Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?

Bitcoin için nihayet sevindiren haber geldi: Artık ayılar…
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ocak 2022 de şaşırtmadı! Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha geride kaldı! Bitcoin fiyat hareketleri açısından yine kötü bir ay oldu. Peki şubat nasıl geçecek?

Bitcoin tarihindeki 3. en kötü ocak ayı

Tarihsel veriler, ocak ayının genellikle Bitcoin’in fiyat performansı açısından oldukça olumsuz bir dönem olduğunu gösteriyor. Bu, 2022’de de böyle oldu. Hatta %17’ye yakın bir düşüş kaydeden Bitcoin (BTC) için, son on yılın en kötü üçüncü ocak ayı oldu.

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?

Ocak 2022 Bitcoin için büyük bir düzeltme ile sona erdi!

ABD’de ilk Bitcoin vadeli ETF’sinin başlatıldığı ve tüm piyasanın yükselişe geçtiği kasım ayı ortasından bu yana, kripto ekosistemi çöküş halinde.

Şöyle ki; BTC fiyatı 2021 yılı ortasındaki düşüşlerin ardından kısa sürede toparlandıktan sonra, 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, SEC onayı ile ilgili gündeme gelen abartılı haberlerin etkisi sönmeye başladığında, varlığın fiyatı da düşüş eğilimi göstermeye başladı.

Böylece, yılı bir buçuk ay önceki zirvesinden 20.000 dolar daha düşük bir seviyede bitirdi. Ve Bitcoin bu kötü performansla, analistlerin 100.000 dolarlık fiyat hedefi öngören yükseliş tahminlerini karşılayamadı.

Ocak ayı da Bitcoin için iyi geçmedi. Hatta ayın hemen başlarında Bitcoin birkaç bin dolar düştü ve ayın ortasına doğru gerçekleşen büyük çöküş öncesi, fiyat birkaç hafta boyunca 45.000 doların altında kaldı. Bir haftadan kısa bir süre içinde 10.000 dolardan fazla düştü. Ve 33.000 doların altına çekilerek, temmuz sonundan bu yana gördüğü en düşük fiyat seviyesini kaydetti.

Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?

En büyük dijital varlığın fiyatı, sonraki hafta yaklaşık 5.000$ toparlansa da Coinglass verilerine göre ocak ayını %16,68 gibi keskin bir düşüşle kapattı.


Bitcoin geçmişte sadece 2 kez bundan daha büyük ocak çöküşleri gördü. Örneğin; Ocak 2015 ve 2018’de, kripto para birimi sırasıyla %33.05 ve %25.41 ile daha büyük kayıplar gördü.

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi: İşte BTC fiyatında boğalar için kritik eşik!

Peki şubat ayı Bitcoin için daha iyi geçecek mi?

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi; ocak ayı, birkaç istisna dışında, Bitcoin için genel olarak büyük kayıpların verildiği bir aydır. Öte yandan şubat ayı ise, topluluğun harekete geçtiği, önemli ölçüde daha olumlu geçen bir ay olarak kendini gösteriyor.

Nitekim, Bitcoin son on gün içinde ilk kez 39.000 dolara ulaştığı için, ayın başlangıcı da bu yönde ilerliyor. İlk başta sert bir şekilde bu seviyeden geri çevrilmelerine rağmen, boğalar yeniden saldırıya geçti. Ve şu anda bir kez daha bu seviyeyi kırmak için girişimde bulunuyorlar.

Bu arada şubat aylarını kapsayan tarihsel verilere bakacak olursak; Bitcoin tarihindeki en iyi şubatını 2013 yılında gördü. Veriler, o dönemde Bitcoin’in %60’ın üzerinde kazanım elde ettiğini gösteriyor. Bitcoin geçen yılki şubat ayında da etkileyici bir performans sergiledi ve 28 gün boyunca %35’ten fazla yükseliş kaydetti.

İlgili Borsalardan 40,785 Bitcoin çıkışı piyasa için neyin habercisi? 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.