BTC : 84270 ₺ ETH : 2807 ₺ XRP : 2.055 ₺ LTC : 398.5 ₺ USDT : 7.31 ₺ XLM : 0.7383 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Cardano sonunda büyük güncellemesini gerçekleştirdi: İşte bilmeniz gerekenler

Cardano sonunda büyük güncellemesini gerçekleştirdi: İşte bilmeniz gerekenler

Cardano sonunda büyük güncellemesini gerçekleştirdi: İşte bilmeniz gerekenler
0
huobi_koinmedya

Uzun süredir üzerinde yoğun emek harcanan Cardano güncellemesi tamamlandı. Cardano Shelley artık faaliyette. Cardano Shelley nedir? Ne gibi yenilikler getiriyor?


Cardano güncellemesi gerçekleşti

Cardano yol haritasında belirttiği Shelley aşamasını tamamladı. Cardano blockchain, Byron ağından Shelley ağına taşındı. Byron ağını kuruluş aşaması olarak tanımlayan Cardano, Shelley aşamasını merkeziyetsizlik aşaması olarak tanımlıyor. Cardano yol haritasında 5 aşamadan bahsediliyor. Shelley’den sonra Goguen (akıllı sözleşmeler), Basho (ölçeklendirme) ve Voltaire (yönetim) aşamaları geliyor.

Shelley güncellemesine damga vuran anahtar keline “staking”. Cardano Shelley hardfork’u ile blockchain’ini Byron’dan Shelley’e taşıdı.

Shelley’de Cardano blockchain’i PoW (iş yükü) tipi madencilikten PoS (varlık yükü) tipi madenciliğe geçiş yaptı. PoS tipi madencilikte madenciler faaliyetlerine devam etmek için Cardano blockchain’ine Cardano (ADA) coin stake etmesi gerekiyor. Bu ADA coinler sayesinde sistemin finansal güvenliği sağlanmış olacak. Ayrıca Cardano, Shelley ile PoW tipi madenciliği hantallığından ve neden olduğu yüksek maliyetten kurtulmuş oluyor.

koinmedya_brave

Hali hazırda Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi kripto paralar PoW tipi madencilikte işletiliyor. Bitcoin yıllık Avusturya ekonomisine denk elektrik tüketiyor ayrıca yüklü miktarda donanım sarfiyatına neden oluyor.

PoS tipi madenciliğin Cardano’ya birçok katkısı var:

  • Öncelikle madencilerin sisteme stake ettikleri ADA coin sayesinde piyasadaki ADA arzı azalacak.
  • Cardano ağı daha hızlı hale gelecek. Cardano Shelley ile daha ölçeklendirilebilir.
  • Cardano Shelley’de işletim maliyetleri daha ucuz.
  • Cardano Shelley ile daha merkeziyetsiz.

Cardano, kripto paralar içerisinde PoS devrimini gerçekleştiren ilk kripto paralardan oldu. Eğer Cardano başarılı olursa zamanlar diğer blockchain’ler de PoS tipi madenciliğe geçiş için kollarını sıvayacaktır.

Piyasa Cardano Shelley güncellemesi öncesinde fiyatlandırmıştı. Haziran ayına 7.5 cent civarından giren ADA/USD paritesi 1 ay içerisinde %100’ün üzerinde değer kazanarak 15 cent’in üzerine çıktı. ADA yazının kaleme alındığı saatte ise 14.1 cent civarında işlem görüyor.

koinmedya_brave

Kaynak