BTC : 83301 ₺ ETH : 2849 ₺ XRP : 1.881 ₺ LTC : 359.9 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5846 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin Merkez Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak”

Çin Merkez Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak”

Çin Merkez Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak”
0

Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak. Bu yönde bir açıklama Çin merkez bankası üst düzey yetkilisinden geldi. Çin’in uzun süredir merkez bankası dijital parası üzerinde çalıştığı biliniyor.


Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak

Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (ÇHB) Başkan Yardımcısı Mu Changchun, ülkenin ulusal parası Yuan’ın dijital versiyonunun Bitcoin (BTC) ve stabil coinlerden farklı olacağını söyledi.

Çin medyasından Güney Çin Sabah Postası, 22 Aralık’ta merkez bankası yetkilisinin dijital yuan ile ilgili açıklamalarına yer verdi. Mu Changchun aynı zamanda ÇHB’de dijital para bimimi araştırmaları enstitüsünün de başkanı. Mu, Çin’in dijital parasının Yuan’ın farklı bir türü olacağını belirtti. Ayrıca değer konusunda da spekülasyonlar yapılamayacağını da kaydediyor. Bu dijital yuan bir sebet para birimi tarafından da desteklenmeyecek.

Mu şöyle açıkladı: “Bu para birimi spekülasyonlar için değil. Bitcoin ya da diğer stabil coinlerden çok farklı. Bunların değeri üzerinde spekülasyonlar yapılabilir ve bir para birimi sepetinin desteğine ihtiyaç duyuyorlar.”

koinmedya_brave

İlgili – Çin, kendi dijital para birimini oluşturan ilk ülke oluyor: DCEP coin

Mu yakın zamanda Çin’in yeni ulusal dijital parasının iki katmanlı sistemde faaliyet göstereceğini bildirmişti. Üst katmanda ÇHB var. Bu merkezli sistemin ikinci katmanında ise ticari bankaların faaliyet göstermesine izin veriliyor.

ÇHB, yüklü miktarda işlemlerin sınırlandığı testlere başlıyor

ÇHB, Kasım’da yaptığı açıklamada, dijital para için denemelere başlayacağını duyurmuştu. Bunun için pilot bölge olarak Çin’in Hebei ile Zhejiang eyaleti ve Shenzhen şehri seçildi. Denemeler iki yıl boyunca uygulanacak. Ancak bu deneme sırasında yüklü miktardaki işlemlere sınırlama konuluyor.

Mu ayrıca kendi dijital parasını çıkararak nakit paraya savaş açma gibi bir niyetleri olmadığına da açıklama getirdi. Buradaki amaç, kağıt Yuan’a tamamlayıcı olacak yeni bir para birimi çıkarmak.

İlgili – Tron’u öven Çin, Justin Sun’ın hesabını kapattı

Dijital yuanın gerçek dünya testi

Bu arada Çin merkez bankası dijital parayı çıkarma çalışmalarında tam hız ilerliyor. Bu para aynı zamanda ABD Doları’na karşı bir meydan okuma olarak da görülebilir. Bu Çin merkez bankası dijital parasının ilk gerçek dünya testinin ise 2019 yılı bitmeden başlaması bekleniyor. ÇHB’nin gözetiminde, dört büyük banka ve Çin Telekom gibi başlıca ticari kuruluşların da katılımı ile dijital para ödemeleri testleri yapılacak.

Kaynak