BTC : 82571 ₺ ETH : 2784 ₺ XRP : 1.856 ₺ LTC : 355 ₺ USDT : 7.648 ₺ XLM : 0.568 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Global belirsizlik ortamında Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne?

Global belirsizlik ortamında Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne?

Global belirsizlik ortamında Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne?
0

Global belirsizlik ortamında Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne? Bir uzmana göre altın ve BTC gibi az bulunan varlıkların değerini belirleyen temel faktör, onları elde etmek için harcanan enerji miktarı.


Global belirsizlik ortamında Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne?

2020’nin ilk üç ayı her yönüyle sürprizlerle dolu oldu. Yıla ABD ile İran arasındaki jeopolitik gerginlik ile başladık. Şimdi ise COVID-19 pandemisi ile karşı karşıyayız. Bu da çoğu ekonomiyi zora soktu. Artan global belirsizlik ortamında yatırımcılar bazı varlıklara kurtarıcı gözüyle bakmaya başlıyor.

Büyük yatırımcılar için likidite krizi, ayın başlarında birkaç saat içinde Bitcoin’in fiyatını önemli ölçüde düşürmüştü. Bu durum karşısında, hangi varlıkların yatırımcılar için kurtarıcı görevi görebileceği konusu bir kez daha tartışmaya açıldı. Parallax Digital kurucusu ve CEO’su Robert Breedlove, “Bitcoin Echo Chamber”in son bölümünde, piyasada artan belirsizlik ortamı hakkında yorumda bulundu. Ayrıca burada Bitcoin ve altının rolü ile ABD dolarına akının ne anlama geldiğine de değindi.

İlgili – Peter Brandt: Altın ve Bitcoin felaketlere karşı sigorta poliçesi

koinmedya_brave

Breedlove şunları söyledi: “Güvenli limana yelken açma konusunda, dünyadaki belirsizlik arttıkça varlıkları nakde çevirme konusunda seçenek çoğalıyor. Önünüzde ne olduğu konusunda daha emin değilsiniz, bu yüzden yavaşlayacaksınız, böylece daha fazla seçeneğe sahip olacaksınız. Bu yavaşlama temelde bir nakit birikimidir. İster iyi isterse de kötü olsun, şu anda ABD doları dünyanın en likit aracı.”

Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne? Altın, her zaman güvenli liman varlık olarak görülüyor. Değerinin arkasındaki nedenleri inceleyen Breedlove, altın ve Bitcoin’in az bulunma ile ilgili özelliklerine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, altın gibi varlıkların değeri, onu üretmenin maliyeti tarafından belirlenir.

İlgili – Altın ve Bitcoin aynı anda 1000 dolara düşer mi?

Breedlove şöyle diyor: “Aslında değeri belirleyen kendi başına altının kıtlığı değil. Aslında onu elde etmek için gereken enerji burada önemli faktör. Bitcoin için de aynı şey geçerli. Onu elde etmek için gereken enerji onun değerini belirler. Ekonomiye farklı bir bakış açısı bu. Emtia fiyatları marjinal üretim maliyetlerini birleştirme eğilimi gösterir.”

Parallax Digital kurucusu ve CEO’su Robert Breedlove’e göre bu durum Bitcoin için de geçerli. Hash oranı arttıkça madencilik piyasasından rekabet artar. O zaman daha değerli hale gelir.

Global belirsizlik ortamında Bitcoin'in değerini belirleyen şey ne? Bir uzmana göre altın ve BTC gibi az bulunan varlıkların değerini belirleyen temel faktör, onları elde etmek için harcanan enerji miktarı.

 Bitcoin’in değerini belirleyen şey ne? Kaynak: Coinmetrics.io

Coinmetrics’in verilerine göre Bitcoin’in zorluk derecesi sürekli bir artış gördü. Buna rağmen son yaşanan fiyat düşüşü ile zorluk oranında da bir miktar gerileme var.

Kaynak

Etiketler: