1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Coinbase’den şaşırtan Bitcoin itirafı!

Coinbase’den şaşırtan Bitcoin itirafı!

Coinbase’den şaşırtan Bitcoin itirafı!
0
koinmedya_telegram

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase ilk kez, bilançosunda yatırım olarak kripto para tuttuğunu açıkladı.

Coinbase bunu ilk kez açıklıyor!

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase, bilançosunda yatırım olarak kripto para tuttuğunu açıkladı. Ancak kripto paraların, toplam yatırım fonunda ne kadar yer tuttuğuna dair net bir açıklama yapmadı.

Coinbase’in 2012’de kurulduğundan bu yana bilançosunda kripto varlıklar bulundurduğu, şirketin kurumsal satış, ticaret, muhafaza ve özel hizmetler başkanı Brett Tejpaul tarafından yayınlanan bir makale ile ortaya çıktı. Tejpaul şunları yazdı:

“Coinbase, 2012’de kurulduğundan beri bilançosunda Bitcoin ve bazı altcoinler bulunduruyor. Ve kripto ekonomisinin uzun vadeli potansiyeline güçlü bir şekilde inandığımız için, kriptolara yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz.”

coinbase haberleri Coinbase'den şaşırtan Bitcoin itirafı!

  Coinbase Bitcoin’e yatırım yaptığını ilk kez kamuya açıklıyor gibi görünse de kripto borsaları zaten kripto para birimlerine doğrudan yatırımlarda destek sunduğu için, kripto takipçilerine, bu haber aslında sürpriz olmadı. 

Ayrıca Coinbase, birkaç şirketin Bitcoin’e yatırım yapmasına yardımcı olduğunu açıklamıştı. Şöyle ki; Tejpaul, firmanın, “dünyanın en büyük kurumlarından bazıları için 9 veya 10 haneli rakamlarda işlemler” gerçekleştirdiğini söyledi. Ntekim, şirket geçmişte MicroStrategy ve One River Asset Management’ın BTC’ye milyonlarca yatırım yapmasına da yardımcı oldu.

“daisyturkiye”

Coinbase’in tam olarak ne kadar Bitcoin ve kripto yatırımı olduğu bilinmiyor. Ama bu, yakında ortaya çıkabilir. Çünkü şirket, geçen yıl 18 Aralık’ta Nasdaq borsasında listelenmek için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), Form S1 başvurusunda bulundu.

Yani, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) halka arz için başvuruda bulundu. Piyasa ve diğer koşullara bağlı olarak başvurunun, SEC tarafından inceleme sürecini tamamladıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Coinbase, halka arzın ardından menkul kıymetler piyasasında listelenen ilk ABD merkezli kripto borsası olacak. Ve dolayısıyla S-1, Coinbase’in bilançosunda tuttuğu kripto varlıklar da dahil olmak üzere birçok ayrıntıyı ortaya çıkarabilir. 

coinbase haberleri

Bu arada Bitcoin’e yapılan kurumsal yatırımları takip eden bir web sitesi olan Bitcoin Treasuries’ten alınan veriler, Block.one, Tezos Vakfı, Bitfarms, Argo Blockchain, Riot Blockchain ve Maraton gibi birkaç kripto para birimi şirketinin yanı sıra kripto ile ilgisi olmayan bazı firmaların da bilançolarında Bitcoin tuttuğunu gösteriyor.

Kaynak

“daisyturkiye”

Coinbase’de Bitcoin boğalarını heyecanlandıran oranlar!

Derecelendirme kuruluşları tarafından en yüksek puanla değerlendirilen Coinbase Bitcoin Borsası, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Zira Coinbase’ın listeleyeceğini duyurduğu kripto paraların fiyatlarında ciddi değer artışları yaşanıyor. Bu olgu, zamanla kripto para piyasalarında “Coinbase Etkisi” olarak adlandırılmaya başlandı. Piyasada Coinbase’de listelenen kripto paraların ABD merkezli regülatif standartları yerine getirdiğine dair bir ön kabul hâkim.

Doğal olarak Coinbase, kripto para piyasalardan piyasa yapıcı bir rol üstlendi.  Yatırımcılar, Coinbase rasyolarını yakından takip ediyor ve Coinbase’den yayınlanan açıklamalara önem veriyor.

Son dönemde Coinbase rasyolarında gözle görülür önemli bir değişim yaşanıyor! Bu değişim Bitcoin boğalarını heyecanlandıracak cinsten.

Lütfen Bkz: Bitcoin hakkında herkesin merak ettiği soru CNBC manşetinde!

Son dönemde Coinbase borsasından ciddi miktarda Bitcoin çıkışı dikkat çekiyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju tarafından kamuoyu ile paylaşılan rasyoları aşağıda görüyoruz. Sadece 31 Ocak’ta Coinbase’den yarım milyar dolarlık Bitcoin (15,200 adet) çekildi. Ki Young Ju, bu Bitcoin’lerin tezgah üstü piyasalara çekildiğini düşünüyor.

coinbase haberleri Coinbase'den şaşırtan Bitcoin itirafı!

Tezgah üstü piyasalar (OTC) bireysel oyunculardan ziyade kurumsal oyuncuların işlem yaptığı piyasa olarak biliniyor. Ki Young Ju bu süreci kurumsalların Bitcoin topladığı şeklinde yorumluyor.

Bitcoin’lerin Coinbase’in sıcak cüzdanlarından emanet hesaplara ve soğuk cüzdanlara transfer edilmesi, kurumsalların Bitcoin’de uzun pozisyon aldıkları şeklinde de yorumlanabilir.

Ki Young Ju konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Fiyatların borsalarda belirlendiği düşünüldüğünde borsa harici yüksek işlem hacmi bullish bir sinyal olarak görülebilir. Bu işlemler OTC (tezgah üstü) işlemleri de içeriyor.”

Kaynak

Amerikalıların kriptoya ilgisi artıyor!

Son aylardaki hareketlilik ile beraber tüm gözleri üzerine çeken kripto para sektörüne, yatırım yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Coinbase kurucu ortaklarından Fred Ehrsam bu konuya dikkat çekerek, yaptığı paylaşım ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para varlığına sahip olan insan sayısın açıklıyor.

”Amerikalıların yaklaşık %10’u kripto para varlığına sahip.”

Amerika’nın 330 milyonluk nüfusu göz önünde bulundurulduğunda, ABD’de kripto paralara yatırım yapan insan sayısı 33 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Coinbase 40 milyon kullanıcıyı aştı!

Ehrsam’ın yukarıdaki Tweetini hiçbir anket sonucuyla desteklememesi, takipçilerinin bu bu konuya tedbirli yaklaşmasına neden oldu. Ancak artan Coinbase kullanıcı sayısı düşünüldüğünde, bu istatistik çokta abartı durmuyor.

2019 yılında yayınlanan Coinbase anketine göre, Amerikalıların %58’i Bitcoin’in farkındaydı. Kaliforniya, New Jersey ve Washington, kripto para birimi ekonomisine en yüksek katılım düzeyine sahip eyaletler olarak seçildi. Bu arada, Delaware eyaleti bir kullanıcı başına en yüksek kripto miktarına sahip eyalet seçildi.

coinbase haberleri Coinbase'den şaşırtan Bitcoin itirafı!

Son iki yılda, kripto para sektörüne büyük bir göç yaşandı ve Bitcoin aramaları son 3 yılın en yüksek zirvesine ulaştı.

Bu ayın başında dünyanın en prestijli kripto para borsası olarak bilinen Coinbase, kaçının Amerika’da olduğunu belirtmeden 43 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Birleşik Krallık ABD’i geçti!

Dünyanın finans merkezi olan Londra’ya ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, dijital devrimi de en önde yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Gemini’nin açıkladığı verilere göre İngilizlerin %13,5’inden fazlası kripto para sektörüne yatırım yapmış bulunuyor. U.Today tarafından bildirilen verilere göre ise bu oran finans merkezi Londra’da %30’lara çıkıyor.

Coinbase 2020 raporunu yayımladı!

Dünyanın en prestijli kripto para borsası Coinbase, 2020’ye Genel Bakış bültenini yayınladı. Yayınlanan bültende kripto para sektörünün 2020 yılını nasıl geçirdiği anlatılırken, kurumsallara ve Ethereum’a ayrı bir parantez açıldı:

”2020 yılı kripto para sektörünün olgunlaştığı bir yıl oldu. Özellikle kurumsalların kripto paraları önemli bir yatırım aracı olarak görmeye başlamaları, sektörün adeta çehresini değiştirdi.

Kurumsal müşterilerimiz 2020 yılında ağırlıkla Bitcoin satın alırken, Ethereum’a da artan bir talep vardı. Pek çok kurumsal müşterimiz, özellikle Ethereum 2.0 yükseltmesini dikkate alarak yatırımlarını ETH kanadına yaptı. Öyle ki Ethereum’a gösterilen bu ilgi, ETH’nin kar marjı bakımından Bitcoin’i geri bırakmasını ve 2020 yılını %487 artışla 745 dolarda tamamlamasını sağladı.”

coinbase haberleri Coinbase'den şaşırtan Bitcoin itirafı!

Yayımlanan incelemede, Ethereum’un hali hazırda devam eden ölçeklendirme sorununa dem vurulsa da ETH’nin, blockchain ve kripto para sektörünün geleceği için oldukça büyük bir potansiyel taşıdığı bildirildi.

Özellikle Ethereum’un DeFi projeleri için kilit rol oynadığı belirtilen raporda, geleceğin DeFi’lerde, DeFi’lerinde Ethereum sisteminde olduğu vurgusu yapıldı.

Dünya genelinde 43 milyon kullanıcısı ve 90 milyar doların üzerinde kripto varlığına sahip olan Coinbase’in bu raporunun, dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle kripto sektöründe yeniyseniz ve hangi koine yatırım yapacağınızı bilmiyorsanız Ethereum sizler için biçilmiş kaftan olabilir.

Coinbase IPO neden önemli?

ABD’nin bir numaralı kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) halka arz için 18 Aralık’ta başvuruda bulundu. Piyasa ve diğer koşullara bağlı olarak başvurunun, SEC tarafından inceleme sürecini tamamladıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Coinbase yönetimi, 8 milyar dolar değerindeki saygın borsayı halka arz etmek istiyor. Coinbase, şu ana kadar en büyük atılımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ABD’de bu tarz IPO girişimlerine katılım inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Örneğin; bu ayın başında halka arz edilen Airbnb’nin piyasa değeri, halka arz edildikten sonra 100 milyar doları aştı. Özellikle Bitcoin’in rekor üstüne rekor kırdığı bugünlerde atılan bu önemli adımın, Coinbase’i nereye taşıyacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Coinbase, halka arzın ardından menkul kıymetler piyasasında listelenen ilk ABD merkezli kripto borsası olacak.

Bu arada CoinMarketCap’e göre, en büyük ikinci kripto para borsası olan Coinbase Pro’nun 24 saatlik işlem hacmi, şu anda 2.5 milyar dolar civarında. Ayrıca platform, 35 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcıya ait 25 milyar dolardan fazla varlığa sahip. Coinbase’in 2018’deki değeri yaklaşık 8 milyar dolardı. Messari’ye göre, halka arzdan sonra Coinbase, 28 milyar dolarlık bir değere ulaşabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.