Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!

coinbase
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarında yeni bir dönüm noktası: Coinbase borsası gerekli izinleri aldı ve Nasdaq’da listelenmeye başlıyor.

Coinbase NASDAQ’da listelenmeye başlıyor!

Kripto para piyasalarında dün yeni bir milat yaşandı ve ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, halka açılıyor. Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan (SEC) gerekli izinleri aldı ve ABD’nin ikinci en büyük menkul kıymetler borsası olan NASDAQ’da listelenecek.

Coinbase hisseleri, NASDAQ’da A sınıfı klasmanında görücüye çıkıyor. Hisseler COIN simgesi ile listelenmeye başlayacak. İlk işlem 14 Nisan 2021’de başlayacak.  

ABD merkezli kripto parası Coinbase, derecelendirme kuruluşları tarafından en yüksek notu alan kripto para borsaları arasında yer alıyor. Coinbase borsasının ABD merkezli regülasyonlara en uyumlu borsa olduğu ileri sürülüyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonun (SEC) Coinbase’e gerekli lisanları vermesi artık iddiaların gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri


Başka bir kripto para borsası olan Binance’in kendine ait kripto parası olan Binance Coin, son dönemde ciddi değer kazanıyor. Binance Coin (BNB) bir menkul değer değil ama Binance borsasının başarılarından birebir etkileniyor.

Coinbase borsasının BNB gibi bir kripto parası yok. Ancak Coinbase borsasının hisseleri BNB gibi bir ivme yakalarsa ciddi biçimde prim yapabilir.

Aşağıdaki grafikte Binance Borsasının kripto parasındaki değer artışını görüyoruz.

coinbase haberleri Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!

Kaynak

Coinbase’de listelen 3 kripto para

Coinbase bugünden itibaren Coinbase.com’da ve Coinbase Android ve iOS uygulamalarında Ankr (ANKR), Curve DAO Token (CRV) ve Storj (STORJ)’i listemeye başladı.  Coinbase müşterileri artık ANKR, CRV ve STORJ ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilecek. ANKR, CRV ve STORJ, Coinbase destekli tüm bölgelerde mevcut olacak.

Coinbase Pro kullanıcıları 23 Mart’tan itibaren hesaplarına ANKR, CRV ve STORJ göndermeye başlamıştı. Alım satım işlemlerinin 26 Mart’ta başlayacağı duyurulmuştu. Müşteriler bugünden itibaren Coinbase’de bu üç coin ile ilgili tüm işlemleri yapabilecek.

Ankr (ANKR)

ANKR, geliştiricilerin çeşitli blok zincirleri dağıtmasını ve kullanmasını kolay ve uygun maliyetli hale getirmeyi amaçlayan dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. Ankr’in amacı dünyanın her yerine dağılmış veri merkezlerindeki atıl işlem gücünü kullanarak uygun maliyetli bulut bilişim hizmeti sunmaktır. ANKR token, düğüm dağıtımı gibi Ankr üzerindeki hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilir ve ayrıca ağ katılımcıları için bir teşvik görevi görür.

Curve (CRV) DAO Token

CRV, merkezi olmayan bir değişim ve otomatik piyasa yapıcı protokolü olan Curve.fi’ye güç veren bir tokendir. Protokol, benzer ERC-20 jetonları, birincil olarak stabilcoinler (USDC ve DAI gibi) ve Ethereum tabanlı Bitcoin jetonları (WBTC ve renBTC gibi) arasında geçiş yapmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

STORJ

STORJ, Tardigrade adlı merkezi olmayan bir bulut depolama ağına güç veren bir tokendir. Bir kullanıcı Tardigrade’e bir dosya yükledikten sonra, her dosyanın parçaları küresel bir bağımsız düğüm ağına dağıtılır. Birisi dosyayı indirmek istediğinde, güvenli bir şekilde yeniden derlenir ve indirilmeye hazır hale getirilir. Bu, herkesin merkezi olan  bir veri merkezine güvenmek zorunda kalmadan Tardigrade’de dosya depolayabileceği anlamına gelir. Kullanıcılar ayrıca kullanılmayan sabit disk alanı ve bant genişliği dahil olmak üzere ağa kaynak sağlama karşılığında STORJ tokenleri kazanabilirler.

Bkz: Ankr, Ankr haberleri ve son dakika gelişmeleri

Coinbase, müşterilerden aldıkları en yaygın taleplerden birinin Coinbase’de daha fazla kripto para alıp satabilmek olduğunu, kısmen daha fazla kripto para biriminin eklenmesini hızlandırmak için ANKR, CRV ve STORJ’ u listelediklerini ifade etti. Ayrıca, insanların kripto para birimlerini anlamasına ve keşfetmesine yardımcı olacak yeni araçlara yatırım yaptıklarını belirtti. Bilgilendirici varlık sayfalarının yanı sıra, kripto ile ilgili genel soruları yanıtlamak için Coinbase web sitesinde yeni bir bölüm açtı.

Kaynak

Coinbase haberleri: ABD’nin en büyük kripto borsası halka arz edilecek

Bloomberg’de yer alan habere göre, ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase Global Inc nisan ayında halka arz yapmaya hazırlanıyor. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geleneksel bir halka arza alternatif olarak, şirketin menkul kıymetler piyasasında doğrudan listelenmek için yaptığı başvuruyu inceliyor.

coinbase haberleri

Bu hafta Coinbase’in finansörleri, listelenme sonrası işlem yapmak üzere 114,9 milyon hisse için başvuruda bulundu. Doğrudan listelemede, yatırımcılar, belirli bir süre elde tutma zorunluluğu (genellikle böyle bir halka arzda bu süre altı ay kadar) olmayacak. Şirket hisseleri alım satıma açılır açılmaz, yatırımcılar isterlerse varlıklarını satmaya başlayabilecekler.

Çarşamba günü yapılan resmi bir başvuruya göre, işlem görecek firmalar arasında Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi yatırım firmalarının hisseleri de yer alıyor.

Yapılan başvuru, Coinbase hisselerinin bu yıl özel işlemlerde 200 dolardan 375,01 dolara yükseldiğini gösteriyor. Ocak ayından 15 Mart’a kadar olan işlemlerde hisse başına ortalama fiyat 343,58’$ olarak hesaplandı ve bu da Coinbase’e, pazartesi günkü toplam hisse sayısına bağlı olarak, yaklaşık 67.6 milyar$’lık bir halka açık piyasa değeri sağlayacak. 

Bu ay listelenen Spotify Technology SA, Slack Technologies Inc., Asana Inc., Palantir Technologies Inc. ve Roblox Corp. gibi daha önceki tüm listemeler New York Borsası’nda olduğu için, bu girişim Nasdaq’ta yer alan ilk büyük doğrudan listeleme olacak. 

Bu arada Coinbase’in en son finansal raporlarında, şirketin kârâ geçtiği ortaya çıktı. Bu da şirketi, halka arz yapan birçok girişimden ayırıyor. Coinbase’in değeri, şimdiden iki katından fazla artarak 1.14 milyar$’a yükseldi. 

ABD’nin bir numaralı kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) halka arz için 18 Aralık’ta başvuruda bulundu. Piyasa ve diğer koşullara bağlı olarak başvurunun, SEC tarafından inceleme sürecini tamamladıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Coinbase, halka arzın ardından menkul kıymetler piyasasında listelenen ilk ABD merkezli kripto borsası olacak.

Kaynak

Coinbase primi sadece Bitcoin’de etkili olmuyor! Bir altcoin için de geçerli (19 Mart 2021)

Coinbase Primi ya da Coinbase Premium son günlerde kripto para piyasalarında en çok konuşulan konuların birisi haline geldi. Bitcoin ve kripto para analistleri, çalışmalarında ve öngörülerinde Coinbase Primlerine bakmayı ihmal etmiyor.

Bitcoin’in yükselen trende devam ettiği dönemlerde Bitcoin Coinbase Primi 1’den büyük (diğer hesaplamalarda pozitif) değer alıyor. Coinbase Primi oldukça basit bir matematiksel formülden elde ediliyor.

Coinbase Primi 1: (Bitcoin Coinbase fiyatı)-(Bitcoin Binance fiyatı).

Coinbase Primi 2: (Bitcoin Coinbase fiyatı)/(Bitcoin Binance fiyatı).

Kurumsal firmalar Bitcoin piyasalarına ya OTC (tezgah üstü) piyasalardan ya da Coinbase gibi görece regüle olmuş kripto para borsalarından giriş yapıyor. Coinbase, ABD regülasyonları ile uyumlu ve standartları yerine getiren kripto para borsaları arasında olduğu kabul ediliyor. Birçok derecelendirme kuruluşu tarafından Coinbase, en kaliteli kripto para borsası olarak seçildi.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Yukarıdaki nedenlerden ötürü Bitcoin fiyatları, Coinbase borsasında diğer kripto para borsalarına göre daha yüksek olabiliyor. Bu durum hem kurumsalların kripto para piyasalarına giriş yaptığı anlamına gelebilir hem de Bitcoin’in yükselen trende devam edeceği anlamına.

Son günlerde oldukça popüler olan bir kripto paranın da Coinbase Priminin yüksek olduğu gözlendi. Gerçi bu kripto para Coinbase Pro’da daha yeni listelenmeye başladı. Bu kripto para; Cardano (ADA).

Aşağıdaki grafikte Cardano Coinbase Primi değerlerini görüyoruz. Prim değeri 1.39’a kadar çıktı.

coinbase haberleri Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!

Cardano Coinbase Priminin pozitif olması 3 şekilde yorumlanabilir

  1. Kurumsallar Cardano satın alıyor.
  2. Cardano’da yükselen trend devam ediyor.
  3. Cardano’nun Coinbase’de listelenmesinin geçici etkisi

Dileriz ilk 2 madde geçerlidir. Ancak Cardano’nun bir düzeltme yaşadığını da belirtmek isteriz. Aşağıdaki grafikte Cardano (ADA) fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

coinbase haberleri Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!

Kaynak

Coinbase Cardano’yu listeliyor!

Sektörün en eski altcoinlerinden biri olan Cardano (ADA) sonunda Coinbase’de listelenmeye başlıyor. Kısa süre önce Coinbase’den yapılan duyuruya göre ADA, 18 Mart’ta Pasifik saat dilimine göre saat 9’da Coinbase’de listelenmeye başlayacak.

”Bugünden itibaren, ticaretin desteklendiği bölgelerde yaşayan kullanıcılarımız, ADA’larını Coinbase’e transfer edebilir. Şimdilik hiçbir al-sat işlemi yapılamaz. Likidite koşulları sağlandığı taktirde 18 Mart günü saat 9’da Cardano ticaretini başlatacağız.”

Yapılan açıklamaya göre Cardano, ADA-USD, ADA-BTC, ADA-EUR ve ADA-GBP ticaret çiftleriyle Coinbase’de listelenecek.

Özellikle Mary yükseltmesiyle dikkatleri üzerine çeken Cardano, Coinbase listelenme haberiyle yeniden kripto sektörünün viral konularından biri haline geldi. Yapılan duyurunun ardından %20’ye yakın değer kazanan ADA’da, değerlenmenin sürmesi bekleniyor.

Mary yükseltmesiyle çok zincirli bir yapıya bürünen ADA, bu yükseltmeyle beraber bünyesinde NFT (Non Fungible token) koinlerin üretilmesine de imkan sağlayan bir takım geliştirmeler yaptı. 2021 yılının NFT yılı olacağını önceden kestiren ve bu özelliği bünyesine katmakta gecikmeyen Cardano, aldığı Coinbase desteği ile birlikte önümüzdeki süreçte çok farklı yerlere gelebilir.

Coinbase’de listelenmesi muhtemel diğer koinler!

Coinbase’den yapılan listeleme duyurusu sayfasında, üzerinde çalışılan ve önümüzdeki süreçte Coinbase’de listelenmesi muhtemel olan kripto paralarında bir listesi yayımlandı.

Yayımlanan listeye göre Coinbase önümüzdeki süreçte Ampleforth, Band Protocol, Balancer, Blockstack, Curve, Fetch.ai, Flexacoin, Helium, Hedera Hashgraph, Kava, Melon, Ocean Protocol, Paxos Gold, Reserve Rights, tBTC, The Graph, THETA, UMA, ve WBTC gibi kripto paraları listeleyebilir.

coinbase haberleri Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!

Coinbase etkisi nedir?

Coinbase’in radarına giren ve listeleyeceğini açıkladığı kripto paraların fiyatlarında olağan üstü değer artışları yaşanıyor. Bu kripto paralar CoinMarketCap’te sıraları üçer-beşer atlıyor. Coinbase’in kripto para piyasalarındaki bu etkisi Coinbase Etkisi olarak adlandırılıyor.

Coinbase primi nedir?

Bitcoin fiyatları Coinbase borsasında diğer borsalara nazaran daha yüksek olabiliyor. Aradaki pozitif fark, Coinbase primi olarak adlandırılıyor. Coinbase primi hesaplamalarında genellikle Bitcoin fiyatlarının Coinbase ve Binance borsalarındaki fark dikkate alınıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dönüm noktası: İlk kez bir kripto para borsası, menkul kıymetler borsasında listeleniyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.