1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain teknolojisi hangi alanlarda kullanılabilir?

Blockchain teknolojisi hangi alanlarda kullanılabilir?

Blockchain teknolojisi hangi alanlarda kullanılabilir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişimiyle birlikte dilimize pek çok yeni kelime girmeye başladı. Çok önceleri android nedir bilmezken, şimdi küçük bir çocuğa bile  sorsanız size ne olduğunu söyler. Blokchain kelimesi de kısa bir süredir kullanmaya başladığımız bir kelime ve bitcoin ile özdeşleşmiş durumda. Ancak Bitcoin dışında da blokchain teknolojisinin çeşitli kullanım alanları var. Nedir bu kullanım alanları ve bu teknoloji bize daha neler gösterecek? Bu yazımızda kısaca blockchain teknolojisinin çeşitli kullanım alanları konusuna değineceğiz.


Blockchain Teknolojisinin Çeşitli Kullanım Alanları

Eğer ekranı olan bir elektronik cihazınız varsa, muhtemelen bitcoin ve blockchain kelimelerini ekranda görmüşsünüzdür. Hatta bir radyonuz ya da gazeteniz varsa büyük ihtimalle kripto para ve blockchain hakkında haberler okumuş ya da duymuşsunuzdur. Blockchain o kadar popüler oldu ki pek çok firma yeni iş modellerini bu teknoloji uyarlamak için çalışıyor.

Ayrıca bakınız: Blockchain Nedir?

Peki, ismini long İsland Iced Tea‘den Long Blockchain’e çeviren firmayı duymuş muydunuz? Değişikliği Yaptıkları zaman o kadar çok yatırımcı yüklendi ki birden değeri % 500 arttı. Ne yazık ki sadece bir isim değişikliği işin kalitesini ortaya koymadığı için bu firma şu anda Amerika hükümeti tarafından sahtekarlık soruşturması altına alınmış durumda.

Bitcoin: Blockchain ve Diğer Yanlış Hesaplamalar

Medyada genellikle blockchain ile Bitcoin kelimelerini aynı paragrafta görürsünüz ve her iki kelime de birbiriyle ilişkilendirilir. Fakat gerçek şu ki Bitcoine blockchain olmadan sahip olamazsınız. Bitcoin ve diğer kripto paraların belkemiği blockchain teknolojisidir ve onun sağlam kayıt tutma becerisidir.

Platformun, kamu ve özel ağlarda basit bir şekilde görülebilmesi paylaşılabilmesi onun, hesap defteri ve veri yönetiminin gerektirdiği her durumda çok çeşitli çözümler üretmesine yol açıyor. Mesela sadece Facebook’u düşünün, onun için ticari işlemlerde veri yönetimi çok önemlidir. Ayrıca işin eğlenceli bir yanı da Bitcoinin boğuşup durduğu ayı ve boğa yarışlarından daha fazla eğlenceyi blockchainin sunabilmesidir.

Blockchain Ulaşım Endüstrisi ile Beraber Hareket Ediyor

Şunu kabul etmek lazım, uzun yıllardır ulaşım teknolojilerinde büyük çaplı gelişmeler yaşanmadı. Tabii ki sürücüsüz araçların çok yakın zamanda karşımıza çıkmasını bekliyoruz.  Ve birçok ulaşım firmasının bilgisayar kullanması da önemli bir nokta ancak çok dikkatlive özenli bir şekilde kayıt altına alınması gereken çok önemli birçok ticari işlerde hala el yazılı belgeler kullanılmasını görmek çok şaşırtıcı.

Blockchain teknolojisi ulaşım ticaretine ve müşterilerine cok etkili yeni bir dünyanın kapısını açabiliyor. İşlem onayları özel blcokchainde yazılıyor ve anında güncelleniyor ve müşteriler kolaylıkla güvenli bir platformda ve gerçek bir zamanda kargolarını takip etmek için sisteme girebiliyor. İşlemler ve filo yönetimi  kayıtları güvenli bir şekilde saklayarak ama işi yapmak için ihtiyacı olan her kişiye erişim imkanı sağlayarak blockchain teknolojisinden çok etkili bir şekilde faydalanabiliyorlar.

Dijitale karşı- geleceğin büyük eSport Arenası

Sporcuların Doritos ve mountain dew ile enerji topladığı dünyaya hoşgeldiniz. e-Spor ticaretinin değerinin 1.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve endüstrinin katılımcıları teknolojiyi her yerde kucaklamaya hazırlar.Turnuvaların çoğu, ödül olarak Bitcoin veriyor. Tabii ki yenilikçi treni durdurmak mümkün değil.

Şu an, blockchain teknolojisi dijital, karta dayalı oyunların ticareti için kullanılmaya başlandı. Nadir parçaların yönetilmesi ve doğru toplanıp doğrulanmasını sürdürebilmek için gereken güvenlik ve entegrasyonu blockchain sağlayabiliyor “gods unchained ” oyununun oyuncuları kartlarını platformun blockchainden alıyorlar ve yönetiyorlar. Bu tür gelişmeler blok oyunları için fazla beyin temelli oyunların başlangıcı olabilir mi ?

Kore’de Sevgi Nefret İlişkisi

Bitcoin konusuna gelince Güney Kore çok da fazla şanslı değildi büyük bir hackleme işinde çok büyük miktarda Bitcoin kayboldu. Üstelik, bu yılın başlarında hükümet Kripto para ticaretini yasaklama üzerinde git geller yaşadı. Ancak iş blockchain teknolojisine gelince Güney Kore blockchani stok ve güvenlik yatırımları için bir platform olarak kullanmanın yollarını arıyor.

Bir Sonraki Aşamada Ne Var Biliyor musunuz?

Blockchain mühendisleri gerçektir ve blockchain gerçek bir iştir ve bu gerçek işe talepte çoktur. Büyük bir firmalar topluluğu blockchain teknolojisinin çeşitli kullanım alanları konusunda araştırmalarına devam ediyor. Muhasebede Wi KPMG diyor ki 2017’de tamamen harcanmış olan sermaye tekrar geri kazanıldı. Bunun anlamı, biz Blockchainin yüzeyini tırmalamaya başladık ama daha sonra ne olacak? Tek cevap gökyüzünün sınırlarıdır.

Bu yazımızda kısaca blockchain teknolojisinin çeşitli kullanım alanları konusuna değindik. Yorumlarınızı bekliyoruz.