1. Home
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. Büyük Ethereum madencisinden şok ETH 2.0 kararı! Tehlikeye dikkat çekti

Büyük Ethereum madencisinden şok ETH 2.0 kararı! Tehlikeye dikkat çekti

Büyük Ethereum madencisinden şok ETH 2.0 kararı! Tehlikeye dikkat çekti
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum yatırımcıları yaklaşan ETH 2.0 güncellemesi ile ilgili heyecanlı. Ancak öyle görünüyor ki madenciler bu gelişme konusunda mutlu değil. Sonuçta ağın bölünmesi tehlikesi konuşuluyor.


Büyük Ethereum madencisinden şok ETH 2.0 kararı! Tehlikeye dikkat çekti

Ethereum yatırımcıları sabırsızlıkla ETH 2.0’ın başlamasını bekliyor. Yaklaşan güncelleme ile Ethereum ağının proof of work (PoW – iş kanıtı) konsensüs algoritmasından proof of stake (PoS – hisse ispatı) modeline geçmesi planlanıyor.

Güncellemeden sonra Ethereum ağında işlemlerin doğrulanması için artık madencilerin yaptığı çalışmaya ihtiyaç olmayacak. Bunun yerine topluluğun ellerindeki ETH tokenleri çeşitli havuzlara stake etmesi bekleniyor. Böylece Ethereum ağında güvenlik ve tam anlamda merkezsiz yapı sağlanmış olacak.

İlgili – Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?

Ethereum madencileri ETH 2.0’a karşı

Ethereum

Tabii tüm Ethereum meraklıları ETH 2.0 güncellemesi konusunda mutlu değil. Yerel medya kuruluşu Bits.media’da yer alan habere göre, Chandler Guo ismi verilen bir Ethereum madencisi, ETH 2.0’a geçmeme kararı almış.

Tabii bu da anlaşılabilir bir durum. Çünkü, kripto para madenciliği gelir sağlayan büyük bir sektör haline geldi ve insanların da bu mesleklerini terk etmesi zor.

Madencilik donanımı almak için milyonlarca dolar harcandı ve bazı insanlar da kripto madenciliğinin tam zamanlı bir iş olmasını istiyor. Bundan dolayı da birçok madencinin PoW sisteminden PoS konsensüs mekanizmasına geçmesi zor olacak.

İlgili – Ethereum fiyatının ulaştığı yeni kritik destek: Güncel ETH teknik analizi

Ethereum ağının bölünme ihtimali

Guo aynı zamanda Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, PoW sisteminden PoS konsensüs mekanizmasına geçişle birlikte, yeni bir Ethereum ağı hard forku için hazırlık yaptığını da bildirdi.

Tabii bu açıklama birçokları için şoke edici olabilir. Yine de daha öncede ETH 2.0’ın başlaması ile Ethereum ağının bölünebileceği tahminleri yapılıyordu. Kısa süre önce benzer bir tahmini kripto para borsası BitMEX’ten analistler dile getirmişti. Söz konusu analistler, yeni bir PoW Ethereum ağının doğabileceğini belirtiyor. Yine de onlara göre bu yeni Ethereum blockchain ağı azınlıkta kalacak. Hem de bazı fırsatları da beraberinde getirmesine rağmen.

Ethereum’un PoW’da PoS’a geçişi şimdiye kadar çok sayıda gecikme ile yüzleşti. Ethereum’un kilit geliştiricilerinden olan Tim Beiko ise bu geçişin yıl sonu olmadan gerçekleşeceğini söylüyor.

Kaynak