Bitcoin ve kripto para piyasasında derin korku

Bitcoin yatırımcısını korkutmaya
Bitcoin yatırımcısını korkutmaya devam ediyor! BTC son 13 ayın en düşük seviyesinde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para piyasasında bir gösterge derin bir korkuya işaret ediyor. Bu korkunun başlıca sebebine ve BTC fiyatının 43,000 dolara ani çöküşünün etkilerine bakalım.


Bitcoin ve kripto para piyasasında derin korku

Bitcoin ve kripto para piyasasındaki durumu ölçen bir gösterge olan Korku ve Açgözlülük Endeksi (Fear and Greed Index) bugün Temmuz 2021’den bu yana görülen en büyük korkuya işaret ediyor. Popüler indikatör bugün 15 seviyesinde ve piyasadaki aşırı korku olduğunu gösteriyor.

Böyle aşırı bir göstergenin oluşmasının sebebi ise dün Bitcoin fiyatında 43,000 dolara yaklaşan düşüş ve 32 günlük destek çizgisinin kırılması. Bu gelişme üzerine kripto para vadelilerde çoğu long pozisyonlar olmak üzere tasfiyeler yaşandı.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Popüler kripto para analisti @intocryptoverse tweetinde şöyle diyor:

“Son 24 saatte 725 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti kripto para piyasasında.”

Sadece BTC vadeliler piyasasında tasfiyeler 318 milyon dolara ulaştı. Bunlardan yüzde 88’i ise long pozisyonlardı. Bu kadar büyük düşüşün başlıca sebebi ise muhtemelen BTC’nin 45,500 dolar yakınındaki desteği kaybetmesi. Bu desteğin kırılmasından sonra Bitcoin sadece 4 saat içinde 42,500 dolarda dip oluşturdu.

Bitcoin ve kripto para piyasasında derin korku


Korku ve Açgözlülük Endeksi Kaynak: alternative.me

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’de düşüş bitti mi?

Sonuçta long pozisyonların tasfiye edilmesi anında Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne yansıdı. Bugün bu göstergede 0-100 ölçeğinde 15’i gösteriyordu. Buna ek olarak tüm diğer tarihi veriler de bugün aşırı korkuya işaret ediyor.

En son piyasada bu kadar korku hakimken Bitcoin 29,000 dolar seviyesini korumaya çalışıyordu. Bugün ise benzer bir durum hakim ve BTC 43,000 dolar civarında işlem görüyor.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ve kripto para piyasasında derin korku
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.