Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?

ayı piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para piyasası yeni bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün arkasındaki önemli faktörlere ve sırada piyasayı ne beklediğine bakalım.


Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?

Kripto para ve Bitcoin piyasasında mevcut volatiliteyi anlamak için çeşitli faktörlere bakmak gerekiyor. Bunlar ayı durumunda önemli rol oynuyor.

Opsiyonların süresini dolması

İlk ve en önemli etken, 21 Ocak’ta opsiyonların süresinin dolmasıydı. Bu da piyasaya önemli ölçüde volatilite getirdi. Türev veriler üzerinden daha önce böyle bir dalgalanma bekleniyordu. Sonuçta başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası fiyat volatilitesi yaşadı.

On chain veriler sağlayan platform Glassnode tarafında 17 Ocak’ta yayımlanan raporda şöyle deniliyordu:

“Vadeli işlem piyasaları, tarihsel olarak yüksek bir seviye olan ~ 250.000 BTC’de Sürekli Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu ile kısa vadeli volatilite için bir barut fıçısı olmaya devam ediyor.”

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim

devlet destekli stabil rusya stabil coini

Buna ek olarak yatırımcılar bir de Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilime odaklandı. Buradaki gerilimin önümüzdeki günlerde piyasalara ve fiyat hareketlerine etkisi dikkatle izleniyor.


Buna katkı yapan başka bir olay ise Rusya merkez bankasının kısa süre önce topyekun bir kripto para yasağı önermesi de var. Bu öneriye göre Bitcoin ve coin ticareti, madencilik ve kripto para kullanımı hepsi yasa dışı ilan edilebilir. Çin’e ek olarak Rusya’nın da genel kripto yasağına katılmasıyla dünyanın iki büyük ekonomisi kripto paraları tamamen yasaklamış olacak.

İlgili – Bitcoin’deki son çöküşün 3 çılgın açıklaması

Hisse senetleri piyasası da kırmızı

Diğer yandan hisse senetleri piyasası da düşüş yaşıyor. Nasdaq da haftayı negatif bölgede yüzde 2.72 düşüşle tamamladı. Öyle ki mevcut Nasdaq hisse senetleri piyasası Mart 2020’de yaşanan Corona salgını çöküşünde daha zayıf bir durumda.

Bu gelişmeler üzerine Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi “13” seviyesine düşerek “aşırı korkuya” işaret ediyor. Sonuçta BTC fiyatı da bugün 35,404 dolara kadar düştü.

Peki, bundan sonra ne beklenebilir? Analistler “korku endeksinin” önümüzdeki günlerde 10 seviyesinin de altını görebileceğini düşünüyor. Çünkü sosyal medya üzerinden panik giderek artıyor. Aynı zamanda ana akım medyada kripto paraları daha sık yer alması bu paniğe katkı yapıyor.

İlgili – Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında korkutan tablo

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü ve sırada ne var?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.