BTC : 20.25 ₺ ETH : 80507 ₺ XRP : 62.04 ₺ LTC : 0.00632 ₺ USDT : 44.24 ₺ XLM : 521.7 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. China coin Bitcoin’den farklı olacak

China coin Bitcoin’den farklı olacak

China coin Bitcoin’den farklı olacak
0

Çin’in piyasaya sürmeyi planladığı China Coin birçok açıdan Bitcoin’den farklılık gösteriyor. Haberimizin içeriğinde Bitcoin ve Çin’in resmi kripto parası arasındaki farkları veriyoruz.


China coin’in Bitcoin’den farkı

İlk devlet destekli kripto parayı büyük ihtimalle Çin piyasaya sürecek. Çin’in piyasaya süreceği para birimi için henüz net bir isim zikredilmiyor: China Coin, dijital yuan ya da DCEP (Digital Currency Electronic Paymet: Dijital para birimi elektronik ödeme) isimleri şu ana kadar farklı kaynaklarca kullanıldı.

CoinMarketCap’te Bitcoin dahil 4 binin üzerinde kripto para listeleniyor. Ancak hiçbiri dijital yuan kadar merak edilmedi. Çünkü ilk kez bir devlet kripto para piyasaya sürüyor. dijital yuan’i sadece yatırımcılar değil devletler de merakla bekliyor. Sırada ABD, Avrupa Birliği, Japonya, İsviçre ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülke bekliyor ve yerel para birimini dijitalleştirmeyi planlıyor. Bu nedenle China Coin’in süreci devletler tarafından da ilgi ile takip ediliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin altına benziyor, hisse senetlerine değil

koinmedya_brave

Dijital Yuan için Kasım 2019’da piyasaya sürüleceği ileri sürülmüştü ancak bu iddianın kısa sürede dedikodu olduğu ortaya çıktı. Bu süreç 2020’ye sarktı. Matthew Graham, bugün dijital yuan’ın teknik altyapısı ile alakalı önemli bir veri paylaştı. Bu veriden China Coin’in Bitcoin’den ciddi farklılıklar barındırdığını öğreniyoruz.

  • İlk olarak dijital yuan merkezi bir blockchain’e sahip Bitcoin gibi merkezisyetsizlik söz konusu değil.
  • Dijital yuan, Alipay gibi üçüncü taraflara ihtiyaç duymayacak. Direkt bankanotların yerini almaya aday. Bitcoin ise dolar ve euro gibi para birimlerine çevrildikten sonra kullanılıyor.
  • Gizlilik ve mahremiyet konusunda dijital yuan, Bitcoin gibi olmayacak. Parasal işlemler ve harcamalar takip edilebilecek.
  • Merkez bankası para politikaları çerçevesinde arzı kontrol edilebilecek. Oysa Bitcoin’in arzı kontrol edilemiyor.
  • Bitcoin gibi China Coin’in sınırlı bir arzı yok.
  • Dijital yuan değer açısından Bitcoin’e göre daha istikrarlı olacak

Lütfen Bkz: Halving öncesi Bitcoin 13 bin dolara yükselebilir mi?

Kaynak

Etiketler: