.72%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-0.77%
Shiba Inu
0,00 USDT

Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madenciliğinde Çin’i tarihi hatasından dolayı liderlik pozisyonunu ABD kaptı. Kazakistan olaylarının arsından Bitcoin merkezi daha da Batı’ya kayabilir.


Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Bitcoin ve kripto para piyasalarının değeri 2021’de 3 trilyon dolar büyüklüğe kadar ulaştı. Son günlerde kripto para piyasalarında yaşanan türbülansın etkisi ile toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar bandına kadar geriledi. Ancak Goldman Sachs gibi yatırım şirketlerinin tahminlerine göre kripto para piyasalarının değeri, yeni dijital ürünlerle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 7 trilyon dolarlık bir deve ulaşabilir.

Yeni nesil kripto ürünler arasında Non-Fungible Tokens, DeFi ve tokenizasyon dikkat çekiyor.

Kripto para piyasaları ile paralel büyüyen bir sektör daha var ki o da Bitcoin ve kripto para madenciliği. Madenciler çeşitli kompleks donanımlarla blockchain’ler üzerinde gerçekleşen işlemleri ağa kaydediyorlar: Madencilik jargonu ile Bitcoin ve kripto para kazıyorlar.

Son birkaç yıla kadar bu alanda Çin’in ezici üstünlüğü söz konusu idi. Öyle ki bu alanda Çin %75’lik monopol gücüne ulaştı. Ancak 2021’de Çin radikal bir karar alarak kendi toprakları üzerinde yapılan kripto para madenciliğini yasakladı. Sonrasında ise ciddi bir madenci göçü yaşandı. Madenciler girişimlerini ABD ve Kazakistan’a kaydırdı. Geldiğimiz noktada ise Bitcoin madencilik endüstrisinde lider güç ABD oldu. ABD’yi ise Kazakistan takip ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği nedir? Nasıl yapılır?

ABD son iki yılda Bitcoin madenciliğindeki oranlarını 8 kat arttırdı. Hali hazırda Bitcoin hash gücünün %35’ini ABD merkezli Bitcoin çiftlikleri üretiyor. İkinci sıradaki Kazakistan ise %18’lik bir güce sahip. Üçüncü sırada ise %11 ile Rusya geliyor.

Bitcoin'de liderliği Dengeler değişti: Bitcoin’de liderliği ABD kaptı!

Kazakistan olaylarının ardından madencilik dengeleri tekrardan karılıyor. Madencilik endüstrisinde son günlerde Almanya’nın da atak yaptığı gözlemleniyor. Almanya merkezli Bitcoin çiftlikleri yüklü miktarda Bitcoin madencilik donanımları satın alıyor.

Eğer Kazakistan’da politik istikrar sağlanamaz ise Kazakistan 2’ncilik konumunu kaybedebilir.

Kaynak

Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2023-2025 ve BTC gelecek beklentileri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.