1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?

Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?

Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasası yeni bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün arkasındaki önemli faktörlere ve sırada piyasayı ne beklediğine bakalım.


Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?

Kripto para ve Bitcoin piyasasında mevcut volatiliteyi anlamak için çeşitli faktörlere bakmak gerekiyor. Bunlar ayı durumunda önemli rol oynuyor.

Opsiyonların süresini dolması

İlk ve en önemli etken, 21 Ocak’ta opsiyonların süresinin dolmasıydı. Bu da piyasaya önemli ölçüde volatilite getirdi. Türev veriler üzerinden daha önce böyle bir dalgalanma bekleniyordu. Sonuçta başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası fiyat volatilitesi yaşadı.

On chain veriler sağlayan platform Glassnode tarafında 17 Ocak’ta yayımlanan raporda şöyle deniliyordu:

“Vadeli işlem piyasaları, tarihsel olarak yüksek bir seviye olan ~ 250.000 BTC’de Sürekli Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu ile kısa vadeli volatilite için bir barut fıçısı olmaya devam ediyor.”

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim

devlet destekli stabil rusya stabil coini

Buna ek olarak yatırımcılar bir de Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilime odaklandı. Buradaki gerilimin önümüzdeki günlerde piyasalara ve fiyat hareketlerine etkisi dikkatle izleniyor.

Buna katkı yapan başka bir olay ise Rusya merkez bankasının kısa süre önce topyekun bir kripto para yasağı önermesi de var. Bu öneriye göre Bitcoin ve coin ticareti, madencilik ve kripto para kullanımı hepsi yasa dışı ilan edilebilir. Çin’e ek olarak Rusya’nın da genel kripto yasağına katılmasıyla dünyanın iki büyük ekonomisi kripto paraları tamamen yasaklamış olacak.

İlgili – Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması

Hisse senetleri piyasası da kırmızı

Diğer yandan hisse senetleri piyasası da düşüş yaşıyor. Nasdaq da haftayı negatif bölgede yüzde 2.72 düşüşle tamamladı. Öyle ki mevcut Nasdaq hisse senetleri piyasası Mart 2020’de yaşanan Corona salgını çöküşünde daha zayıf bir durumda.

Bu gelişmeler üzerine Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi “13” seviyesine düşerek “aşırı korkuya” işaret ediyor. Sonuçta BTC fiyatı da bugün 35,404 dolara kadar düştü.

Peki, bundan sonra ne beklenebilir? Analistler “korku endeksinin” önümüzdeki günlerde 10 seviyesinin de altını görebileceğini düşünüyor. Çünkü sosyal medya üzerinden panik giderek artıyor. Aynı zamanda ana akım medyada kripto paraları daha sık yer alması bu paniğe katkı yapıyor.

İlgili – Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında korkutan tablo

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.